جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

حمام چهار سوق آذرشهر

تاریخ بروزرسانی :
۱۵ مهر ۱۴۰۲

حمام چهار سوق آذرشهر ، یکی از آثار دوره قاجاریه می باشد ولی از تاریخ دقیق ساخت و بانی و معمار آن مدارک موثقی در دست نیست. این حمام به حمام چارچی نیز معروف است. این اثر در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۴۱۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.طاق زیبای چهارسوق که متعلق به عصر صفوی است و دارای ستونهای زیبای چوبی میباشد در نزدیکی حمام قرار دارد که میتوانید از آن نیز دیدن نمایید.

حمام چهار سوق آذرشهر حمام چهار سوق آذرشهر

تاریخچه بنا

تاریخ دقیق و سال ساخت حمام چهارسوق آذرشهر به دلیل عدم وجود شناسنامه ساختمان و نیز عدم وجود نشانه و تاریخ ساخت بر روی بنا نامعلوم است ولیکن طبق ویژگی های کالبدی بنا و نحوه ساخت بنا و نیز تحقیقات میدانی به عمل آمده این اثر متعلق به عهد قاجار می باشد. وجود یک کاروانسرا در نزدیکی حمام و خانه های قدیمی پیرامون آن نیز حاکی از قدیمی و تاریخی بودن محل میباشد.

معماری حمام چهار سوق آذرشهر

حمام دارای سربینه بزرگی است که با چهار پایه آجری و یک گنبد استوار بر این پایه ها و با طرح صلیبی شکل ساخته شده است. گرمخانه نیز پلانی مشابه سربینه اما کوچکتر از آن دارد. از دیگر بخش های این بنا به خزینه، نورکش خانه، انباری و بخش الحاقی میتوان اشاره کرد. سربینه را یک گنبد بلند پوشش داده است که بار گنبد توسط چهار قوس جناغی کند به پایه ها منتقل شده است.

در قسمت غربی حمام فضایی وجود دارد که افراد از این مکان به عنوان استخر استفاده کرده و در آن شنا میکردند. سازه این استخر به صورت طاق ضربی همراه با جرزهای ضخیم بوده است. ابعاد آن در جهت شرقی غربی دوازده متر و در جهت شمالی جنوبی هفت و نیم متر میباشد.

حمام چهار سوق آذرشهر1 800x533 حمام چهار سوق آذرشهر

حد فاصل بین پایه ها و قوس ها با دیوار شمالی ،فضایی مجزا و کریدوری شکل با پوشش قوسی ایجاد کرده است. از ضلع شمالی سربینه با سه پله وارد کریدور ارتباطی میشویم که این راهرو به حمام وارد میشود. ولی این کریدور در گذشته وجود نداشته و بعدها با ایجاد نمره ها بین دو پایه جنوب غربی و شرقی، با حذف حوضچه پاشویی به وجود آمده و فضای حمام کوچکتر شده است. پوشش سقف حمام مشابه سربینه است اما قطر گنبد شصت سانتیمتر کوچکترشده است. در ضمن نمره های اضلاع شمالی و جنوبی بعدا به صورت وصله ناجور دراین فضا ایجاد شده اند.

مصالح به کار رفته در حمام چهار سوق آذرشهر

آجر، سنگ، ملات و به ویژه ملات ساروج مصالح تشکیل دهنده این بنا هستند. دراین بنا در حال حاضر تزئینات وریزه کاری های به خصوصی دیده نمیشود. گویا تصاویر ونقاشی هایی از داستان های شاهنامه فردوسی از قبیل رستم و سهراب بر روی طاق ها و جرز ها در قسمت سربینه موجود بوده که به مرور زمان در زیر نازک کاری ها و گچ کاریهای متعدد پوشیده شده است. که با برداشتن لایه های فوقانی احتمال آشکار شدن تصاویر وجود دارد. پوشش و نازک کاری قسمت گرمخانه حمام سیمان تگری است که به لحاظ مقاومت در برابر رطوبت قابل توجه است. و لیکن به لحاظ بصری و زیبایی و همچنین دقت در اجرا چندان جالب نیست.

بنای تاریخی طاق چهار سوق

این اثر تاریخی نیز یکی دیگر از بناهای زیبا و تاریخی محله ستوباد آذرشهر است که با هشت ستون چوبی احداث شده و قدمت آن به دوره صفویان نسبت داده شده است. این طاق در محله قدیمی ستوباد و محل تقاطع چهار کوچه باریک واقع شده است. طاقی مثمن با هشت ستون چوبی بر روی چشمه‌ ای که در گذشته جاری بوده است. سایه افکنده بود و ستون‌ ها و سرستون‌ ها به شیوه صفوی ساخته ‌شده ‌اند.

تصاویر مربوط به بنای تاریخی طاق چهارسوق می باشد. از هموطنان عزیز ساکن آذرشهر تقاضا داریم تصاویر مربوط به حمام چهارسوق را برای ما ارسال بفرمایند. از همکاری شما سپاسگزارم

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *