جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

خانه یزدانی سرایان

تاریخ بروزرسانی :
۲۵ مرداد ۱۴۰۲

خانه یزدانی سرایان واقع در شهر سرایان استان خراسان جنوبی می باشد. این بنا در سال ۱۳۸۷ با شماره ۲۳۹۰۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. اکنون در تملک سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری است. همچنین منزل عزیزاله یزدانی نیز در سال ۹۶ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده در تملک شهرداری سرایان است. این دو بنای تاریخی در مجاورت یکدیگر و دارای ورودی مشترک و حیاط بیرونی مشترک هستند.

خانه یزدانی سرایان خانه یزدانی سرایان

معماری بنا

خانه یزدانی سرایان به سبک معماری دوران قاجار به صورت درونگرا با حیاط مرکزی احداث شده است. البته این عمارت دارای حیاط مشترکی با خانه مجاور خود است که این حیاط بیرونی تناسبی با معماری بنا ندارد. به عبارت دیگر خانه یزدانی دارای دو ورودی است که یکی به حیاط مشترک و دیگری به حیاط اصلی بنا راه دارد. مانند تمام عمارت های قاجاری این بنا نیز از حیاط، ایوان، شاه‌ نشین، اتاق‌ ها و مطبخ تشکیل شده است. کلیت بنا با خشت و گل احداث شده و نمای داخلی آن با اندود گچ پوشیده شده است.

ازاره دیوارهای حیاط با آجرچینی خفته راسته به زیبایی آراسته شده است. ایوان خانه یزدانی سرایان یکی از زیباترین بخش‌ های این عمارت است که در ضلع جنوبی قرار دارد. سقف این ایوان به صورت طاق جناقی با پوشش گنبدی طراحی شده است. از رسمی بندی گچی نیز برای تزئین ایوان استفاده شده است. کاربندی ایوان و طاقچه ‌ها با نمای کلیل دیگر تزئینات این بنا به شمار می‌ رود. در گوشه جنوب غربی راهروی طویلی وجود دارد که به مطبخ منتهی می ‌شود. مطبخ به صورت یک چهار طاقی احداث شده و تنور و سایر ملزومات معمول مطبخ در آن دیده می‌ شود.

اتاق ها

اتاق‌ های این عمارت در اضلاع شرقی و غربی بنا به صورت قرینه احداث شده و اضلاع شمالی و جنوبی بنا به بخش ‌های زمستان نشین و تابستان نشین اختصاص دارد. در پشت ایوان جنوبی اتاقی قرار دارد که به خاطر وجود بادگیر به عنوان اتاق تابستان ‌نشین کاربرد دارد. تهویه هوا توسط بادگیر سبب می ‌شود این اتاق دمای خنک و مطلوبی در تابستان داشته باشد. لازم به ذکر است در سال ۹۷ اولین مرحله مرمت بنا انجام شد.

 یزدانی سرایان1 e1692164680505 800x643 خانه یزدانی سرایان

نحوه دسترسی به خانه یزدانی سرایان

آدرس:خراسان جنوبی، سرایان، خیابان امام، کوچه روبروی حسینیه

 یزدانی سرایان2 e1692164696359 800x709 خانه یزدانی سرایان

 یزدانی سرایان3 e1692164708649 800x450 خانه یزدانی سرایان

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.