جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

حوضخانه عباس آقا مهاباد

تاریخ بروزرسانی :
۴ خرداد ۱۴۰۰

حوضخانه عباس آقا مهاباد ، یکی از چند حوضخانه موجود در مساجد شهر مهاباد می باشد که دارای ۲۰۰ سال قدمت می باشد و نمونه خوبی از حوضخانه های قدیمی مساجد می باشد . این مکان توسط شخصی نیکوکار به همین نام ‌وقف شده است و آب این حوض از قنات های زیرزمینی تامین میشود. حیاط مسجد نیز که دور تا دور حوضخانه را دربر گرفته بزرگ و با صفا بوده و در گوشه شمالی حیاط ساختمان خانقاه با پنجره های رنگارنگ خودنمایی میکند. حوضخانه عباس آقا مهاباد به شماره ۱۶۳۸۹ و در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

حوضخانه عباس آقا مهاباد1 600x800 حوضخانه عباس آقا مهاباد

حو‌ضخانه عباس آقا در داخل مسجدی به همین نام و نزدیک مسجد خانقای شمزینان در چهارراه آزادی مهاباد قرار گرفته و گنبدی آجری و اسلوب هشتی ‌ها زیبایی خاصی به آن بخشیده است. آب این حوض ‌خانه از کوه های اطراف مهاباد تامین می ‌شود که با استفاده از قنات به حوض‌ خانه می رسد. این بنا منتسب به عباس ‌آقا پسر بیرم ‌آقا است که در سال ۱۲۵۶ قمری در یک توطئه کشته شد، وی بزرگ خاندان دهبکری مهاباد است که بخش زیادی از دارایی ‌هایش را وقف امور خیریه کرده و مساجد عباس ‌آقا، خانقاه شمزینان و درمانگاه خودکفایی مهاباد نیز در املاک وقفی وی احداث شده است.

حوضخانه عباس آقا مهاباد 600x800 حوضخانه عباس آقا مهاباد

معماری بنا

ورودی حیاط مسجد چند پله‌ رو به پایین و داخل حیاط حوض‌ کوچکی با چند مکان برای وضو گرفتن وجود دارد؛ درب ورودی بنا به ارتفاع ۲.۱۶ متر و عرض یک متر است که با استفاده از سه پله به کف حوض ‌خانه منتهی می ‌شود و در کف حوض ‌خانه، حوضی به طول ۳.۴۲ متر و عرض ۲.۴۴ متر و عمق ۶۶ سانتی ‌متر وجود دارد که اکنون حوض خالی است و آب آن از طریق لوله به حوضی دیگر در بیرون حوض ‌خانه منتقل می ‌شده است.

حوضخانه عباس آقا مهاباد2 حوضخانه عباس آقا مهاباد

فضای داخلی حوض ‌خانه ۲ طاق جناغی اصلی در سمت شرق و غرب و ۲ طاق جناغی فرعی در ۲ سمت شمال و جنوب و ۲ طاق رومی به ارتفاع یک متر و عرض ۷۵ سانتی‌ متر دارد و مهم ‌ترین بخش این بنا، تزیینات کاربندی گچی و آجرکاری جناغی در زیرگنبد آن است. روشنایی بنا با چهار نورگیر در چهار جهت گنبد و یک نورگیر مدور در مرکز گنبد تامین می ‌شود. این مکان تاریخی که می ‌توانست مکانی برای جذب گردشگر باشد اکنون به انباری متروک تبدیل شده و دیوارها و گنبد نمناک آن حکایت گر بی مهری مسئولان است.

حوضخانه عباس آقا مهاباد4 800x600 حوضخانه عباس آقا مهاباد

حوضخانه عباس آقا مهاباد5 600x800 حوضخانه عباس آقا مهاباد

حوضخانه عباس آقا مهاباد6 800x450 حوضخانه عباس آقا مهاباد

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد