بلیط هواپیما تور خارجی

دربند

2013-11-19دربند تهران تهران

براي دسترسي به دربند ماشين‌هاي واقع در ميدان تجريش را سوار مي‌شويد و خود را به مجسمه واقع در ميدان سربند مي‌رسانيد.این مجسمه در سال ۱۳۴۱ توسط رضا لعل ریاحی، پیکره‌تراش و نقاش ایرانی ساخته و سپس نصب شد. ایدهٔ ساخت این تندیس در سال ۱۳۳۷ از سوی حسن وجدان‌خوش، از کوه‌نوردان با سابقه ایرانی پیشنهاد شد. سرهنگ بیات، رئیس مرکز آموزش کوهستانی ارتش، مقدمات ساخت آن را آماده کرد و «مهام»، شهردار وقت تهران، هزینه ساخت مجسمه دربند را پذیرفت. سپس امیر شاه‌قدمی، گروهبان ارتش و مربی کوه‌نوردی مرکز آموزش کوهستانی و مربی اسکی ایران به عنوان مدل به رضا لعل ریاحی معرفی شد و شهرداری هم مبلغ ۱۰ هزار تومان بابت ساخت مجسمه پرداخت.

سال ۱۳۳۸، یک سال پس از طرح این پیشنهاد مدل گچی آن آماده و در میدان سربند نصب شد، اما بارندگی و یخ‌زدگی زمستان همان سال بود که دست و بخشی از بدن مجسمه را خرد کرد. این قسمت مدت‌ها با پرچم ایران پوشانده شده بود تا این‌که در سال ۱۳۴۱ با پی‌گیری‌های رئیس وقت فدراسیون، رضا لعل ریاحی تندیس سیمانی را آماده کرد که این مجسمه هنوز پا برجا است.
دربند

دربند

پربازدیدترین ها:

بعد از مجسمه ديواره مارتينال دربند در همين ابتدا به شما خوشامد مي‌گويد. مسير كافه‌ها را در كنار رودخانه پيش مي‌گيريد و كم‌كم ارتفاع مي‌گيريد بعد از گذر چند پل زيباي چوبي به ده تاريخي پس قلعه مي‌رسد بعد از گذشتن از ده به پلي فلزي مي‌رسيد كه از اينجا دو مسير مقابل شماست يك مسير زير پل است كه بعد از گذر از پل چوبي شما را به منطقه بنديخچال هدايت مي‌كند كه محل بسيار مناسبي براي علاقه‌مندان به سنگنوردي است.

كه هر هفته بسياري از سنگنوردان را به سوي خود فرا مي‌خواند و مسير ديگر اينكه مستقيم مسير را ادامه مي‌دهيد و بعد از گذر از چند كافه و كمي ارتفاع گرفتن دوباره به يك دوراهي مي‌رسيد كه با تابلو مسير را مشخص كرده است.

مسير سمت چپ شما را به هتل اوسون، ديواره زيباي اوسون، آبشار بلند سوتك و در بالاتر ايستگاه پنج تله كابين و دره‌ي پر آب ارس و همچنين قديمي‌ترين مسير صعود به قله توچال يعني اسپيدكمر دعوت مي‌كند. ولي مسير سمت راست كه از كنار جنگلي داخل دره مي‌گذرد، بعد از گذر از چند كافه كمي ارتفاع مي‌گيريم شما در سمت راست خود مي‌توانيد منطقه بنديخچال را با آن سنگهاي زيبايش و همچنين سنگنوردان مشتاق را در حال سنگنوردي مشاهده كنيد و همچنين ديواره بلند بنديخچال (شروين) كه مانند نگيني در انتهاي آن مي‌درخشد.

مسير دربند را ادامه مي‌دهيد و به كافه رجب در كنار قرارگاه امداد نجات داودي مي‌رسيد استراحتي كوتاه مي‌كنيد؛ از اينجا به بعد تا پناهگاه شيرپلا بايد با دقت بيشتري گام در مسير بگذاريد. مسير بسيار سرسبز و زيباست.

بعد از گذر از آبشار دوقلو و كمي درگيري با ابزار كار گذاشته شده در مسير به يكباره با ديدن پناهگاه شيرپلا و آبشار زيبايش خستگي از تنتان بيرون مي‌رود. حدوداً از ميدان سربند تا شيرپلا 30/2 الي 2 ساعت زمان لازم است. پناهگاه بسيار مجهز و امكان شب‌ماني نيز فراهم است.

در اينجا كوهنوردان بسياري را مي‌بينيد كه بعد از استراحت در پناهگاه به سمت جانپناه اميري و قله توچال حركت مي‌كنند. عده‌اي نيز از سمت راست روانه قله كلچال می شوند و دره زيباي ارس( سمت راست )، ايستگاه پنج تله كابين توچال و چشمه‌هاي نرگس (يكي از سرچشمه‌هاي اصلي رودخانه دربند مي‌باشند.) مي‌باشد.

دربند

دربند

دربند

دربند

دربند

دربند

دربند

دربند

دربند

دربند

دربند

PDFPrint

جاجیگا تور رزرو هتل نظردهی
 

نظر کاربران :

 • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر
 • بیان چهارشنبه 18 مرداد 1396 - ساعت 23:23:21

  اومدیم تهران گفتیم بریم دربند و بگردیم ولی اصلا انتظار نداشتم با همچین صحنه هایی روبه رو بشم مسیری پر از زباله رودخونه پر از آشغال و بوی بد فاضلاب هیچ وقت دیگه بر نمی گردم دربند

  پاسخ دادن
 • داود سه‌شنبه 20 آذر 1397 - ساعت 23:52:09

  پاییز دربند فوق العاده زیباست. نقش هزار رنگ از برگهای درختان این فصل دوست داشتنی به دامنه های کوه دربند جلوه بی نظیرررر و عجیبی رو میده همینطور باران های گاه و بیگاه پاییزی، هم زیبایی اینجا را چند برابر می کنه.زمستان دربند بی نهایت سپید و سرد هست. بخاطر موقعیت جغرافیایی خاص دربند، این تفرجگاه در زمستان در اکثر مواقع پوشیده از برف میشه و باید در زمان گشت و گذار بر روی جاده یخ زده بسیار محتاط بود. چون واقعا خطرناک هست.

  پاسخ دادن
 • رها مسعودی دوشنبه 26 آذر 1397 - ساعت 23:30:52

  کثیف و شلوغ بود.ولی رستوران های خوبی داشت.لواشکهایی هم که برای فروش گذاشته بودن همشون اسیدی و رنگ مصنوعی بودن.ولی در کل دربند خوبه.فرحزاد بهتره

  پاسخ دادن
 • لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)