بلیط هواپیما تور خارجی

درچه

2014-02-12درچه اصفهان درچه پیاز

دُرچه در 12 کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده‌است. شهر درچه پیاز یکی از شهرهای نواحی اصفهان و واقع در شهرستان خمینی شهر است که به سه قسمت درچه- اسلام آباد و دینان و ولاشان تقسیم می‌شود.جمعیت این شهر 44689 نفر (برآورد 1390خ.) می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی

شهر درچه در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی اصفهان در دشتی مسطح بنا گردیده که با شیب ملایم یک در صدی به زاینده رود منتهی می‌شود سه عارضه طبیعی کوه سفید (کوه شیری) در جنوب شرقی، کوه قائمیه در غرب وکوه آتشگاه درشمال شرقی آن قرار دارد. این شهر با ارتفاع ۱۶۰۰ متر از سطح دریا وطول جغرافیائی ۵۱درجه و۳۲ دقیقه شرقی وعرض جغرافیائی ۳۲ درجه و۳۷ دقیقه شمالی، با تهران ۴۸ ثانیه اختلاف زمان دارد شهر درچه با۲/۱۲ کیلومتر مربع مساحت از محله‌های قلعه، در، سعادت آباد، جزین، درب امامزاده، دینان، ولاشان، احمد آباد، اسلام آباد، فودان وشمس آبادومزارع اطراف آنها شکل گرفته که از شمال به جاده نجف آباد، از جنوب به شهرستان فلاورجان، از غرب به روستاهای تیرانچی وجلال آباد واز شرق به محدوده‌های قانونی شهر اصفهان محدود است بر اساس تقسیمات کشوری جز بخش مرکزی شهر خمینی شهر است. شایان ذکر است شهرستان خمینی شهر تنها شامل یک بخش است و مسئولان شهرستان علیرغم حائزشرایط بودن شهر درچه برای بخش شدن تاکنون مانع از دو بخشی شدن شهرستان شده‌اند.

پربازدیدترین ها:

وجه تسمیه

این نام را رود خانه پر نشاط و با طراوت زاینده رود برای شهرمان و دو محل دیگر به نام درچه عابد (از توابع فلاورجان) و درچه کلماران (از توابع مبارکه) به ارمغان، آورده‌است. بدین صورت که رودخانه در ابتدای این سه محل دور نسبتا کوچکی پیدا کرده و در مورد درچه خودمان از جهت غربی شرقی به جنوبی شمالی تغییر مسیر می‌دهد، در روزگاران قدیم کشاورزان جهت معرفی و نام گذاری، نام دورچه را برای شهرمان و دو محل دیگر برگزیدند، در این راستا می‌توان به اراضی مستعد صحرای دُر و همچنین قدیمی‌ترین محله شهر، محله دُر که در نزدیکی محل دور رودخانه قرار گرفته استناد نمود و بواسطه اینکه این محل به مرکز تمدن یعنی اصفهان نزدیک تر بوده و در ایامی نه چندان دور کشت پیاز (پیاز قرمز کمرنگ) بصورت تک محصولی و خاص این منطقه متداول بوده‌است و به تمام نقاط کشور حمل می‌شده با نام درچه پیاز صاحب آوازه و شهرت گشته و هم اکنون پیاز بومی رقم درچه در محافل علمی، تحقیقاتی بعنوان پایه مقاومت و سازگار به ثبت رسیده و از آن در اصلاح نژاد و تولید بذر پیازهای مقاوم و محصول استفاده فراوان می‌شود. شاین ذکر است که رود زنده رود، با تغییر مسیری که در این جا پیدا کرده مروارید و نگینی گرانبها بنام درچه را به ثبت رسانده که صد البته مانند دُری گرانمایه و ارزشمند در میان شهرهای استان اصفهان می‌درخشد. به همین دلیل اخیرا نام مرروارید اصفهان و نگین زنده رود در وصف شهر به کار می‌رود.درچه اکنون درمحاصره اصفهان قراردارد وبیشترین ترافیک جنوب شرقی این شهر را بدوش میکشد.

کشاورزی

این شهر در جلگه زاینده رود واقع ودارای خاک قهوه‌ای ومتوسط بارندگی ۱۷۲ میلیمتر درسال در منطقه آب وهوای بیابانی وخشک کشور قرار گرفته لکن به برکت جریان رودخانه زاینده رود ومتوسط سطح آبهای زیر زمینی در عمق شش متری از رونق کشاورزی ویژه‌ای برخوردار است عمده محصولات کشاورزی شامل غلات(برنج وگندم)، صیفی جات(خیار، بادمجان، سیب زمینی و..)، سبزیجات (هویج، گوجه، تربچه، پیازچه و…)، سردرختی(گیلاس، آلبالو، زرد آلوو….) می‌باشد. صنایع دستی عمده شهر قالی بافی و محصول عمده صنعتی آن نساجی است تاریخچه وآثار تاریخی هرچند آثار وسنگ نوشته‌ای دال بر قدمت تاریخی این شهر در دست نیست اما نزدیک بودن آن به شهر اصفهان وکوه آتشگاه وگذر زاینده رود از وسط آن نشان از قدمت فعالیت کشاورزی در زمان ساسانیان را گواهی می‌دهد از آثار تاریخی ومعروف آن مسجد امام حسن مجتبی (ع) واقع در محله جزین است که گفته می‌شود محل اطراق لشکریان اسلام به فرماندهی حضرت امام حسن مجتبی (ع) می‌باشدودیگر درب امامزاده که محل دفن دوتن از دختران امام موسی بن جعفر (ع) به نامهای رشیده خاتون وحمیده خاتون می‌باشد می‌توان نام برد.

مشاهیر

آیت الله سید محمد باقر درچه‌ای از اساتید آیت الله بروجردی

آیت الله سید مهدی درچه‌ای

سید مجتبی میرلوحی مشهور به نواب صفوی

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی مشهور به حکیم دینانی(از فلاسفه معاصر)

شهر درچه هجده سردار وقریب پانصد شهید را در صحنه‌های انقلاب ودفاع مقدس جهت اعتلای پرچم اسلام تقدیم نموده‌است.

استاد تقی سعیدی ولاشانی از اساتید موسیقی سنتی ایران

مرحوم استاد مرتظی امینی ولاشانی تخلص امین شاعر بنام این منطقه

درچه

PDFPrint

نظر کاربران :

 • محمد شريفيان سه‌شنبه 17 تير 1393 - ساعت 16:10:44

  کوه قائمیه در شرق واقع شده است كه به اشتباه غرب نوشته شده است
  درچه از هيچ لحاظي با خميني شهر همشكل نيست و به اشتباه در اين شهرستان واقع شده است كه اين يك شاهكار تقسيم بندي محصوب مي شود.
  لهجه و فرهنگ مردم درچه مانند اصفهان مي باشد و تفاوت زيادي با خميني شهر دارد.
  از لحاظ منطقه و خاك با خميني شهر متفاوت است حتي با خميني شهر هم مرز نبوده از طرف شمال به خميني شهر نزديك است ولي اصفهان و نجف اباد مانع از هم مرزي اين دو شهر شده اند.
  همين طور شغل مردم اين شهر شباهتي با اهالي خميني شهر ندارد.

  پاسخ دادن
  • جزینی سه‌شنبه 27 بهمن 1394 - ساعت 21:35:08

   مردم درچه فرهنگشان به فرهنگ مردم غرب شبیه است لطفا مسوولان جهت پیوستن این شهر به لندن نهایت تلاش خود را بکنند

  • یک خمینی شهری پنج‌شنبه 7 مرداد 1395 - ساعت 19:37:15

   خوبه آدم اطلاعاتش دقیق باشه. درچه جز خمینی شهر بوده. حتی کوه آتشگاه هم و منارجنبان هم از قبل جز خمینی شهر بوده و بعد جدا شده اند. بعدش هم کی گفته تصویب شده جدا بشن؟ صحبتش شد ولی مخالفت شد. درچه را چه به خمینی شهر؟؟؟؟؟؟ خمینی شهر شهر خیران و حسینیه ایران است. هر جایی نباید بهش وصل بشه. در ضمن بلوار الغدیر مرز بین خمینی شهر و درچه است. کی گفته همسایه نیستند. یه سر به نقشه شهری در سایت گوگل مپ بزنید.

  • شهروند جمعه 8 مرداد 1395 - ساعت 00:28:53

   خمینی شهر شهر سنگ( بزرگترین تولید کنندگان سنگ کشور خمینی شهری اند) است. در عین حال بزرگترین قطب تولید گل شب بو در کشور و دومین تولید کننده گوشت قرمز بعد از قم در ایران است. این شهر همین طور رتبه اول تبادل و پرورش اسب در ایران با داشتن 4 هزار راس اسب و جز 5 شهر برتر ایران در زمینه تولید آجیل و حوله بافی است.
   خمینی شهر( حسینیه ایران “:به گفته آیت الله بروجردی استاد امام خمینی در دهه 1330) از تولید کنندگان اصلی گلابی و عسل در استان اصفهان به شمار می آید. دانشگاه صنعتی اصفهان( بزرگترین دانشگاه کشور) و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان( اولین پارک علمی فناوری خاورمیانه) در این شهر قرار دارد.
   با نگاهی به ظرفیت ها، مشاهیر شهر( از جمله پروفسور سیادت بنیانگذار طب عفونی در ایران، پروفسور میردامادی بنیانگذار ایمونولوژی در کشور، شهید محمد قورچانی بنیانگذار تکواندو پومسه ایران، اصغر فرهادی تنها کارگردان ایرانی برنده جایزه اسکار و …) و اماکن تاریخی، مذهبی و تفریحی( از جمله چشمه لادر، بام سبز، خانه های تاریخی سرتیپ سدهی و مجیر، امامزاده سید محمد و سید نجم الدین، مساجد خوزان و گاردر و ملا محسن و….، برج های کبوتر دستگرد قداده و جوی آباد، عصارخانه ورنوسفادران، حمام شمس آباد و دستگرد و…، دوشنبه بازار و …) مشاهده می شود که این شهر مورد حسادت بسیاری از شهرها قرار گرفته است.
   خمینی شهر با نام های تاریخی همایون شهر، سده، پهله، ولایت، مدینه، ماربین، مهربین، مهرین و … قدمتی 6 هزار ساله ( برابر با قدمت اصفهان) دارد. که در سال 1362 بخش هایی از آن از جمله محله کارلادان( محله ای که منارجنبان در آن قرار دارد) از آن جدا شده است. پس مساحت آن بسیار بیش از الان بوده است. درچه چند هزار سال است که در حومه سده بوده است نه این که بعد از انقلاب جابه جایی صورت گرفته باشد.
   مسوولان درچه در طی سال های اخیر نتوانسته اند به مشکلات شهر رسیدگی کنند و در ذهن مردم شهر علل عقب ماندگی را قرار گیری درچه در خمینی شهر بیان کرده اند نه بی عرضگی خودشان!!! در صورتی که خمینی شهر نه تنها حق جایی را نخورده بلکه خود از کمبود امکانات رنج می برد. به عنوان نمونه درچه دارای فرهنگسرا، اردوگاه آموزشی وابسته به سپاه، هتل، میدان میوه هو تره بار و … می باشد که خمینی شهر( مرکز شهرستان) هیچ کدام از این ها را دارا نیست.
   خمینی شهر دارای دو نوع گویش( سدهی و ولاتی) و 8 نوع لهجه می باشد. بخش های دیگری از خمینی شهر نیز به دلیل قرابت با اصفهان و نجف آباد لهجه ای شبیه به این دو شهر دارند و این فقط مربوط به درچه نیست.
   خمینی شهر یک شهر علمی و صنعتی است در صورتی که درچه یک شهر با درآمد بیشتر کشاورزی است و این دو شهر وصله های ناجور هستند اما باید اتحاد خود را حفظ کنند.
   با توجه به نقشه خمینی شهر( واقع در سایت فرصت آنلاین و گوگل مپ) خمینی شهر و درچه در بلوار الغدیر همسایه اند. در واقع اصفهان و نجف آباد هیچ وقت با هم همسایه نیستند و خمینی شهر بین آن دو قرار دارد. متاسفانه نویسنده متن موجود در سایت و همین طور شخص پیام دهنده اطلاعات بسیار ناقصی داشته اند. جلسه الحاق درچه به اصفهان تشکیل شده اما هیچ وقت تصویب و تایید نشد. خودتون هم در سایت نوشتید تصویب شد ولی با مخالفت نماینده رد شد. در واقع خودتون حرف خودتون را نقض کردید. در ضمن درچه شرایط الحاق به اصفهان را نداشت و خود مسوولان اصفهان هم موافق نبودند.
   در پایان این را هم بگم که انتشار نظرات توهین آمیز و اطلاعات نادرست به مردم علاوه بر این که مسوولیت ما را در پیشگاه خداوند بیشتر میکنه موجب بر هم خوردن اتحاد مردم عزیز می شوند. شهدا رفتند تا کشور پابرجا بماند. از مسوولین سایت در خواست دارم تا اطلاعات نادرست خودشون را که بیشتر جنبه احساسی بودن دارد را اصلاح نمایند.
   البته شاید نظر من هیچ وقت نشان داده نشود اما به قول امام خمینی که اسمشون روی این شهر هست و مردم خمینی شهر هم به این نام افتخار می کنند ” ما مامور به وظیفه ایم نه مامور به نتیجه”
   والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

  • منتقد دوشنبه 1 آبان 1396 - ساعت 14:21:37

   دوست عزیز سمت راست خیابان الغدیر از سه راه آتشگاه تا کوشک جز خمینی شهر هست. از این به بعد وقتی از این قسمت عبور کردید به پایین تابلوها که آرم یک گل سه پر هست توجه بفرمایید. این آرم شهرداری خمینی شهر هست. پسدرچه در شمال با خمینی شهر همسایه است. دوما لطف بفرمایید نقشه استان را دانلود بفرمایید و ببینید که اصفهان و نجف آباد با هم همسایه نیستند و خمینی شهر بین آن دو قرار گرفته است.

  • درچه ای چهارشنبه 24 آبان 1396 - ساعت 12:03:17

   چقدر کسی که این نظر را داده باهوش است. اگر نجف آباد یا اصفهان بین خمینی شهر و درچه بود که درچه جز یکی از این دو شهرستان میشد نه جز خمینی شهر. خمینی شهر و درچه در بلوار الغذیر با هم همسایه هستند. حالا قرار نیست به خاطر این که درچه ای ها از این واقعیت ناراحتند مطالب به دروغ بیان شود و نقشه جغرافیایی وارونه جلوه کند. از سمت سه راه الغدیر به نجف آباد سمت راست خیابان در اختیار خمینی شهر و بعد کوشک و از سمت چپ هم به ترتیب در اختیار درچه و روستای قلعه امیریه است. از این بع بعد وقتی از این قسمت رد شدید ببینید پایین تابلوهایی که برای نام گذاری کوچه ها کار گذاشته شده آرم گل سه پر که نماد شهرداری خمینی شهر هست را می بینید یا نه؟ همیشه قضاوت را بر اساس حق و به دور از تعصبات بکنید. کتمان همسایگی خمینی شهر و درچه مشکلی را حل نمی کند و درچه را بالا نمی برد

 • امین موسوی دوشنبه 5 مرداد 1394 - ساعت 14:58:40

  درچه اگرجزشهراصفهان بودازامکانات خوبی برخورداربود
  مثل اینترنت پرسرعت و….

  پاسخ دادن
 • یه درچه ای سه‌شنبه 30 شهريور 1395 - ساعت 07:37:37

  والا ما که راضی نیستیم عضو خمینی شهر باشیم ولی خب واسه سهمیه کنکورمون خوبه

  پاسخ دادن
  • علی جزینی درچه چهارشنبه 8 دى 1395 - ساعت 19:05:14

   خیلی بد است که درچه جزو خمینی شهر است.

 • مهدی مردیها شنبه 18 دى 1395 - ساعت 23:52:04

  درچه نبود خمینی شریم تو کار نبود

  پاسخ دادن
 • سروش چهارشنبه 11 مرداد 1396 - ساعت 13:12:23

  در واقع با جدا شدن درچه،خمینی شهر دیگر شهرستان نخواهد بود.
  لذا مسیولین خمینی شهر هیچ وقت احازه جدایی به درچه نخواهند داد.

  پاسخ دادن
 • گردشگر چهارشنبه 1 شهريور 1396 - ساعت 15:00:41

  با عرض سلام و خسته نباشید
  شهر درچه هتل یا مسافرخانه نداره ؟؟
  لطفا یکی جواب بده اگه داره ادرسشو بذارین ممنون میشم

  پاسخ دادن
 • گردشگر سه‌شنبه 7 شهريور 1396 - ساعت 00:57:40

  سلام به همه دوستان
  لطفا ادرس نزدیکترین هتل یا مسافرخونه به درچه رو لطف کنین بذارین ممنون میشم

  پاسخ دادن
 • نجاری سه‌شنبه 2 آبان 1396 - ساعت 08:26:19

  هموطنان عزیز. لطفا مشکلات و مسائل قومی و شهری خود را در حضور همدیگر حل کنید. خواهشا در این مطلب با هم نزاع نکنید. اینگونه نظرات متاسفانه تائید نخواهد شد.

  پاسخ دادن
 • منتقد يكشنبه 3 تير 1397 - ساعت 12:16:31

  متاسفانه مشکلات سایت های خبری این است که هر خبری را بدون این که بدانند درست هست یا نه پخش می کنند. هیچ وقت قرار نبوده درچه جدا بشود بلکه این یک خبر دروغ است که درچه ای ها بین خودشان پخش کرده اند. حداقل از فرمانداری استعلام می گرفتید بعد پخش می کردید. دوما کوچکترین شهرستان کشور کیش است. اگر درچه از خمینی شهر جدا هم بشود باز هم می تواند شهرستان جدایی بشود. قابل توجه آقای سروش. با آگاهی حرف بزنید.

  پاسخ دادن
  • اسلوب پنج‌شنبه 14 تير 1397 - ساعت 09:06:32

   با سلام و تشکر از شما متن اصلاح شد

  • محسن پنج‌شنبه 17 آبان 1397 - ساعت 16:09:19

   درچه با ۴۸۰۰۰ نفر جمعیت چه تاثیری در شهرستان متمدن و قدیمی و پر جمعیت خمینی شهر با ۳۲۰۰۰۰ نفر جمعیت داره؟؟؟
   هرچند که مردم درچه برای مابسیار محترمند اما اونهایی که تعصبی حرف میزنن و افتخار به شهرستانشون نمیکنن این مطلبو بدونن بهتره

 • لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاجیگا تور