رزرو هتل تفریحات کیش

حمام وزیری

۴ آذر ۱۳۹۸

حمام وزیری در مرکز شهر ساری و در مجاورت خانه کلبادی قرار دارد. این حمام با مساحت اندک خود تمامی فضاهای موجود در یک حمام سنتی شامل ورودی، سربینه، دهلیز، گرم‌خانه، خزینه آب گرم و آب سرد و سرویس‌های بهداشتی را دارد. این بنا در اواخر دوره قاجاریه بنا شده است.این حمام بخشی از خانه خاندان وزیری می باشد که بعد از مدتی قسمتی از آن منفک شده و به صورت کنونی مرمت و در معرض بازدید گردشگران و بازدیدکنندگان قرار گرفته است. حمام وزیری ساری در محله آب انبار نو و در ضلع شمالی خانه کلبادی در شهر ساری قرار گرفته است. در قدیم دو مسیر به حمام وجود داشت، یکی کوچه آب انبار نو و دیگری خیابان ۱۸ دی فعلی، که هر دو مسیر در حال حاضر مسدود شده و دسترسی حمام وزیری فقط از طریق حیاط شمالی خانه کلبادی امکان پذیر می باشد.

حمام-وزیری حمام وزیری

مساحت این بنا در حدود ۲۰۰ متر مربع است. فضاهایی که در حمام تاریخی وزیری واقع شده شامل ورودی، سربینه، راهروی انتقالی هوا، سرویس بهداشتی و گرمخانه می باشد. ورودی حمام وزیری به شکل کاملا مجزایی از بدنه اصلی اش قرار گرفته و در انتهای باریکه ضلع جنوبی بنا واقع شده است.این حمام در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۲۶۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

تور اروپا

سربینه حمام وزیری در ساری دارای فضایی هشت ضلعی بوده و برای نشستن در این بخش در چهار ضلع بنا سکو هایی گذاشته شده است. همچنین در میان سربینه، حوضی هشت ضلعی مشاهده می شود که دارای چهار پاشویه به سمت سکو ها می باشد. سربینه از طریق راهروی مارپیچی از سویی به گرمخانه و از سوی دیگر به سرویس های بهداشتی مرتبط می گردد. در سمت دیگر نیز سکویی برای نشستن مشاهده می شود. گرمخانه حمام وزیری همانند سربینه به شکل هشت ضلعی بوده و خزینه های آب گرم و سرد در انتهای ضلع جنوبی قرار گرفته است.
اتاقی مستطیلی در بخش جنوبی این بنای تاریخی وجود دارد که کف آن از همه بخش های بنا پایین تر می باشد. این حمام به خاطر اینکه در گذشته در جوار خانه وزیری قرار داشته و روزگاری نیز بخشی از این خانه به حساب می آمده به حمام وزیر معروف بوده است.
در سال ۱۳۷۹ هجری شمسی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ساری این مکان تاریخی را که در اثر مرور زمان تخریب شده بود، مورد مرمت و بازسازی قرار داد.
آدرس : مازندران، شهر ساری ، خیابان ۱۸ دی

حمام وزیری حمام وزیری

حمام وزیری حمام وزیری

حمام وزیری حمام وزیری

حمام وزیری حمام وزیری

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

 • کامران فاضلي

  حمام وزیری بخشی از خانه خاندان بزرگ و به نام وزیری بوده که بعد از مدتی از آن منفک شده و به صورت کنونی مرمت و در معرض بازدید علاقمندان قرار گرفته است.
  این حمام قجری مانند سایر حمام های هم عصر خود دارای ورودی، سربینه، راهرو های انتقالی هوا، گرم خانه، خزینه های آب گرم و سرد، دستشویی و تون است.

  ۱۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علی طاهرخانچی

  کوچک بود اما قدیمی و زیبا بود.

  ۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *