رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۹ مهر ۱۳۹۸

دره ستاره ها

اشتراک گذاری

دره ستاره ها که اهالی بومی به آن ستاره افتاده یا استاره کفته نیز می گویند از زیباترین جلوه های فرسایش در جزیره پهناور قشم می باشد. دره ستارگان در غرب روستای برکه خلف در فاصله ۵ کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قشم ، با قدمت حدود ۲ میلیون سال، بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشی از باد و باران و رگبارها به وجود آمده است.دره ستارگان ، یکی از شاهکارهای کم نظیر طبیعت در جزیره زیبای قشم محسوب می شود که قدمت آن مربوط به دوره زمین شناسی و در حدود ۲ میلیون سال است.

اهالی جزیره عقیده دارند که روزگاری، ستاره ای از آسمان به قلب جزیره افتاده و اشکال عجیبی را از خاک و سنگ و ماسه پدید آورده است. به این مکان در اصطلاح استاره افته و گاهی استار افتیده نیز گفته می شود اما، برای این پدیده کم نظیر زمین شناسی نام دره ستاره ها جا افتاده است.اهالی معتقدند پس از فرو افتادن ستاره ای در این محل و بر اثر ضربه ای سهمگین، خاک از زمین بالا آمده و به هر شکلی که بوده خشک شده و چنین اشکالی پدید آمده است. برخی از اهالی معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است لیکن تاکنون صحت چنین چیزی به اثبات نرسیده است.

آنچه مشخص است این است که این اشکال در اثر فرسایش باد و باران و رگبارهای فصلی پدید آمده است. البته بازدید از دره ستاره ها در شبهای مهتابی جاذبه ای خاص دارد، به ویژه در آن لحظه که سکوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره ها با نزدیکی خاصی به زمین احساس می شوند.در هر صورت برای رفاه حال بازدیدکنندگان و گردشگران در ابتدای سال ۸۵ به دستور مدیرعامل منطقه آزاد قشم و با همت معاونت سیاحتی و گردشگری سازمان و کمک اهالی و شورای اسلامی روستای برکه خلف راه دسترسی به دره ترمیم و در جهت ایجاد امکانات رفاهی و بهداشتی اقداماتی صورت پذیرفته است.لازم به ذکر است این دره به عنوان بخشی از ژئوپارک قشم جزء آثار طبیعی جزیره در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

 دره ستاره ها

برخی از اهالی اعتقاد دارند که با تاریک شدن هوا، این دره محل رفت و آمد ارواح و اجنه بوده اما تاکنون صحت این مطلب ثابت نشده است. به دلیل شکل ویژه این دره و انواع حجم ها و پدیده های فرسایش موجود در آن، وزش بادهای تند و گردش هوا در دره و تولید صدا باعث شده برخی از ورود به دره در هنگام شب خودداری نمایند.
ویژگی ها و دیدنی های دره ستاره ها سبب شد این دره به عنوان بخشی از ژئو پارک جزیره قشم جزو آثار طبیعی در سازمان یونسکو به ثبت برسد. ژئو پارک قشم با آثار زیبای طبیعی و تاریخی ، تنها ژئو پارک خاورمیانه می باشد .دره ستاره ها و دره چاه کوه ، پدیده هایی شگفت آور از فرسایش سنگ های رسوبی زمین هستند. دره ستاره ها، یکی از مکان های بسیار دیدنی شهر قشم بوده و مشابه این اشکال زمین شناسی را می توان فقط در کشور آمریکا مشاهده کرد .ویژگی ها و دیدنی های دره ستارگان سبب شد این دره به عنوان بخشی از ژئو پارک جزیره قشم جزو آثار طبیعی در سازمان یونسکو به ثبت برسد. ژئو پارک قشم با آثار زیبای طبیعی و تاریخی ، تنها ژئو پارک خاورمیانه می باشد .

دره ستاره ها در واقع یک ناحیه فرسایش یافته از سوی آب های سطحی، رگبارهای فصلی و تندبادها است. فلات اولیه که هنوز در بخش شمالی به صورت کم و بیش دست نخورده باقی مانده، در ارتفاع بین ۷ تا ۱۰ متری از کف دره قرار دارد و جنس آن ماسه سنگ با سیمان آهکی سست و پر از پوسته های فسیلی است.
از جمله بخش های دیگری که در این دره قابل مشاهده است می توان به مخروط های نوک تیز، ستون ها و ستونک های فرسایشی، آرک ها و تیغه ها و دیواره های نواری اشاره نمود. به دلیل سست بودن جنس لایه ها، انتظار می رود که پس از هر بارندگی شدید (که به ندرت اتفاق می افتد) تغییرات محسوسی در شکل ظاهری دره ایجاد شود.

 دره ستاره ها

دوجنس متفاوت در دیواره های دره ستارگان وجود دارد، لایه ای ضخیم و لایه ای نازک. لایه ضخیم با جنسی نرم و طیف رنگی از کرم تا خاکستری روشن در زیر لایه نازک که به نسبت سخت و دارای طیف رنگی سفید تا خاکستری تیره می باشد، قرار دارد. لایه زیرین(لایه ضخیم) سست و در برابر فرسایش سریع تخریب می شود ولی لایه نازک رویی مقاوم است و از لایه زیرین محافظت می کند، سختی و مقاومت این لایه به خاطر وجود نوعی سیمان طبیعی(آهکی) در ترکیبات خاک این لایه است. اگر قسمتی از لایه روی از بین برود و یا شکافی داشته باشد، لایه زیرین به سرعت فرسایش یافته و باعث به وجود آمدن دره های کوچک و شکاف های مختلف می شود.

 دره ستاره ها

 دره ستاره ها

 دره ستاره ها

 دره ستاره ها

 دره ستاره ها

 دره ستاره ها

 دره ستاره ها

 دره ستاره ها

جاهای دیدنی قشم در بهار دره ستاره ها

ژنوپارک 6 دره ستاره ها

ستاره ها دره ستاره ها

           
 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفیع

  اگر این جزیره زیبا رو برای تفریح و سفر انتخاب کردید حتما دره ستارگان رو ببینید
  بلندی های سوراخ سوراخ شده که وهم در دل آدم میندازه
  و اگر با تجهیزات شب رو اینجا باشید چشمان شما تا طلوع از پلک زدن می ایسته. آسمانی پرستاره که تا بحال ندیدید
  مراقب باشید تو فصل بارندگی اینجا نرید

  ۳۰ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نکیسا

  جالبه بدونید این در دره در روستای برکه خلف واقع شده که تمیزترین روستای جزیره است. هیچ وقت و به واقع هیچ وقت در این روستا زباله ای نمی بینید که روی زمین افتاده باشد.

  ۲۲ آبان, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *