بلیط هواپیما سوئیت تبریز

جاهای دیدنی مشهد در نوروز

۲۱ بهمن ۱۳۹۸جاهای دیدنی مشهد در نوروز خراسان رضوی مشهد

مشهد جاهای دیدنی خوبی برای تعطیلات عید نوروز دارد. مکان های دیدنی مشهد هم برای زائران و هم برای مسافران دیگر جذابیت خاصی داشته و جاذبه های دیدنی مشهد زبانزد خاص و عام است. مشهد كه همه ما ایرانیان و دیگر مسلمانان جهان همیشه در آرزوی سفر به آن و زیارت امام رضا (ع) می باشیم، شهری است كه وجود حرمی پر فروغ در آن، این شهر را از دیگر شهر ها متمایز كرده است. در این سفرنامه و مقاله گردشگری سعی بر این شده كه پیرامون جاذبه های گردشگری دیگری كه در شهر مشهد و اطراف آن وجود دارد و كمتر از آن ها یاد می شود صحبت كرد. استان خراسان رضوی و به ویژه مشهد به دلیل شرایط خاص از لحاظ جغرافیایی و مذهبی و تاریخی، تقریبا در تمام سال مهد مسافران و گردشگران و به ویژه زائران می باشد كه این امر جذابیت سفر به این شهر را برای همگان بیشتر می كند.
استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران واقع شده است. همچنین شهر مشهد در قلب این استان و از پر جمعیت ترین شهر های ایران به شمار می آید. از اهمیت این شهر همین بس كه روزگاری در زمان افشاریان پایتخت كشور بوده است. این شهر در استانی كوهستانی واقع شده است. آب و هوایی سرد در زمستان و گرم و خشك در تابستان شرایط اقلیمی ویژه ای را به این منطقه داده است. در این مقاله سعی خواهیم كرد كه به مكان های دیدنی و گردشگری شهر مشهد بپردازیم.

حرم امام هشتم شیعیان همواره قطب گردشگری و زیارتی كشور و جهان شیعیان می باشد. حرم اما رضا (ع) در مشهد مقدس نگینی است كه از دور می درخشد و ماوایی برای همه عاشقان و دلسوختگان می باشد. امام شیعیان در سال ۲۰۳ هجری به شهادت رسیده و از آن روز تا كنون روز به روز به گستردگی و زیبایی حرم آن افزوده شده است. مجموعه آرامگاه ها، مساجد، صحن ها، موزه ها و اماكن رفاهی گرداگرد هم جمع شده و به جذابیت این مكان مقدس در شهر مشهد افزوده است. شهری كه در دل خود بهترین اماكن و اقامتگاه ها و هتل های ایران را جای داده است.
جاهای دیدنی مشهد

مسجد گوهر شاد

در میان صحن ها و مساجد اطراف حرم، می توان به مسجد زیبای گوهر شاد كه در جنوب حرم رضوی واقع شده است اشاره كرد. مسجدی زیبا با معماری و كاشی كاری هنرمندانه خود كه به دستور گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ، در مجاورت حرم امام هشتم ساخته شده و از پر بازدید ترین و شلوغ ترین مساجد ایران می باشد. این مسجد مقدس و زیبا طی سال های گذشته بارها به دلیل عوامل طبیعی و سیاسی آسیب هایی دیده است، ولی زیباتر از قبل همچنان در جوار حرم میزبان زائران این سرا می باشد.
صحن مسجد گوهرشاد وسعتی در حدود ۲۸۰۰ متر مربع دارد. دیوارهای داخلی این بخش از مسجد با سنگ های تیره تزیین شده است. کف صحن به وسیله سنگ های شش گوشه پوشش داده شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

مجموعه موزه های آستان قدس رضوی
از دیگر جذابیت های شهر مشهد تجمع بزرگترین موزه ها و گنجینه های ایران در كنار حرم مطهر می باشد. می توان به برخی از این مجموعه ها كه در كنار مسجد گوهر شاد و مقبره شیخ بهایی دور هم جمع شده اند از جمله: گنجینه حرم رضوی، گنجینه اسكناس ها، تمبرها، موزه فرش، گنجینه قرآن و دیگر موزه های موجود اشاره کرد.
جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

مجموعه پارك كوهسنگی

این پارك زیبا و سرسبز كه از بهترین مكان ها جهت استراحت و طبیعت گردی مسافران و گردشگران و زائران در شهر مشهد می باشد از بزرگترین پارك ها و مراكز تفریحی شهر مشهد است. این پارك زیبا در انتهای بلوار كوه سنگی در شهر مشهد بر روی رشته كوه بینالود واقع شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

بازار رضا

همیشه بازارها از دیدنی ها و زیبایی های هر سفری می باشد كه گردشگران را به خود جذب می كند. شهر مشهد جایگاه بازارها و مجموعه های بزرگ تجاری می باشد كه «بازار رضا مشهد» یكی از قدیمی ترین و زیباترین آنهاست كه در سال ۱۳۵۵ در مجاورت حرم در خیابان امام رضا به وجود آمده است. بازاری كه محل فروش سوغات این شهر می باشد و در دو طبقه احداث شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

مجموعه باغ موزه نادری

در این باغ موزه كه در ضلع شمال غربی چهار راه شهدای مشهد واقع شده است، یادبود نادر شاه افشار ساخته شده است. این مجموعه از دو قسمت آرامگاه و موزه ساخته شده كه همه ساله محلی برای بازدید گردشگران و زائران می باشد. این مجموعه فاخر در سال ۱۳۴۲ توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

حمام مهدی قلی بیك

این حمام تاریخی كه در سال ۱۰۲۷ توسط یكی از امرای تیموری احداث شده است و در نزدیكی بازار بزرگ مشهد و میدان ۷۲ تن قرار دارد. این مجموعه تاریخی سال هاست وقف حرم رضوی گشته و به موزه تغییر كاربری داده است. این محل مكانی مناسب برای علاقه مندان به تاریخ و وسایل و ابزار آلات قدیمی می باشد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

باغ پرندگان مشهد

باغ پرندگان مشهد بزرگترین و تنها مجموعه پرندگان در شرق كشور است كه در منطقه گردشگری سپاد، نزدیك به میدان خیام واقع شده است. این مجموعه تفریحی و دیدنی با گرد هم آوردن انواع گونه های كمیاب پرندگان آفریقایی، آسیایی توانسته است از دیدنی ترین مكان های تفریحی در شهر مشهد قرار گیرد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی مشهد از بزرگ ترین مكان های تجمع انواع گونه گیاهان و گل ها می باشد. این مكان زیبا در شهر مشهد بلوار جمهوری در نزدیكی پل غدیر واقع شده است. این مجموعه ۲۵ هكتاری با بیش از ۱۵۰۰۰ اصله درخت و درختچه و بیش از ۲۵۰۰۰متر مربع گل های دائمی و فصلی از زیباترین مكان های شهر مشهد می باشد كه گردشگران زیادی را به خود جذب می كند.
جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

امامزاده سید محمد (گنبد خشتی)

امامزاده سید محمد معروف به گنبد خشتی (جنس گنبد این امامزاده از خشت است)، این امامزاده واجب التعظیم كه از نوادگان موسی بن جعفر(ع) می باشد در شهر مشهد در خیابان طبرسی در كوچه ای با همین نام واقع شده است كه از جمله آثار ملی ایران انتخاب شده است.
جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

مقبره پیر پالاندوز

در خیابان نواب صفوی شهر مشهد در ضلع شرقی حرم مطهر در نزدیگی هتل سهند مشهد، مقبره ای زیبا منصوب به محمد عارف عباسی معروف به پیر پالاندوز از عرفای قرن دهم هجری بنا شده است. این بنا كه از دوران صفویه بجا مانده است و به دستور سلطان محمد خدابنده ساخته شده است، با معماری زیبا و كاشی كاری های خوش نقش خود چشم هر گردشگری را مجذوب خود می كند.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

كلیسای مسروپ قدس

كلیسای زیبای مسروپ مقدس كه در میدان دهم دی شهر مشهد واقع شده است در سال ۱۹۴۱ توسط ارامنه ساكن در این شهر ساخته شد. این كلیسای زیبا با معماری منحصر به فرد خود مكانی دیدنی را بوجود آورده است. مدرسه ارامنه كنار آن، برج ناقوسخانه بلند و زیبای آن هر كدام با ظرافت خاصی ساخته شده اند.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

پارك ملت مشهد

بوستان زیبای ملت مشهد در كنار بزرگراه وكیل آباد در تقاطع آزادی واقع شده است. این بوستان زیبا و بزرگ قدیمی ترین بوستان شهر مشهد در سال ۱۳۴۲ ساخته و طرح ریزی شده است. اولین شهر بازی مشهد در این بوستان ساخته شده و در كنار درختان سر به فلك كشیده و هوای دل انگیز خود می تواند لحظات خوبی را برای هر گردشگری به وجود آورد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

خانه ملك

یكی دیگر از مكان های تاریخی و دیدنی شهر مشهد «خانه ملك» است كه از دوران قاجاریه به جای مانده است. این بنای زیبا در ضلع شرقی خیابان امام خمینی روبروی اداره دارائی واقع شده است. بنایی زیبا که با نقوش منبت كاری و مشبك كاری های خود هنر دست ایرانیان زمان خود را به رخ می كشد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

موزه نان مشهد

موزه نان مشهد نیز یكی دیگر از مراكز دیدنی و فرهنگی واقع در مشهد مقدس است. این موزه كه اولین موزه نان در كشور است كلیه فرایند و ابزار آلات مرتبط با نان، از كاشت و برداشت گرفته تا پخت انواع نان كه همه بر گرفته از فرهنگ ایرانی و احترام ویژه ای كه همگان به نان به عنوان غذای اصلی و بركت سفره از قدیم تاكنون می دانسته اند را گرد آوری و به نمایش گذاشته است. این موزه زیبا در بزرگراه آسیایی بعد از سه راه فردوسی در كوچه شهید یزدی واقع شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

پارك علمی پروفسور بازیما

سرزمین پروفسور بازیما اولین پارک علمی ایران در مشهد و سومین در جهان است. در این پارک شگفت انگیز، سوار بر ماشین زمان به نقطه اولیه آفرینش بر خواهید گشت و سفری علمی و جذاب را تجربه خواهید نمود . با زیردریایی بازیما به اعماق دریا می روید.
در بخش ابتدایی بازدید شما در اولین نقطه شروع داستان آفرینش قرار خواهید گرفت. و بعدبا دنیای کانی ها آشنا میشود. وجود یک غار و تجربه نزدیک به واقعیت غار نوردی شما را به وجد خواهد آورد.پس از این تجربه به تونل آفرینش قدم خواهید نهاد واز ابتدایی ترین و ساده ترین موجودات کره زمین بازدید خواهید کرد و از نمونه های واقعی دنیای مهره داران دیدن خواهید کرد. سپس با پستانداران زیست بوم خراسان آشنا خواهید شد. در ادامه شما وارد بدن یک انسان غول پیکر می شوید و از شکل کلی و نحوه کارکرد اندامهای انسان باخبر می شوید.
این مجموعه در منطقه گردشگری سپاد و طبقه چهارم مجتمع وصال واقع شده است.

کارالند

شهر مشاغل کودکان کارالند در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع در طبقه سوم برج آرمیتاژ گلشن واقع شده است. کارالند با شبیه سازی ۲۰ شغل فرصت یک تجربه شگفت انگیز را برای کودکان ۳ تا ۱۳ سال مهیا نموده است تا در کنار بازی و تفریح، استعداد ها و علایق آن ها نیز شناسایی شود. شهر مشاغل کودکان کارالند با فراهم آوردن بیش از ۲۰ شغل متفاوت در فضایی متناسب و سازگار با روحیه کودکان و با هدف ایجاد فرصتی نو این امکان را فراهم کرده است که کودکان با هر شخصیت و علاقه ای شغلی را تجربه کنند که انتخاب خود آن هاست.
اینکه به چه شغلی تمایل بیشتری نشان می دهند قسمت اعظمی از گرایش کودکان را در آینده آشکار می سازد. آیا تمایل دارند کارهای هنری و ظریف تر را انجام دهند یا تمایل به هیجان بیشتری دارند و پلیس یا آتش نشان می شوند. کودک همه شغل ها از جمله کلانتری، خلبانی، آشپزی و پزشکی را به زبان ساده و در قالب بازی فرا می گیرد و نشان می دهد که به چه شغلی گرایش بیشتری دارد. تحقق رویای کودکی بچه ها در ایفای نقش بزرگترها و تقویت روحیه کار تیمی یکی از اهداف مهم شهرمشاغل کارالند است.
این مجموعه در بلوار ۷ تیر مشهد و طبقه سوم مجتمع تجاری آرمیتاژ واقع شده است.

پارك های آبی مشهد

علاقه مندان به تفریحات آبی می توانند در شهر مشهد از سرزمین موج های آبی واقع در بلوار اندیشه، سرزمین موج های خروشان واقع در ابتدای جاده شاندیز، پارك آبی ایرانیان واقع در بلوار حجاب و پارك ساحلی آفتاب واقع در بلوار خیام میدان بهارستان دیدن و استفاده كنند كه از بهترین پارک های آبی در ایران و خاور میانه می باشند.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

پارك و باغ وحش وكیل آباد

پارك وكیل آباد واقع در منطقه خوش آب و هوای وكیل آباد در جنوب مشهد از مناطق سرسبز با آب و هوایی خوش و میزبان مسافران و زائران و مردم بومی خود در دل طبیعت می باشد. این منطقه زیبا و سر سبز در دل خود باغ وحشی بزرگ و زیبا را نیز جای داده است كه طی سال خانواده ها و به ویژه كودكان زیادی از این مكان بازدید می كنند. این پارك زیبا در انتهای بلوار وكیل آباد قرار دارد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز
باغ خونی

باغ خونی از دیگر مكان های زیبا و تاریخی و دیدنی شهر مشهد است كه پذیرای گردشگران و مسافران زیادی می باشد. این باغ مربوط به دوره قاجاریه بوده و در دل خود چشمه ای را جای داده و در كنار سه عمارت آن كه البته دو عمارت تخریب شده اند گویای هنر معماری آن دوران است. این باغ در خیابان هفده شهریور خیابان عنصری واقع شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

باغ ملی

در خیابان امام خمینی(ره) در كنار بازار جنت یكی از قدیمی ترین پارك ها و باغ های مشهد بنا شده است. این باغ زیبا در مركز شهر قرار گرفته و در گذشته محلی برای برگزاری مراسمات فرهنگی و اجتماعی بوده. اگر محیطی آرام در مركز شهر را می خواهید تجربه كنید حتما سری به این باغ زیبا بزنید.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

مناطق دیدنی و تفریحی خارج از مشهد

همانند دیگر نقاط كشور هر استانی جاذبه های زیبایی را در اطراف شهرهای خود و خارج از شهر دارند. استان خراسان رضوی نیز مكان های بسیار زیبایی را در دل خود جای داده كه در این مقاله سعی شده مسافران را با مكان های داخل شهر مشهد بیشتر آشنا کنیم. با سفر به بیرون از شهر مشهد می توان از مناطق زیبایی از جمله: شهر توس و آرامگاه فردوسی، پارك هفت حوض، غار زیبای مغان، بند گلستان، سد چالیدره، دهكده شاندیز، طرقبه مشهد، گنبد هارونیه دیدن کرد كه در مقاله ای دیگر به صورت جامع به آن پرداخته خواهد شد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز

                       
رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *