بلیط هواپیما سوئیت تبریز

حسینیه سفید اشکذر

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

حسینیه سفید اشكذر ، در دوران قاجار ساخته شده است ، که البته باغ اناری بوده که صاحب آن در اثر خوابی که می بیند آنرا وقف حسینیه می کند و حسینیه را ایجاد می کند. این حسینیه سمبل مراسم عزاداری سید الشهدا (ع) در اشكذر از دیرباز تاكنون بوده و با توجه به توسعه و تكمیل در سال های اخیر، این مهم زیبایی دو چندان به خود گرفته است. به حق می توان گفت یكی از شورانگیزترین مراسم عزاداری سید الشهدا (ع) و یاران باوفایش توسط مردمان این دیار و در دهه محرم و به ویژه در روز عاشورا در این مكان و با شكوه و عظمت هرچه تمام برگزار می گردد.

حسینیه سفید اشکذر
اگر نگوییم بی نظیر، ولیكن یكی از كم نظیرترین مراسم سینه زنی و عزادارای در سطح استان، هم از بعد معنوی و هم از دید رسانه ای را می توان در روز عاشورا و در خیل عظیم جمعیت مشتاق امام حسین (ع) و یاران با وفایش مشاهده نمود. بی انصافی است كه تمام توجه خود را درباره مراسم مذهبی حسینیه سفید را فقط به مراسم عزاداری امام حسین (ع) معطوف كنیم. این بنای تاریخی و زیبا، در ایام ولادت امام حسین (ع) و اعیاد شعبانیه، پذیرای دوستداران اهل بیت عصمت و طهادرت می باشد. این مراسم كه چراغانی و آذین بندی نمونه و جذاب بر زیبایی های آن افزوده است، همه ساله و همزمان با ایام ولادت امام حسین (ع) در صحن بزرگ حسینیه سفید برگزار می گردد.

حسینیه سفید اشکذر

حسینیه سفید همچنین هر سال و در ایام فاطمیه دوم، میزبان دوستداران مكتب فاطمه (س) است. این مراسم شامل چند شب مجلس عزاداری و ذكر مصائب اهل بیت بوده كه به مراسم شام غریبان در شامگاه شهادت حضرت فطمه (س) ختم می گردد. در حسینیه سفید اشکذر همه ساله در ایام محرم و صفر و اربعین و بیست و هشتم صفر مراسم نخل برداری برگزار می شود. اینها مهمترین برنامه های دینی-مذهبی حسینیه سفید بوده و لیكن مراسم جانبی دیگری نیز در طول سال منعقد می باشد. به هر حال شاید كمتر شبی یافت شود كه در حسینیه سفید مجلس ذكر كرامات و فضائل اهل بیت به مناسبت های گوناگون برگزار نگردد. این مجموعه با توجه به فضای جذاب و منحصر به فرد خود همواره مورد توجه مردمان این دیار برای برگزاری مجالس عزا بوده است. این حسینیه که پلانی مربع شکل داشته و ۱۸۰۰ متر مربع مساحت دارد، در سال ۱۳۶۵ باز سازی شده است.

حسینیه سفید اشکذر

حسینیه سفید اشکذر

حسینیه سفید اشکذر

حسینیه سفید اشکذر

حسینیه سفید اشکذر

حسینیه سفید اشکذر

حسینیه سفید اشکذر

حسینیه سفید اشکذر

حسینیه سفید اشکذر

حسینیه سفید اشکذر

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *