بلیط هواپیما سوئیت تبریز

خانه های تاریخی شهر دیرینه سبزوار

۴ فروردین ۱۳۹۹خانه های تاریخی شهر دیرینه سبزوار خراسان رضوی سبزوار

خانه های تاریخی شهر دیرینه سبزوار نشانه های قدمت این شهر از لحاظ تاریخی و فرهنگی  می باشد ، خانه ها و ابنیه ی زیادی را از دوره های مختلف تاریخی می توان مشاهده کرد که در آن ها علاوه بر اصل معماری ساختمان، به تزئینات ظاهری نیز توجه خوبی شده است. در این مقاله سعی داریم خانه های تاریخی این شهر را به شما معرفی کنیم .

خانه تاریخی جعفر زاده
خانه جعفرزاده مربوط به دوره قاجار است و در سبزوار، خیابان بیهق، کوچه نه بام، کوچه حاج آقا فخر واقع شده است. این خانه تاریخی یکی از خانه های منحصر به فرد به لحاظ معماری و فرهنگی ایرانی است.مالک اولیه خانه جعفرزاده از تجار متمول شهر بوده است. این اثر ارزشمند پس از ثبت در فهرست آثار ملی کشور توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری سبزوار به منظور ایجاد مرکز آفرینش و پژوهش هنرهای سنتی خریداری شد.
آدرس:سبزوار، خیابان بیهق، کوچه نه بام، کوچه حاج آقا فخر

خانه حجازیان
مربوط به دوره قاجار است و در سبزوار، خیابان اسرار شمالی، روبروی شهرداری (بانک ملی) واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۲۶۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس:شهر سبزوار – خيابان اسرار شمالی – روبروی شهرداری

خانه های تاریخی شهر دیرینه سبزوار

 

خانه تاریخی کیان(محل استقرار بانک ایران و روس)

مربوط به دوره قاجار است و در سبزوار، خیابان بیهق، کوچه شهید صانع زرنگ، بن‌بست سروستان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در گذشته شعبه‌ای از بانک ایران و روس در این خانه مستقر بوده است.در خانه کیان پنجره‌های دودرب چوبی به کار گرفته شده و سیستم گرمایشی خانه، بخاری روسی است.
آدرس: شهر سبزوار – خيابان بيهق ۲۲ – کوچه سه را- – پشت حسينيه عطارها

خانه های تاریخی شهر دیرینه سبزوار

خانه اولیاء سبزوار

یکی دیگر از خانه های تاریخی سبزوار در دوران قاجار و پهلوی در اواخر سال گذشته شناسایی شده است میتوان یه خانه تاریخی اولیا اشاره کرد.یکی از نمونه های زیبای هنر آجرچینی در خانه های تاریخی سبزوار، آجرچینی به کار رفته در خانه اولیاء است که شاید نقطه اوج این هنر را بتوان در سقف زیرزمین این خانه تاریخی با آجر چینی به سبک خفته و راسته مشاهده کرد.
آجرچینی خفته و راسته، سبکی است که در آن آجرها همزمان به صورت افقی و عمودی در سقف یا دیوار کار می شوند. عمده این نوع آجرچینی در سقف های خونچه پوش، قاب های سردر خانه ها و دیگر بناها و قاب های تزئینی داخل حیاط بوده است.
آدرس:شهر سبزوار – خيابان بيهق – حدفاصل مسجد جامع و مسجد پامنار

خانه های تاریخی شهر دیرینه سبزوار

خانه اسلامی

مربوط به دوره قاجار است و در سبزوار، خیابان بیهق، کوچه مقابل مسجد پامنار، داخل بن‌بست واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۱۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آدرس: بخش مركزي- خيابان بيهق – کوچه مقابل مسجد پامنار – کوچه افتخار (داخل بن بست )

خانه های تاریخی شهر دیرینه سبزوار

خانه الداغی ها

مربوط به اواخر دوره قاجار است و در سبزوار، خیابان اتابک جنوبی واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۹۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. خانه الداغی های سبزوار در سال ۱۳۹۰ از ثبت آثار ملی درآمد. اما از پاییز ۱۳۹۵، با هزینه مالک و با نظارت دانشگاه سبزوار در حال مرمت است.
این خانه در دوره قاجار خارج از حصار و باروی شهر و در فاصلهٔ کمی از دروازهٔ غربی شهر به نام دروازه‌عراق ساخته شد و خیابان عطاملک فعلی دقیقاً بر روی خندق شهر احداث شده‌است.
آدرس:شهر سبزوار – خیابان عطاملک جوینی جنوبي – روبروي تعاون مسافری

الداغی ها
خانه های تاریخی شهر دیرینه سبزوار
سرای معمار زاده
مربوط به دوره قاجار است و در سبزوار، خیابان اسرار جنوبی، نرسیده به میدان اسرار واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۹۶۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این بنا در بازار قدیم آهنگرها واقع شده و تا اواخر دوران پهلوی، یکی از عمده‌ترین مراکز صدور کالا بخصوص پنبه و سلمبور و کالاهای تجاری به کشورهای دیگر و از مراکز تهیه مواد خام قالیبافی بوده‌است. این سرا در دو طبقه است که طبقه پایین به عنوان انبار و طبقه بالا به عنوان حجره استفاده می‌شده‌است. اجزا معماری بنا شامل: گنبدخانه، میانسرا و راهروهایی است که فضای بیرون و درون را به هم ارتباط می‌دهند.
آدرس: شهر سبزوار – خيابان اسرار جنوبی – نرسيده به ميدان اسرار

سرای معمارزاده

خانه افچنگی
مربوط به اواخر دوره قاجار -اوایل دوره پهلوی است و در سبزوار، خیابان مدرس، کوچه حسینیه قنادها واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۷۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آدرس: شهر سبزوار – خ مدرس – کوچه حسینیه قنادها

افچنگی

خانه ملا محمد ترشیزی
مربوط به دوره پهلوی است و در سبزوار، میدان حکیم، خیابان سید جمال الدین اسدآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۲۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.باغ ترشيزي يكي از آثار تاريخي شهر سبزوار و نمونه‌اي از باغ‌هاي ايراني محسوب مي‌شود. باغ ترشيزي روستاي باغان در فاصله هفت كيلومتري شرق سبزوار قرار دارد و يكي از آثار تاريخي شهر سبزوار محسوب مي‌شود كه متعلق به خانواده ايرج ترشيزي مي‌باشد.ترشيزي‌ها از خانواده‌هاي اصيل و ثروتمند سبزوار مي‌باشد كه در آن زمان داراي چندين باغ ازجمله در روستاهاي باغان، مهر آباد و چند خانه با ارزش تاريخي كه يكي از آنها متعلق به ملامحمد ترشيزي مي‌باشد كه در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.ترشيزي‌ها اولين گاراژ باربري و مسافربري سبزوار را تأمين كرده‌اند كه امروزه به‌نام گاراژ محمديه معروف است و يكي از آثار تاريخي سبزوار محسوب مي‌شود.باغ ترشيزي باغان بصورت يك عمارت با دورنماي اصلي (شمالي- جنوبي) ساخته شده و دقيقا‌ً قرينه هم مي‌باشد. عمارت اصلي فضاهايي مثل تالار پذيرايي، پنج دري، اتاق‌هاي نشيمن، دالان، راهرو در خود جاي داده است و ساختماني كه در ضلع جنوب شرقي عمارت و چسبيده به آن قرار دارد، شامل آب انبار، حوض‌خانه، بادگيرخانه، مطبخ، انباري و… است.باغ عمارت در ضلع جنوبي قرار دارد و درختان كهن سالي فضاي باغ را آراسته‌اند و تزئينات اين عمارت شامل گچبري، يزدي بندي گچي نيم طاق ورودي‌ها و آجر كاري فوق العاده زيبا در بنا ‌شده است
آدرس:شهر سبزوار – ميدان حکيم – خيابان اسدآبادی – پشت دبيرستان قديمی اسرار

خانه ترشیزی

خانه ی عظیمیان
خانه عظیمیان در شهرستان سبزوار،خیابان مدرس و در کوچه نقابشک بالا قرار دارد.قدمت این بنا احتمالا به دوران تیموریان برمیگردد به عبارت دیگر قدمت این بنا حدود ۶۰۰ سال است.این خانه وقفی است و هم اکنون آقای داودیان که از نوه های آقای عظیمیان است در آنجا زندگی میکند.پلان ها و نقشه ها در این بناي تاریخی، پلان ها، متراکم و فشرده است و بدین طریق سطوح خارجی ساختمان نسبت به حجم آن به حـدا قل رسـیده است. تراکم و فشردگی پلان و بنا، میزان تبادل حرارتی را در زمستان و تابستان به حداقل رسانده و باعث می شده بیشترین سـایه ممکن بر روي سطوح ایجاد شود.
این بنا دارای ۲ ورودی بوده که یک ورودی آن جنوبی و مشرف به خیابان مدرس و دیگری ورودی شمالی و داخل کوچه می باشد که رفت وآمد از آن وروردی صورت میگیرد.
متاسفانه اجازه ی بازدید از داخل این عمارت به گردشگران داده نمی شود
آدرس:شهر سبزوار – خيابان مدرس – مدرس ۳۰ – کوچه نقابشک بالا.

خانه عظیمیان

خانه باغانی
خانه باغاني از بناهاي قديمي و متعلق به دوره‌ي قاجاريه در سبزوار، در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيد. اين بنا در خيابان مدرس واقع شده و در زميني به مساحت حدود ۳۸۰ مترمربع و زيربنايي در حدود ۱۴۰ مترمربع در دو طبقه زيرزمين و اول ساخته شده است. شكل كلي پلان اين بنا به‌صورت مستطيل است كه براي وارد شدن به اين ساختمان ابتدا به حياطي وارد مي‌شويم كه در حدود ۲۴۰ مترمربع مساحت دارد و آب‌نمايي در وسط حياط و باغچه‌هاي كوچكي در طرفين آب‌نما قرار گرفته و پله‌هايي در طرفين بنا و تعداد ۱۰ پله سنگي تعبيه شده كه براي رفتن به طبقه اول است. در جلوي ورودي پله‌ها در دو طرف قوس‌هايي با مقرنس‌كاري‌هاي زيبايي تزيين شده است و سقف اين بنا، چوبي و آجركاري‌هاي به‌كار رفته در اين بنا از نوع خفته راسته و خرند و هره است. اين منزل با شماره ۱۱۰۷۳ در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
آدرس: شهر سبزوار – خيابان مدرس – مدرس ۱ – کوچه نقابشک

باغانی

خانه فروغی
خانه فروغی در سبزوار به فهرست آثار ملی كشور پيوست خانه فروغی از جمله خانه‌های با ارزش شهر سبزوار است كه به شماره ۱۱۹۳۳ در فهرست آثارملی كشور به ثبت رسيد. خانه فروغی در خيابان اسدآبادی و در حاشيه حصار و برج و باروی قديمی شهر سبزوار ساخته شده است. اين بنا دارای پلان مستطيلی میباشد و اين خانه متعلق به دوره پهلوی اول بوده و نيز دارای نمای آجری با تزيينات زيبا و ايوانی در ضلع شرقی بنا میباشد. بنای يادشده همچنين دارای حياط بزرگی است كه در آن حوض و باغچه قرار گرفته است و نمای بيرونی ديواره‌هاي آن كاهگلی می باشد. تاق‌نما‌های ساده و زيبای آن درحاشيه خيابان چشم هر بيننده‌ای را به خود جلب مي‌كند.

آدرس: شهر سبزوار – خ اسدآبادي – روبروی بيمارستان حشمتيه

خانه فروغی


سرای حقيران

سرای حقيران با وسعت حدود ۲۰۰۰ متر مربع در دوره قاجار بنيان گرديده و در حال حاضر نيز مكانی براي انجام معاملات پنبه و خواربار است. مكان تاريخی موسوم به سرای حقيران واقع در خيابان اسرار شمالی شهر سبزوار پس از طی مراحل اداری و قانونی در فهرست آثار ملی ايران به ثبت رسيد. فضای معماری اين سرا مشتمل بر ورودی طاقی شكل ، ميان سرا و حجره هايی در دو طبقه است كه پيرامون ميان سرا را در بر گرفته اند و از عمده تزيينات آن مي توان به آجركاری نمای بيرونی ، كتيبه كاشی معرق سر در ورودی ، آجركاری خفته راسته در پيشانی طاقها ، رخبام و … ا شاره نمود. ورودی عريض و بلند اين سرا دارای دالانی است كه در امتداد ميان سرا قرار گرفته و پوشش سقف آن مزين به كاشيكاری های فيروزه ای و زرد رنگ است.
آدرس: شهر سبزوار – خيابان اسرار شمالی – نرسيده به چهارراه بيهق

خمیران

با توجه به خانه های تاریخی نام برده،متاسفانه تعداد بیشتری خانه های تاریخی وجود دارند که به ثبت نرسیده اند و یا تخریب شده اند.

                       
رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • سیدمحمدمشکانی

  سلام قبل از سرای حقیران،تصویر آرامگاه امین التجار مشهدی آمده است که اشتباه است. جهت اصلاح

  ۲۸ اسفند, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با سلام و تشکر از شما تصویر اصلاح شد .

   ۴ فروردین, ۱۳۹۹
 • حمیدرضا باقری تبار

  سپاس از سایت وزین و خوبتان که سعی در معرفی جاذبه های گردشگری ایران عزیز دارد. ممنون که پستی را به معرفی خانه های تاریخی زیبای دیار سربداران شهر سبزوار اختصاص دادید. حیف که انثال ویروس کرونا همه رو خانه نشین کرده وگرنه در ایام عید نوروز، میزبان همه هموطنان عزیز بودیم. ایرانیان عزیز بعد از شکست کرونا و در اوقات فراغت سری هم به این شهر زیبا و تاریخی بزنند.

  ۱۹ اسفند, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *