بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دره سيستان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۴ اسفند ۱۳۹۷

دره سيستان (تفنگ دره) کلات يکي از جاذبه هاي طبيعي زيباي استان خراسان رضوي است که در ارتفاعات هزار مسجد در ارتفاع ۲۰۰۰ متري از سطح دريا واقع است. منطقه مشهور به دره سيستان پوشيده از جنگلهاي ارس است و رودخانه ايدليک از ميان آن عبور مي کند. فراموش نکنيد که عبور از اين دره نياز به تجهيزات کوهنوردي و همچنين اطلاع از وضعيت آب و هوايي منطقه دارد تا در جريان لذت از طبيعت بکر دره سيستان، دچار مشکل نشويد.دره سیستان که با عنوان تفنگ دره نیز خواهنده می شود، یکی از زیبا ترین و بکرترین مناطق هزار مسجد است که متشکل از ۳۲ آبشار کوچک و بزرگ است . آبشارهای تفنگ دره باید با وسایل فنی و فرود های متعدد طی شوند و از آبشار ۱۱ باید داخل آب فرود صورت گیرد .

وجه تسمیه هزار مسجد را چنین آورده اند که: چون اسکندر به ایران هجوم آورد و درصدد نابودی دین اوستا برآمد هزار نفر از بزرگان دین زرتشت که به ” مز ” معروف اند ، اوستا را به این کوه آوردند و در آنجا مخفی شدند و لذا جایگاه هزار مز بود.بعد از اسلام برای این که با فرهنگ اسلامی نزدیکی بیشتری داشته باشد به هزار مسجد تغییر نام یافته است.
به علت باریک بودن عرض دره سیستان (تفنگ دره) باید در فصل های خشک صعود انجام شود چون در صورت آمد سیل راه فراری وجود ندارد.

معمولا شب را در میدان سستان چادر می زنند تا برای صعود تفنگ دره نیروی لازم را داشته باشند .اگر گروه فقط به قصد تفنگ دره و کار فنی آمده باشد باید در سمت راست دو دره را از روی خط راس بپیماید تا با ابتدای یک شنسکی با شیب تند می شود که پس از آن وارد تفنگ دره می شود ولی اگر گروه نخواهد کار فنی آنجام دهد می تواند دره را روبروری پایین رود که بعد از ۷ ساعت کوهنوردی به آخرین آبشار تفنگ دره می رسد و رودخانه به دو قسمت تقسیم می شود که سمت راست به بایرام قلعه می رسد و سمت چپ به آیدلیک می رود.
وسایل مورد نیاز
برای صعود و فرود از آبشارهای متعدد دره سیستان (تفنگ دره) کلات نیاز به ابزار و وسایل فنی خواهید داشت.
بصورت سری و پشت سر هم در ۶ دره فرعی خط الراس جنوبی دره سیستان واقع شده اند. بلندترین حدود ۲۰ متر ارتفاع – آب آنها زیاد نیست ولی به دلیل قرار گرفتن در دره های زیبا با پوشش گیاهی مناسب ، دارای بی نظیرترین مناظر طبیعی منطقه می باشد. دره های آن صعب العبور هستند و نیاز به سنگنوردی و فرودهای پی در پی دارند.
مسیر پیاده روی نیاز به ۳ ساعت پیاده روی است تا به دشتی که به میدان سیستان مشهور است برسید . در طول مسیر از سیاه چادرهای عشایر می گذرید که بر زیبایهای منطقه افزوده است.
مسیر خودروی شخصی برای رفتن به این منطقه باید از میدان شهدا مشهد به بولوار خواجه ربیع رفت تا دوراهی کلات که باید به سمت کلات حرکت کرد. بعد از ۲۰ دقیقه به دوراهی سد کاره می رسیم که باید به این سمت رفت .بعد از ۴۰ دقیقه به روستای گوش میرسیم و بعد از نیم ساعت با ماشین رفتن به روستای مارشک می رسیم که آباد ترین روستای منطقه می باشد بعد از این روستا راه به دو قسمت خاکی تقسیم می شود که سمت راستی به بلغور می رود و سمت چپ به خرکت می رود که باید سمت چپ را انتخاب کرد و به خرکت رفت که تا رسیدن به آنجا باید ۴۰ دقیقه با ماشین راه را پیمود . از اینجا را پایان می یابد و پیاده روی شروع می شود البته اگر با ماشینهای همچون لندرور باشیم می توان از داخل رودخانه قسمتی از آن را پیمود وگرنه ۳ ساعت وقت لازم است برای پیاده روی تا به دشتی که به میدان سیستان مشهور است رسید .

دره سيستان
دره سيستان (تفنگ دره) کلات دره سيستان
دره سيستان (تفنگ دره) کلات دره سيستان
دره سيستان (تفنگ دره) کلات دره سيستان

منبع : بزنیم بیرون

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *