جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

درخت چنار آذرشهر

تاریخ بروزرسانی :
۱۶ مهر ۱۴۰۲

درخت چنار آذرشهر که ۱۲۰۰ ساله و شاید بیشتراز آنست، با ویژگی های منحصر بفرد دارای ۱۵ ﻣﺘﺮ ارتفاع، ﻣﺴﺎﺣﺖ ﻋﺮﺻﻪ ۷۵۰ ﻣﺘﺮﻣﺮﺑﻊ و ﻣﺴﺎﺣﺖ ﺗﺎج ۱۷۶ ﻣﺘﺮﻣﺮﺑﻊ اﺳﺖ. این درخت بسیار قدیمی و از اﻧﻮاع درﺧﺘﺎن دﯾﺮ زﯾﺴﺖ و ﺧﺰان ﮐﻨﻨﺪه است که از ﻣﯿﺎن دﭼﺎر ﭘﻮﺳﯿﺪﮔﯽ ﺷﺪه است، ﺑﻪ ﻃﻮری ﮐﻪ از درون دو قطعه شده و ﺑﺎ دو ﺷﮑﺎف در ﺷﻤﺎل و ﺟﻨﻮب ﻋﻤﻼ ﺑﻪ دو ﺑﺨﺶ ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﺷﺪه اﺳﺖ و با اینحال به زندگی ادامه میدهد. یکی از آثارثبت شده طبیعی توسط میراث فرهنگی استان این درخت می باشد.

چنار آذرشهر درخت چنار آذرشهر

درخت مقدس

برای ایرانیان تمامی درختان به ویژه درختان چنار و سرو از احترام ویژه ای برخورداربوده اند. به گونه ای که حتی بسیاری عقیده داشتند که زرتشت درخت سرو را از بهشت به ایران آورده است. به همین روی می بینیم، درختان کهنسال چند هزار ساله در جای جای ایران هنوز جنبه تقدس خود را حفظ کرده اند. ایرانیان حتی درختان را تجسم انسانهای نیکوکاری می دانستند که پس از مرگ به درخت تبدیل شده اند تا زندگی جاوید پیدا کنند. براین اساس حتی دراوستا، آسیب رساندن و قطع درختان، گناهی بزرگ است. که هر کس این عمل نکوهیده را انجام دهد باید منتظر پیشامد ناگواری برای خود یا نزدیکانش باشد.

سازمان میراث فرهنگی در سال جاری اقدام به شناسایی تعدادی از درختان چنار کهنسال آذربایجان شرقی نمود. که ثبت ملی پنج درخت چنار استان در چهارمین همایش ثبت ملی آثار در جزیره قشم حاصل آن بود.

توصیف وضعیت درخت چنار آذرشهر

درخت چنار کهنسال آذرشهر بر اساس گمانه زنی صورت گرفته بر تنه درخت، طبق نظر کارشناسی و در مقایسه با دیگر درختان کهنسال تاریخ گذاری شده، از جمله چنار ابرکوه، از قدمتی ۱۲۰۰ ساله و شاید بیشتر از این برخوردار است. جزو قدیمی ترین درختان چنار کهنسال كشور محسوب می گردد. طی دوران توسط تخریبات انسانی و طبیعی برخی شاخه های فوقانی این درخت بریده شده است. درخت چنار پراپر آذرشهر در حال حاضر در بخش مرکزی شهر آذرشهر و در وسط میدان پراپر این شهر، که از محلات قدیمی این شهر است قرار گرفته است.
با توجه به شرایط جوی منطقه و میزان رطوبت و بارندگی مناسب و حفاظت های صورت گرفته از سوی شهرداری منطقه، این درخت از شرایط زیستی نسبتا مناسبی برخوردار می باشد.

درخت چنار کهنسال آذرشهر از غرب متصل به دیوار مسجد علی پنجَسی می باشد و تنه درخت از دیوار ۳متر فاصله دارد. این درخت از سایر جهات با فضای سبز و کوچه های شهری محصور گشته است. احتمالا و با توجه به شواهد موجود، درخت در میدان محله ای، محله پراپر و در جوار مسجد سجاد(مسجد مردانه) و مسجد علی پنجسی(پنجه علی)،قرار دارد. قطر شرقی غربی این درخت ۴۲۰ سانتیمتر و قطر شمالی-جنوبی آن در حدود ۲۶۰ سانتیمتر می باشد. محیط تنه درخت در ارتفاع ۱۵۰سانتیمتری حدود ۹.۴ متر است.

 آذرشهر1 e1696747736453 درخت چنار آذرشهر

مشخصات درخت چنار آذرشهر

درخت مذکور از میان دچار پوسیدگی شدید شده است. به طوریکه درخت از درون تهی گشته و دو شکاف در شمال و جنوب به ترتیب به عرض ۱۶۰سانتیمتر و ۷۰سانتیمتر، عملا درخت را به دو بخش جداگانه تقسیم نموده است. این بخش در نیم قرن پیش طبق گفته شاهدان محلی کفاشی بوده است. در اثر آتش سوزی تخریب شده و در سالهای اخیر در پایه درخت به ارتفاع ۱۲۰ سانتیمتر سکوسازی شده است. که دارای شکل مدور بوده و حدود ۲۰متر وسعت دارد. این پایه که با خاک پرشده است پوسیدگی بیش از پیش درخت در پی داشته است.

در شرق و شمال شرق درخت در سالهای اخیر فضای سبزی به وسعت حدود ۷۰۰ متر احداث شده است. طبق وضع موجود وضعیت قسمت شرقی درخت بهتر از قسمت غربی است. ارتفاع تنه در این بخش حدود ۹متر و در بخش غربی حدود ۶متر است. پایه قسمت غربی بسیار پوسیده و کم استحکام است و اگر قسمتهای زنده درخت نبود بسیار پیشتر از این فرو افتاده بوده است. ارتفاع درخت در حدود ۱۶ متر و ابعاد تاج درخت در حدود ۱۵ متر در ۱۵ متر می باشد. بخش آسیب دیده درخت در مرکز از ابعادی در حدود ۱۷۰× ۲۷۰سانتیمتر می باشد.

قرارگیری این درخت در وسط میدان محله ای و در کنار مسجد فواید و مضراتی برای درخت کهنسال به همراه داشته است. از مهمترین فواید آن نظارت و حفاظت کامل درخت از سوی شهرداری شهر و اهالی می باشد که در سالهای اخیر رسیدگی به این مسئله بیشتر مورد توجه مسئولین قرار گرفته است. لیکن قرارگیری درخت مذکور در میانه میدان و در کنار دو مسجد مذکور زیان هایی را نیز به همراه داشته است از جمله اینکه به جهت وجود ابنیه درخت از فضا و شرایط کافی جهت رشد مناسب برخوردار نمی باشد.

آتش سوزی

دیگر آسیب وارده آتش گرفتن درخت در اثر شمع هایی است که در جوار درخت و سنگ پنجه علی در روزهای خاص روشن می شوند. تا بحال چندین بار باعث ایجاد آتش سوزی در تنه خشک درخت شده اند. همچنین به سبب بازخورد بسیار عوامل انسانی با درخت مذکور به جهت قرارگیری در بخش پر رفت و آمد محله خطر تخریب عوامل انسانی دو چندان می شود.

چنار قدیمی آذرشهر از آثار ثبت ملی شده استان آذربایجان شرقی است. بسیاری از گردشگران منطقه از این درخت سرسبز و سالخورده دیدن می کنند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *