رزرو هتل

دشت ارژن شیراز

زمان مطالعه : 7 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۵ آبان ۱۴۰۰

دشت ارژن شیراز یا دشت ارجن، در مجاورت ارتفاعات جنوبی رشته کوه‌های زاگرس (که در این قسمت به نام زاگرس فارس معروف است). در ۶۰ کیلومتری غرب شیراز (در مسیر جاده کازرون- شیراز) قرار دارد.دشت ارژن شیراز با مساحت تقریبی ۹۰ کیلومتر مربع در مجاورت کوه‌های زاگرس قرار دارد که این موضوع باعث ایجاد آب‌وهوایی عالی در این منطقه شده است. در شمال آن روستای دشت ارژن و در غرب آن شهر کازرون واقع شده‌اند. محیط سرسبز و وجود حیوانات مختلف، دشت ارژن را به انتخاب بسیاری از گردشگران تبدیل کرده‌اند. ضمن اینکه برخی آثار تاریخی و دریاچه‌ای به همین نام نیز در نزدیکی آن وجود دارد که می‌توان با یک تیر دو نشان زد و از همه آن‌ها دیدن کرد.

دشت ارژن

زمین شناسی

این دشت نمونه کاملی از دشت‌های کارستی (پولیه) است که با مشارکت نیروهای زمین‌ساختی (گسل) و فرایند انحلالی آب در سازند آهک آسماری به وجود آمده است. دشت ارژن یکی از زیباترین پدیده‌های زمین‌شناختی جهان به شمار می‌رود به گونه‌ای که اغلب زمین‌شناسان جهان علاقمند به بازدید از این مکان می‌باشند.

دشت ارژن از پتانسیل‌های بالقوه طبیعی و ژئومورفولوژیکی همچون اشکال انحلالی کارستی (لاپیه، چشمه‌های کارستی، دولین‌ها، غارها و حفرات زیرزمینی و دره‌های کارستی)، تاقدیس‌ها و ناودیس‌ها، دریاچه ارژن، منطقه حفاظت شده دشت ارژن و اشکال زیبای زمین‌شناسی برخوردار می‌باشد. این دشت در گذشته زیستگاه جانورانی همچون شیر ایرانی بوده که با از بین رفتن نیزارهای اطراف دریاچه و تبدیل آن‌ها به اراضی کشاورزی، زیستگاه شیرها از بین رفته و سبب منقرض شدن نسل آن‌ها گردیده است. در شمال غربی این دشت آثار باستانی و کتیبه‌های معروف تنگ شاپور قرار دارد. از دیگر مناطق دیدنی این دشت، دریاچه پریشان است و از نظر صید ماهی قابل توجه می‌باشد.

تاریخچه دشت ارژن

دشت پهناور و زیبای ارژن نقش مهمی در گذشته شیراز داشته است؛ به‌طوری که نقش‌هایی از شیر، گوزن و آهوی ایرانی بر کتیبه‌های تخت جمشید به‌خوبی نشان می‌دهند که شاهان هخامنشی برای شکار به دشت ارژن می‌رفتند. این دشت وسیع به‌لطف محیط خوش‌آب‌وهوا، محل مطلوبی برای زندگی جانوران و انسان‌ها بوده است.

با این اوصاف می‌توان گفت، دشت ارژن علاوه بر اینکه یکی از دشت‌های زیبای ایران به حساب می‌آید، ارزش تاریخی زیادی دارد. از داستان‌های کهن شاهنامه گرفته که در این دشت اتفاق افتادند تا دوره امپراتوری هخامنشی که در نزدیکی این دشت شکل گرفت، دشت ارژن برای قرن‌ها پذیرای نیاکان ما بوده است. در گذشته نیز کوشک علی خان بر دشت ارژن حکمرانی می‌کرد که در دوره رضا شاه پهلوی به‌دست ارتش ایران کشته شد.
دشت ارژن علاوه بر هوای کوهستانی، دارای درختان و علفزار‌های سبز، دریاچه و آبشار است که آن را گزینه‌ای عالی برای گشت‌وگذار تبدیل می‌کند. همچنین آثار باستانی و کتیبه‌های معروف تنگ شاپور در شمال غرب این دشت نیز برای بسیاری از گردشگران جذابیت دارد.

دشت ارژن

پوشش گیاهی

از پوشش گیاهی و درختان موجود در دشت ارژن می‌توان به درختان بلوط، زالزالک و بادام اشاره کرد. در فصول سرد سال این دشت مزین به گل‌های نرگس می‌شود و زیبایی و عطر آن‌ها روحتان را جلا می‌دهد. در واقع، پوشش گیاهی و جانوری ارزشمند این دشت باعث شد که در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی از طرف سازمان‌های بین‌المللی به‌عنوان یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست کره انتخاب شود. با وجودی که دشت ارژن تا چند دهه قبل محل زندگی شیر و آهوی ایرانی بود؛ امروزه هیچ اثری از آن‌ها نیست.

در سال ۱۳۶۰ هجری شمسی چندین هکتار از منطقه حفاظت‌شده ارژن و پریشان برای احیای گوزن زرد ایرانی محصور شد تا اینکه در پاییز ۱۳۷۲ هجری شمسی، ۱۷ راس گوزن در منطقه میان‌کتل رهاسازی شد. طبق سرشماری سال ۱۳۸۹ هجری شمسی تعداد گوزن‌ها به ۷۵ راس افزایش یافت. با این حال، بنا بر برخی عوامل جمعیت این‌گونه رو به کاهش رفت تا اینکه توسعه فضای زیستی آن‌ها در میان‌کتل و ارسنجان خوشبختانه منجر به احیای این‌گونه ارزشمند در هر دو محل شد.

دشت ارژن

بهترین زمان بازدید

فصل بهار را می‌توان بهترین زمان سفر به دشت ارژن شیراز دانست. در این فصل و به‌ویژه ماه‌های فروردین و اردیبهشت، زیبایی دشت ارژن به اوج خود می‌رسد. بوته‌های وحشی به گل می‌نشینند، دریاچه‌ و آبشار‌ آن پرآب هستند و مراتع سرسبز‌تر از همیشه جلوه‌گری می‌کنند.دشت ارژن از اواخر بهار تا اواسط تابستان میزبان کوچ قشلاقی عشایر است که خود یکی از جاذبه‌های دشت به حساب می‌آید. آشنایی با سبک زندگی عشایر برای شهرنشینان جذابیت ویژه‌ای دارد؛ گرچه نباید به محدوده زندگی عشایر وارد شد و اختلالی در زندگی عادی آن‌ها به وجود آورد.

دشت ارژن حدودا یک ساعت با شیراز و کازرون فاصله دارد و به همین دلیل اکثر گردشگران پس از بازدید از این دشت زیبا، برای اقامت از هتل‌ها و مسافرخانه‌های این دو شهر استفاده می‌کنند.با این حال، اقامتگاه‌های بوم‌گردی جذابی در اطراف دشت ارژن و شهر کازرون فعالیت می‌کنند که با اقامت در آن‌ها می‌توانید طعم لذیذ غذاهای محلی را بچشید و با سبک زندگی محلی مردم منطقه آشنایی شوید.

دشت ارژن

دریاچه ارژن

دریاچه ارژن در نزدیکی دشت ارژن قرار دارد و جذابیتی دوچندان به این منطقه بخشیده است. وسعت این دریاچه که از دریاچه‌های آب شیرین کشور است، به دو هزار هکتار می‌رسد و آب آن از آب باران و رودخانه دالکی تامین می‌شود. دریاچه ارژن در کنار کوه و در همسایگی با دشت است و به همین دلیل چشم‌انداز آرامش‌بخشی دارد؛ به‌خصوص که تصویر رشته کوه‌های اطراف دریاچه در آب منعکس می‌شود. پس هنگام سفر به شیراز می‌توانید در کنار این دریاچه، از زندگی شهری فاصله بگیرید و آرامش وصف‌ناپذیری را تجربه کنید.
بی‌شک وجود تک درختان زیبا، نسیم ملایم از کوه‌های زاگرس، گل‌های شقایق وحشی و بوته‌های زالزالک، محیط اطراف دریاچه را برای پیک‌نیک با خانواده یا دوستان مناسب کرده‌اند.

آبشار چرونیز

آبشار چرونیز که با نام آبشار ارژن نیز شناخته می‌شود، یکی دیگر از جاذبه‌هایی است که در زمان بازدید از دشت ارژن باید از آن دیدن کنید.این آبشار از صخره‌هایی بلند جاری می‌شود و در فصول گرم سال، نمایی جذاب را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. آبشار مذکور در طول زمستان نیز با زیبایی‌های خاص خود هر بیننده‌ای را به حیرت وا می‌دارد؛ به‌خصوص قندیل‌هایی که نمایی فانتزی به صخره‌های آن می‌بخشند. در نزدیکی آبشار تعدادی رستوران، بوفه، نمازخانه و سرویس بهداشتی وجود دارد.

دشت ارژن

دریاچه پریشان

دریاچه پریشان در ۶۰ کیلومتری دشت ارژن قرار دارد که در حصار کوه‌ها قرار گرفته است. این دریاچه به‌لطف محیط سرسبز اطرافش، مکانی ایدئال برای تفریح و گردشگری به حساب می‌آید. در این دریاچه آب شیرین، ماهی وجود دارد که اگر اهل ماهیگیری باشید، این امکان برایتان فراهم است. برای تماشای زیباترین مناظر این منطقه، ماه‌های نخست سال، به‌ویژه فروردین و اردیبهشت را برای زمان سفرتان انتخاب کنید.

دشت ارژن

شهر باستانی بیشاپور

شهر باستانی بیشاپور که قدمت آن به دوره ساسانیان می‌رسد، در ۶۵ کیلومتری دشت ارژن قرار گرفته است. سنگ‌نوشته‌ها و نقوش روی سنگ‌ها و صخره‌های این شهر باستانی، اطلاعات بسیاری درباره گذشته‌ این مکان ارائه می‌کنند و نشان می‌دهند که دارای معماری و مدیریت پیشرفته‌ و تمدن شهری بوده است.

دشت ارژن

چادر عشایر در دشت ارژن

چنانچه در زمان ییلاق عشایر به دشت ارژن بروید، شاهد چادر‌های عشایر خواهید بود که در طول کوچ خود به دشت ارژن می‌آیند. در کنار چادرهای عشایری، شاهد دام‌هایی خواهید بود که آزادانه به چرا مشغول هستند و منظره متفاوتی برای این دشت به وجود آورده‌اند. با دیدن عشایر می‌توان زندگی مسالمت‌آمیز انسان با طبیعت را از آن‌ها آموخت.

دشت ارژن

دشت برم

دشت برم در مسیر جاده جدید کازرون به شیراز واقع شده و مملو از جنگل‌های انبوه درختان بلوط است. در فصل بهار و به‌خصوص اردیبهشت با رویش گل‌های شقایق زیبایی وصف‌ناپذیری پیدا می‌کند. این منطقه حفاظت‌شده به‌عنوان بزرگ‌ترین دشت بلوط ایران شناخته می‌شود که محل زندگی گوزن‌های زرد، آهو، قوچ، پلنگ، خرس، کبک و سنجاب است. جالب اینکه کاروانسرای میان کتل، تنها کاروانسرای سنگی ایران در این دشت قرار دارد.

دشت ارژن

امکانات دشت ارژن

پس از بازدید از دشت ارژن می‌توانید به روستای ارژن نیز سر بزنید که در مجاورت و همسایگی آن قرار دارد. در این صورت شانس گشت‌وگذار در بازار محلی روستا را خواهید داشت که آینه تمام‌عیاری از فرهنگ و سبک زندگی مردم این منطقه است. در حال حاضر، بیشتر شهرت روستای دشت ارژن به‌خاطر بازارچه آن است که توسط مردم محلی اداره می‌شود.

محصولات خوراکی در بازارچه ارژن

در این بازار انواع محصولات خوراکی محلی از جمله لواشک، ترشیجات، گردو، میوه و سیر به فروش می‌رسد. ضمن اینکه کنگر از محصولاتی است که تقاضای بسیار زیادی برای آن وجود دارد و با خرید آن‌ها کمک شایانی به اقتصاد مردم بومی خواهید کرد. در حقیقت، بسیاری از اهالی روستای دشت ارژن با فروش محصولات خود در این بازارچه امرار معاش می‌کنند. سوپرمارکت بازارچه نیز گزینه مناسبی برای خرید مایحتاج سفر است.

علاوه بر این، رستوران‌ها و باغ‌رستوران‌های زیبایی در حوالی دشت ارژن فعالیت دارند که می‌توانید در آن‌ها دلی از عزا درآورید و به این ترتیب، تفریحتان را تکمیل کنید. این رستوران‌ها دارای امکانات مناسب با سطح نظافت و کیفیت مطلوب در دشت ارژن هستند. غذاهای سنتی سرو می‌کنند. بعضی از رستوران‌ها در کنار آبشار قرار دارند که شنیدن صدای آب در حین صرف غذا می‌تواند لذتی دوچندان را نصیبتان کند.

دشت ارژن

نحوه دسترسی

دشت ارژن در حوالی شیراز و همسایگی کازرون قرار دارد. برای اینکه از شیراز راهی این دشت شوید. باید از مسیر پلیس‌راه شیراز-کازرون خود را به دشت ارژن برسانید. پس از حسین آباد و خیرآباد، از منطقه خان‌ زنیان عبور کنید. یادتان باشد که نباید به‌طرف «چهل چشمه» بروید و حتما مسیر جنوب غرب را ادامه دهید. فاصله دشت ارژن تا شیراز حدود ۶۰ کیلومتر است.

آدرس: استان فارس، حدفاصل شیراز و کازرون، دشت ارژن

دشت ارژن

دشت ارژن

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  دشت زیبای است خیلی خوبه برای پیک نیک و دورهمی بودن که انسان بسیار لذت میبره

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  هوای خنک و مطبوعش بهمراه رستوران ها و اغذیه فروشی های خوشمزه و ترشی های رنگاوارنگ از جمله خصوصیات دشت ارژنه

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  دشت زيباي است خيلي خوبه براي پيك نيك و دورهمي بودن كه انسان بسيار لذت ميبره

  ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  دشت ارژن واقعا زیبا هست.متاسفانه عکس های خوبی نذاشتین برای مطالبتون.روز های جمعه هم خیلی از شیرازیا به اینجا میان و واقعا شلوغ هست

  ۲۷ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جنوب گردی