بلیط هواپیما سوئیت تبریز

خانه رمدانی ساری

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۹ شهریور ۱۴۰۰

خانه رمدانی ساری با پیشینه‌ای از دوره قاجار در بافت قدیم شهر ساری و در محله آب‌انبار نو قرار دارد. این عمارت متشکل از دو ساختمان و یک حیاط مرکزی است. بنای دو طبقه‌ای که در جلو قرار دارد با سردری زیبا در واقع نقش ورودی و هشتی بنا را ایفا می کند. این فضا جهت استراحت مراجعه‌کنندگان و انجام اموری که نیاز به وارد شدن به خانه را نداشته در نظر گرفته شده و اتاق‌های طبقه فوقانی با تزئینات زیبای چوبی، پنجره‌های ارسی و نورگیرهای گچی محل اسکان مهمانان بوده است. بنای دوم که در پشت با یک فاصله قرار دارد، در دوره پهلوی اول، دستخوش تغییرات اساسی شده است. در سال‌های اخیر تمام اندودهای داخلی حذف و طاق نماهای دوره قاجاری از زیر آن نمایان گشته است.

خانه-رمدانی خانه رمدانی

معماری بنا

خانه رمدانی ها از دو بخش قاجاری و پهلوی تشکیل شده که بخش جنوبی آن که متعلق به عصر قاجاری است و دارای سر درب بسیار زیبایی است. این بنا که در بافت قدیم شهر ساری قرار دارد، متشکل از دو ساختمان و یک حیاط مرکزی است. این بنا از یک اتاق شاه نشین و دو اتاق معروف به گوشواره در طرفین که با یک راه رو به هم وصل می شوند شکل گرفته است.این اتاق های گوشواره نام ، محل قرار دادن لباس و وسایل خواب خدمتکارانی بود که در اتاق شاه نشین زندگی می کردند.
این بنا به مرور زمان بر اثر عوامل انسانی چون الحاقات نامناسب، عدم نگهداری صحیح و متروک بودن و عوامل طبیعی چون رطوبت صعودی و نزولی، شکستگی سفال و پوسیدگی چوب ها و از بین رفتن کف پوش ها مورد تخریب قرار گرفته است.

با تملک خانه رمدانی ها توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در سال ۸۳، بودجه ای برای احیا و مرمت بنا توسط این سازمان تعیین شد که بنا به نظر و ارزیابی کارشناسان این مجموعه بنا مورد ارزیابی قرار گرفت و طی دوره های متعدد بازسازی شد. فصل اول مرمت یکی دیگر از ساختمان های خانه رمدانی با قدمت ۲۰۰ ساله از فروردین ۸۳ آغاز شد.
عملیات مرمتی این بنا شامل، تعمیر اسکلت چوبی سقف، مرمت بدنه، برداشت الحاقات، تعویض بند کشی های فاسد شده و تعمیر و برداشت اندود سیمانی نمای جنوبی بنا است. این خانه پس از اتمام مرمت به مکانی فرهنگی تبدیل می شود.
این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۵۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رمدانی

نحوه دسترسی

آدرس : مازندران – ساری – محله آب انبار نو

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • رعنا رمدانی

  salam,
  bebakhshid agar bekkhahim dar wikipedia in matlabe shoma ro ba hamkaritoon va matalebi ro ke ma amade mikonim (masalan dar morede kahane ramedani ha)
  bezarim chee kar bayad bokonim?
  lotfan email bezanid

  ۱۸ دی, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *