بلیط هواپیما سوئیت تبریز

خانه فرهنگ امامزاده یحیی

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲ شهریور ۱۳۹۹

خانه فرهنگ امامزاده یحیی در مکانی با قدمت تاریخی و تقریبی ۱۰۰ سال در سال ۱۳۷۲ به عنوان دومین خانه فرهنگ در سطح شهر تهران افتتاح گردید. معماری خانه فرهنگ امامزاده یحیی (ع) یا مهرانگیز کامبیز مربوط به دوره قاجاریه و منسوب به خانواده آقا جلال تهرانی است.ورود این بنا از سمت جنوب حیاط به کوچه راه دارد، حیاط در سمت شرق و اعیانی در شمال و غرب زمین مذکور ساخته شده است.

خانه فرهنگ امامزاده یحیی

خانه‌های قدیمی و معماری اصیل و بومی آن‌ها، بخشی از حافظه‌ی تاریخی تمامی شهرهای ایرانند که در بستر آگاهی و تجربه‌های دیرین با خاک، سنگ و آب ساخته شده‌اند. امروزه همه‌ی یادگارهای به جای مانده از این خانه‌ها جزو میراث فرهنگی سرزمین عزیزمان ایران هستند. در این میان خانه‌ی مهرانگیز کامبیز که به آن خانه فرهنگ امام‌زاده یحیی (ع) می‌گویند با قدمت ۸۴ ساله خود از بناهای تاریخی به جامانده از زمان قاجار است که در قلب پایتخت و در منطقه ۱۲ تهران قرار دارد. این خانه‌ی تاریخی پس از فیلم‌برداری سریال پدر سالار در۳۰ سال پیش برای بسیاری از مردم ایران به یاد ماندنی شد.

خانه فرهنگ امامزاده یحیی

خانه تاریخی مهرانگیز را آقا جلال تهرانی که از نوادگان سلسله‌ی قاجار بود بعد از انقلاب اسلامی از مهرانگیز و بهزاد که مالکان این عمارت قاجاری بودند خریداری نمود. خانه‌ی تاریخی مهرانگیز در دو طبقه ساخته شده که هنوز در جای خود پابرجا مانده است. در طبقه دوم این بنا در قسمت شمالی حیاط، ایوانی را با ستون‌های تزیینی مشاهده می‌کنید که هنوز از تخریب در امان مانده است. در سال‌های اخیردرب‌های چوبی و قدیمی خانه مهرانگیز را با درب‌های آهنی تعویض کردند ولی این بنا هنوز هم بوی تهران قدیم را در خود دارد. خانه تاریخی مهرانگیز هم ‌اکنون به عنوان خانه فرهنگ محله‌ی امامزاده یحیی(ع) جهت انجام فعاليت‌های فرهنگی و اجتماعی مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد.

خانه فرهنگ امامزاده یحیی (ع) دارای دو طبقه است. تالار در سمت شمال حیاط واقع و در جلوی تالار در طبقه دوم ایوان با ستون هایی تزئینی احداث شده است.

فعالیت های خانه فرهنگ امامزاده یحیی

کتابخانه
کانون های مردمی
واحد آموزش

نحوه دسترسی به خانه فرهنگ امامزاده یحیی

آدرس:تهران، خیابان ری، خیابان آبشار غربی، کوی شهید هداوند، پلاک ۷

خانه فرهنگ امامزاده یحیی

 

 

           
چاپ

لینک های مرتبط :

خرید بلیت هواپیما با اسنپ تریپ بلیط هواپیما
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *