بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دشتهای لاله واژگون

۲۶ تیر ۱۳۹۶دشتهای لاله واژگون لرستان الیگودرز

دشت دالاني اليگودرز با دوهزار و ۹۰۰ هكتار وسعت در يكي از ارتفاعات منطقه حفاظت شده اشترانكوه قرار دارد

قرار گرفتن اين دشت زيبا در ارتفاعات اشترانكوه و احاطه شدن توسط كوههاي ديگري همچون مورزرين قالي كوه شاه كول و نسارتخت زيبايي آن را صد چندان كرده است

مجموعه اين مناظر چشم نواز و بي بديل باعث شده همه ساله خيل عظيم گردشگران و دوستداران طبيعت از سراسر كشور به اين منطقه سرازير شوند. در اين دشت زيبا ومنحصر به فرد دو نوع نادر از گلهاي لاله واژگون به نامهاي ‘سوسن چلچراغ’ و ‘اشك مريم’ با ارتفاعي بالغ بر ۱۲۰ سانتي متر مي رويد.

با ذوب برفها در دامنه كوههاي منطقه دره دائی الیگودرز، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاك سياه مي رويند و به سان نوزادان طبيعت در دامن دايه باد سرود زندگي آغاز مي كنند.

رويش هزاران لاله واژگون در آوان هر بهار در دشت زيباي لاله های واژگون جلوه بي نظير و كمياب طبيعت گوناگون حيات وحش در ايران را نمايان مي كند. دشت زيباي «لاله های واژگون الیگودرزدر منطقه سردسير شرق استان لرستان قرارگرفته و رويشگاه گل منحصر به فرد و كمياب «لاله هاي واژگون» و انواع ديگري از گياهان مرتعي خودرو است.

لاله واژگون برخلاف ساير گونه هاي لاله و ساير گلها از ساقه به سوي زمين برگشته است و بدين سبب نامش را واژگون نهاده اند و برخي نيز به سبب آنكه درميان گلبرگهايش همواره قطره آبي جاري است، بدان «گل اشك» نيز مي گويند.

از مجموع ۱۲ گونه گل تزييني لاله، لاله واژگون، گل بومي سرزمين ايران است كه در قرن شانزدهم ميلادي به اروپا برده شد و در اقليم مناسب قاره سبز پرورش يافت.. در كنار رويش لاله هاي واژگون ،گون، موسير و انواع ديگري از گياهان مرتعي در هر بهار زينت بخش دشت لاله ها است. مناظر زيبا و پوشش گياهي منحصر به فرد اين منطقه همه ساله هزاران نفر از مشتاقان طبيعت را به سوي خود مي كشاند. ولي اين طبيعت بي نظير در گام رو به جلوي تخريب ونابودي هرروز عقب تر مي رود و دوستداران طبيعت در هر سال نشانه هاي كمتري از اين طبيعت بكر را نسبت به سالهاي قبل از آن مي يابند. بوته كني بي رويهخصوصا کندن پیازلاله این عرصه طبيعي را كوچكتر كرده است.

اين منطقه به سبب رويش گونه هاي منحصر به فرد از گياهان مرتعي و نيز لاله هاي واژگون در دومين ماه از بهار هرسال، غنيمتي از طبيعت در استان لرستان است که به تدريج ازكف مي رود. هر دوستدار طبيعتي مي داند كه گلهاي وحشي تنها در اقليم خود مي رويند و آنان كه هرساله به قصد تفرج برای دیدن این لاله ها هجوم مي برند.

متاسفانه ها با لاله ها درست رفتار نمیکنند واقدام به کندن لاله ها میکنند، غافل از اینکه این گل زیبا تا چند ساعت دیگر پژمرده میشود وبه کنار جاده پرتاب خواهد شد ودرصورت کاشت پیاز آن درحیاط خانه به ندرت رشد خواهد کرد،به همین دلیل بوته كني و چيدن لاله هاي واژگون آن هم در فصل تكثير ورويش، عامل مرگ گلهاست و ديري نخواهد پاييد كه دراین منطقه ديگر گلي نخواهد روئيد و اين دشت زيبا بر نام بي مسماي خود خواهد گريست.

در این میان فرهنگ سازی توسط رسانه ها ی دیداری ونوشتاری خصوصا صدا وسیما میتواند درتغییر نگرش مردم نسبت به این گلها ی زیبا ونوع برخورد مردم با این لاله ها موثر باشد واین امر کمک شایانی به حفظ این طبیعت بی همتا خواهد کرد.

آدرس: الیگودرز،دشت دالائی

دشتهای لاله واژگون دشتهای لاله واژگون دشتهای لاله واژگون دشتهای لاله واژگون دشتهای لاله واژگون دشتهای لاله واژگون دشتهای لاله واژگون دشتهای لاله واژگون دشتهای لاله واژگون دشتهای لاله واژگون

 

 

 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  مشابه این دشت در نزدیکی کاشان اصفهان هست که یکبار با تور از این منظره بی بدیل دیدن کردم فوق العاده بود

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  جز زیبا ترین دشت های ایران که درفصل تابستان و بهار زیبایی خیلی خاصی دارن و بعضی ها فقط به خاطر این دشت به این منطقه سفر میکنن

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  مشابه این دشت در نزدیکی کاشان اصفهان هست که یکبار با تور از این منظره بی بدیل دیدن کردم فوق العاده بود

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلی

  دشت لاله های واژگون الیگودرز به عنوان بزرگترین دشت لاله واژگون جهان یکی از مناظر دیدنی این شهرستان است که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند

  ۴ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  واقعا گل هاي زيبا و كميابي هستند كه ديدنشان از نزديك خالي از لطف نيست

  ۲۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مریم پورابوطالب

  واقعا محل زیبایی است پیشنهاد می کنم حتما دیدن فرمایید

  ۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  واقعا جای زیبایی هست.حتما در فصل بهر سر بزنید یه این مکان

  ۲۷ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مرضیه

  سلام لوکیشن این منطقه رو میشه بذارید ممنون

  ۱۳ اسفند, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • pari

  با سلام
  یکی از این عکسها مربوط به دشت لاله کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری است.
  عکس ششم می باشد که توسط یکی از دوستان ما در شهرستان کوهرنگ گرفته شده و به اشتراک گذاشته بود.

  ۲۸ دی, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با تشکر از اطلاع رسانی شما عکس اصلاح شد

   ۳۰ دی, ۱۳۹۴

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *