رزرو هتل ایران بوم گردی

خانه شقاقی تهران

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱ بهمن ۱۴۰۰

خانه شقاقی تهران ، در شمالی ترین بخش منطقه دوازده تهران ،در جبهه شمالی خیابان کوشک حد فاصل فردوسی و لاله زار قرار دارد. این خانه را اغلب با عنوان خانه کوشک می شناسند.عمارت شقاقی ابتدا به عنوان منزل مسکونی خانواده شقاقی مورد استفاده بود و بعدها به صورت یکی از مراکز آموزشی سازمان میراث فرهنگی کشور درآمد.

خانه شقاقی تهران

تاریخچه خانه شقاقی تهران

ساختمان خانه شقاقی (کوشک) مربوط به اواخر دوره قاجار است. عمارت کوشک یا خانه «شقاقی» متعلق به «حسین شقاقی» است که حدود ۸۰ سال پیش و پس از بازگشت او از آلمان به ایران ساخته شده است. این عمارت پیش از انقلاب اسلامی به یک شرکت فروخته شد که بعد از انقلاب اسلامی، مالکیت آن به سازمان میراث فرهنگی منتقل شد و بعدها به صورت یکی از مراکز آموزشی سازمان میراث فرهنگی کشور درآمد.

امروزه، ساختمان کوشک محل استقرار مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی (وابسته به یونسکو) است. این اثر در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه شقاقی تهران

معماری بنا

ساختمان کوشک به صورت برونگرا در میانه‌ حیاط، ساخته شده است که محل استقرار آن در محور اصلی باغ در فاصله مرکز تا انتهای باغ است. استقرار کوشک در محور اصلی باغ متاثر از ساختار هندسی باغ و در راستای فراهم کردن بهترین چشم‌انداز برای آن است و هم تاثیرگذار بر منظر محور اصلی است به طوری که در هنگام ورود به باغ و گذر از عمارت سردر، عمارت کوشک در محور دید انسان قرار می‌گیرد.

این بنا به شکل کلاه فرنگی و در سه طبقه، شامل زیرزمین، همکف، طبقه اول است که به صورت مورب میان زمینی به ابعاد تقریبی ۳۳×۴۹ متر ایجاد شده است. مساحت این بنای پهلوی اول حدود ۱۵۵۰ مترمربع است. پلان عمارت کوشک تقریبا بیضی‌شکل است و نمای آن را ۴ ایوان تشکیل می‌دهد. بنا دارای بخش‌های مختلفی از قبیل شش اتاق خواب، یک اتاق مطالعه و دفتر کار، پنج تالار و زیرزمین است. آشپزخانه عمارت نیز فر زغال سنگی، مخزن آب گرم و آب انباری در مجاورت آشپزخانه دارد. این بنا همچنین تزئینات ارزشمندی مانند نقاشی دیواری، آینه‌کاری، گچبری و نمای کاشی‌کاری فوق العاده زیبا دارد.

خانه شقاقی تهران

آدرس خانه شقاقی تهران

اگر میدان فردوسی را به‌سمت شرق ادامه دهید، در خیابان انقلاب به امیرسلیمانی می‌رسید. در امیرسلیمانی تابلوی کوچه‌ مهنا را پیدا کنید. البته این کوچه را بیشتر به نام کوشک می‌شناسند. نبش کوچه کوشک، عمارت زیبایی وجود دارد که چشم از دیدنش سیر نمی‌‌شود.از خیابان فردوسی هم می‌توانید به‌سمت خیابان جمهوری راه‌تان را ادامه دهید، وارد خیابان تقوی شوید و عمارت را نبش کوچه کوشک پیدا کنید.

خانه شقاقی تهران

ایستگاه مترو : دروازه دولت – خط ۱ و ۴
ایستگاه اتوبوس : میدان فردوسی،کوشک
منطقه : منطقه ۱۲

خانه شقاقی تهران

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما