رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۳۱ تیر ۱۴۰۱

خانه انصاری ارومیه

اشتراک گذاری

خانه انصاری ارومیه یکی از خانه های زیبا و تاریخی ارومیه می باشد که در میدان امام حسین معروف به میدان گول اوسته و در امتداد خیابان مدنی ۲ واقع شده است. این خانه که در زمان قاجار بنا شده است، متعلق به بابک جعفری بوده که بعدها به دختر ایشان و همسر سیف‌الله‌خان انصاری می‌رسد و به همین جهت به نام «خانه انصاری» شهرت می‌یابد. این بنا در مرکز حیاط و باغ بزرگی قرار دارد و به صورت چهارگوش و در دو طبقه رو به شمال ساخته شده است. در جبهه جنوبی و اندرونی خانه حیاط دیگری است که باغ انگور است که با دیوار خشتی و پایه‌های آجری محصور شده است. نمای بیرونی این ساختمان با قاب‌بندی و آجرهای لعاب‌دار فیروزه‌ای و کاشی‌های هفت رنگ تزئین شده است که به نمای آن جذابیت فوق‌العاده‌ای بخشیده است.

تاریخچه

خانه تاریخی انصاری در ارومیه، متعلق به اواخر دوران قاجاریه است. این اثر تاریخی با مصالح و شاخصه های معماری عصر قاجار ساخته شده است؛ همچنین کتیبه ای در گوشه ای از بنا وجود دارد که سال ساخت آن را به ۱۳۳۰ نسبت می دهد. خانه تاریخی یاد شده، در ۲۵ اسفند ۱۳۷۵ با شماره سند ۱۸۵۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است و در طی سال ۱۳۸۳ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.عنوان شده که خانه انصاری امروزه در اختیار آموزش و پرورش ناحیه ۲ ارومیه است؛ محدوده این خانه به جهت استفاده در پروژه ها و مقالات، در اختیار دانشجویان معماری و نقشه کشی می باشد، اما بازدید از آن برای عموم آزاد است.

خانه انصاری ارومیه

معماری بنا

در حین ورود به خانه انصاری، دری چوبی را مشاهده می کنیم که یادآور قدمت این بنا است و در کنار آن، تابلویی نصب شده که در آن توضیحاتی پیرامون تاریخچه بنا به زبان های فارسی و انگلیسی قید گردیده است. دو ورودی بنا در جهت های شمال شرقی و شمال غربی در آن واقع شده اند که هر کدام، خود دارای راه پله ای سنگی می باشند. آنچه جلوه این ورودی ها را زیباتر می نماید، طاق های هلالی آن هستند. پس از ورود از این معبر زیبا وارد حیاط می شویم که اصالت، قدمت و آرامش را منعکس می کند؛ سپس می توانیم وارد طبقه همکف و طبقه اول شویم و به اتاق های پیرامون آن دسترسی پیدا کنیم.
باغچه های بسیار زیبای حیاط که در بردارنده چمن های سبز، درختان زیبا و گُل کاری های فراوان است، از دلایل حائز اهمیتی است که نظر گردشگران داخلی و خارجی را به خود معطوف می دارد. در واقع زیبایی نمای بیرونی خانه یکی از مواردی است که برای بسیاری از گردشگرانی جالب توجه می باشد. این خانه تاریخی دو طبقه در مرکز یک باغ بزرگ چهار گوش واقع شده و طبقه همکف آن به‌وسیله سنگ های تراش خورده و به ارتفاع دو متر بنا شده است. نمای طبقه اول از آجر می باشد؛ یک سالن پذیرایی و نیز دو اتاق کوچک که در طرفین آن ها یک راهرو به چشم می خورد، از جمله اجزای طبقه اول خانه به شمار می روند که مبین رعایت اصل قرینه در معماری ایرانی هستند.

خانه انصاری ارومیه

از تزئینات معماری این اثر می توان به کاشی کاری فیروزه ای و هفت رنگ اشاره نمود که با رنگ آبی پنجره ها هماهنگی دارد و بر جذابیت بنا افزوده است. در جهت غربی خانه، ساختمانی را می بینیم که با سنگ، آجر و چینه بنا شده است و مسیرهای ارتباطی را به بخش های قبلی ساختمان میسر می سازد. این بخش دارای حیاط و اتاق های درهم تنیده و نیز زیرزمین می باشد. آنچه در مورد جذابیت خانه تاریخی انصاری می توان گفت، تزئینات داخلی و پنجره های بزرگ و هلالی آن می باشد که نظر همگان را به خود معطوف داشته است. در خصوص شاخصه های حائز اهمیت معماری در این اثر می توان اذعان داشت که آجرهای لعابدار فیروزه ای و کاشیکاری هفت رنگ از جمله مواردی هستند که بر جذابیت این خانه افزوده اند. اگر بخواهیم مصالح آن را به طور کل معرفی کنیم می توان به سنگ، آجر، خشت، چینه، سقف چوبی و اندود گچی و عایق کاری کاه گل در بخشی از پشت بام اشاره نمود.

خانه انصاری ارومیه

مراکز مهم نزدیک به خانه انصاری

با توجه به اینکه خانه انصاری در امتداد خیابان مدنی ۲ واقع شده است، دسترسی از این خیابان به خیابان امام زمان بسیار کمی را می طلبد؛ لذا علاقه مندان پس از بازدید از خانه انصاری ارومیه می توانند با وارد شدن به خیابان امام به مراکز خرید شهر نظیر بازار تاریخی ارومیه، مجتمع بزرگ تجاری کیف و کفش رضا، پاساژ انصاری، مجتمع تجاری طوبی دسترسی یابند. همچنین بازدید از مسجد جامع ارومیه نیز امکان پذیر است.

خانه انصاری ارومیه

خانه انصاری ارومیه

           
 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفيع

    متاسفانه اين خانه كمي ناشناخته مانده و نياز به اطلاع رساني و معرفي دارد، كاشي هاي لعابدار و كاشي هاي فيروزه كه نماي ساختمان را پوشانده اند چهره اي زيبا و خاص به آن بخشيده اند.

    ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *