رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

دریاچه مارمیشو ارومیه

تاریخ بروزرسانی :
۷ آذر ۱۴۰۱

دریاچه مارمیشو ارومیه یکی ازبهترین جاذبه های طبیعی گردشگری آذربایجان غربی می باشد.که در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر ارومیه در منطقه سرسبز ترگور میباشد. این دریاچه در دره بانی و دامنه کوههای مرزی ایران وترکیه قرار دارد. دریاچه مارمیشو چشم اندازی بسیار زیبا ودلنشین دارد. یکی از بهترین مکان ها برای استراحت و آرامش است که هر مسافری را شیفته ی خود میکند.

رودخانه نازلوچای از کوه‌های مرزی ایران و ترکیه سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به دریاچه مارمیشو سرازیر میشوند. اما علت پیدایش این دریاچه زیبا ریزش کوه میباشد. چرا که بر اثر زلزله قسمتی از کوه ریزش کرده و سد طبیعی را به وجود آورده که باعث ایجاد دریاچه فعلی شده است. ساکنان قبلی مارمیشو مسیحیان بودند واین دریاچه نام خود را از رهبراین مسیحیان یعنی بنیامین مارشیمون گرفته است.که مربوط به سال های ۱۲۰۰(ه.ش) میباشد.

d6584_fff دریاچه مارمیشو ارومیه

پوشش گیاهی و گونه های حیوانی دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو باعث ایجاد منطقه ای سرسبز در دور اطراف خود شده است. گونه های درختی فراونی مانند بلوط، بنه، عناب، گلابی، زالزالک، بادام، گز،صنوبر و انواع درختچه های دیگر به وفور یافت میشوند. حدود شصت درصد از این درختان درخت بلوط میباشند که نمای بسیار زیبا را تشکیل داده اند. همچنین گیاهانی چون ریواس،کنگر ،خارشتر، گزنه، زنبق، لاله کوهی، شیرین‌بیان، خشخاش، پیاز کوهی، بومادران، کاسنی، آویشن و انواع سبزی های کوهی در دامنه های اطراف یافت میشود. اگر بخواهیم منطقه را از لحاظ گونه های حیوانی بررسی کنیم. انواع کبک،خرگوش،گراز،خرس،وحتی گرگ در این منطقه وجود دارد. اما متاسفانه امروزه با شکار و کشتار بی رویه انسان بسیاری از این گونه های حیوانی در حال نابود شدن هستند.خیلی به زحمت بتوان یک گرگ یا مثلا یک خرس در این منطقه پیدا کرد.

976 دریاچه مارمیشو ارومیه

نحوه دسترسی به دریاچه

برای سفر راحت به دریاچه مارمیشو مسیر را از شهر ارومیه و خیابان مدرس بررسی می کنیم. با حرکت از فلکه مدرس و جاده انهر و عبور از روستا های کلهر،طالین و موانا وسپس رسیدن به پل روستای دوبره وعبور از پل و در ادامه با حرکت در مسیر خلاف جهت آب و عبور از روستاهای پسان و بانی به دریاچه مارمیشو میرسیم. اهالی این روستاها کردزبان و مردمانی بسیار خون گرم مهمان نوازمی باشند. از روستاهای نزدیک این دریاچه می توان به روستاهای ارزین ،پسان ،کورتکویل،بانی،صوربان وبصدیق و بیگوز اشاره کرد. شما در مسیر حرکتتان به سمت دریاچه با مناطر بسیار زیبا روبرو خواهید شد.

همچنین ممکن است با زنبور دارانی مواجه شوید که عسل معروف مارمیشو را پرورش میدهند. این عسل به خاطر وجود گل های زیاد منطقه بسیار خوش بو خوش طعم میباشد. البته لازم به ذکر است که دریاچه مارمیشو در منطقه ای کوهستانی قرار دارد. سفردر روزهای بهاره و تابستان بسیار لذت بخش و مناسب ماهگیری است و به شما پیشنهاد میکنیم که در این روزها به آنجا سفر کنید.

-مارمیشو-1-800x533 دریاچه مارمیشو ارومیه

-مارمیشو-2-800x533 دریاچه مارمیشو ارومیه

-مارمیشو-3 دریاچه مارمیشو ارومیه

-مارمیشو-4 دریاچه مارمیشو ارومیه

-مارمیشو-800x533 دریاچه مارمیشو ارومیه

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 4 میانگین: 3]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • محمد

  زیبا با مسیر زیباتر در کنار رودخانه و فاصله ۱ ساعته با ارومیه

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلی

  درختان صنوبر، بلوط و گردو ازجمله پوشش گیاهی اطراف دریاچه هستند.

  ۵ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *