رزرو هتل ایران بوم گردی

جاهای دیدنی مشهد در نوروز

زمان مطالعه : 9 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۱ بهمن ۱۳۹۸

مشهد جاهای دیدنی خوبی برای تعطیلات عید نوروز دارد. مکان های دیدنی مشهد هم برای زائران و هم برای مسافران دیگر جذابیت خاصی داشته و جاذبه های دیدنی مشهد زبانزد خاص و عام است. مشهد که همه ما ایرانیان و دیگر مسلمانان جهان همیشه در آرزوی سفر به آن و زیارت امام رضا (ع) می باشیم، شهری است که وجود حرمی پر فروغ در آن، این شهر را از دیگر شهر ها متمایز کرده است. در این سفرنامه و مقاله گردشگری سعی بر این شده که پیرامون جاذبه های گردشگری دیگری که در شهر مشهد و اطراف آن وجود دارد و کمتر از آن ها یاد می شود صحبت کرد. استان خراسان رضوی و به ویژه مشهد به دلیل شرایط خاص از لحاظ جغرافیایی و مذهبی و تاریخی، تقریبا در تمام سال مهد مسافران و گردشگران و به ویژه زائران می باشد که این امر جذابیت سفر به این شهر را برای همگان بیشتر می کند.
استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران واقع شده است. همچنین شهر مشهد در قلب این استان و از پر جمعیت ترین شهر های ایران به شمار می آید. از اهمیت این شهر همین بس که روزگاری در زمان افشاریان پایتخت کشور بوده است. این شهر در استانی کوهستانی واقع شده است. آب و هوایی سرد در زمستان و گرم و خشک در تابستان شرایط اقلیمی ویژه ای را به این منطقه داده است. در این مقاله سعی خواهیم کرد که به مکان های دیدنی و گردشگری شهر مشهد بپردازیم.

حرم امام هشتم شیعیان همواره قطب گردشگری و زیارتی کشور و جهان شیعیان می باشد. حرم اما رضا (ع) در مشهد مقدس نگینی است که از دور می درخشد و ماوایی برای همه عاشقان و دلسوختگان می باشد. امام شیعیان در سال ۲۰۳ هجری به شهادت رسیده و از آن روز تا کنون روز به روز به گستردگی و زیبایی حرم آن افزوده شده است. مجموعه آرامگاه ها، مساجد، صحن ها، موزه ها و اماکن رفاهی گرداگرد هم جمع شده و به جذابیت این مکان مقدس در شهر مشهد افزوده است. شهری که در دل خود بهترین اماکن و اقامتگاه ها و هتل های ایران را جای داده است.
جاهای دیدنی مشهد  جاهای دیدنی مشهد در نوروز

مسجد گوهر شاد

در میان صحن ها و مساجد اطراف حرم، می توان به مسجد زیبای گوهر شاد که در جنوب حرم رضوی واقع شده است اشاره کرد. مسجدی زیبا با معماری و کاشی کاری هنرمندانه خود که به دستور گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ، در مجاورت حرم امام هشتم ساخته شده و از پر بازدید ترین و شلوغ ترین مساجد ایران می باشد. این مسجد مقدس و زیبا طی سال های گذشته بارها به دلیل عوامل طبیعی و سیاسی آسیب هایی دیده است، ولی زیباتر از قبل همچنان در جوار حرم میزبان زائران این سرا می باشد.
صحن مسجد گوهرشاد وسعتی در حدود ۲۸۰۰ متر مربع دارد. دیوارهای داخلی این بخش از مسجد با سنگ های تیره تزیین شده است. کف صحن به وسیله سنگ های شش گوشه پوشش داده شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

مجموعه موزه های آستان قدس رضوی
از دیگر جذابیت های شهر مشهد تجمع بزرگترین موزه ها و گنجینه های ایران در کنار حرم مطهر می باشد. می توان به برخی از این مجموعه ها که در کنار مسجد گوهر شاد و مقبره شیخ بهایی دور هم جمع شده اند از جمله: گنجینه حرم رضوی، گنجینه اسکناس ها، تمبرها، موزه فرش، گنجینه قرآن و دیگر موزه های موجود اشاره کرد.
جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

مجموعه پارک کوهسنگی

این پارک زیبا و سرسبز که از بهترین مکان ها جهت استراحت و طبیعت گردی مسافران و گردشگران و زائران در شهر مشهد می باشد از بزرگترین پارک ها و مراکز تفریحی شهر مشهد است. این پارک زیبا در انتهای بلوار کوه سنگی در شهر مشهد بر روی رشته کوه بینالود واقع شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

بازار رضا

همیشه بازارها از دیدنی ها و زیبایی های هر سفری می باشد که گردشگران را به خود جذب می کند. شهر مشهد جایگاه بازارها و مجموعه های بزرگ تجاری می باشد که «بازار رضا مشهد» یکی از قدیمی ترین و زیباترین آنهاست که در سال ۱۳۵۵ در مجاورت حرم در خیابان امام رضا به وجود آمده است. بازاری که محل فروش سوغات این شهر می باشد و در دو طبقه احداث شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

مجموعه باغ موزه نادری

در این باغ موزه که در ضلع شمال غربی چهار راه شهدای مشهد واقع شده است، یادبود نادر شاه افشار ساخته شده است. این مجموعه از دو قسمت آرامگاه و موزه ساخته شده که همه ساله محلی برای بازدید گردشگران و زائران می باشد. این مجموعه فاخر در سال ۱۳۴۲ توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

حمام مهدی قلی بیک

این حمام تاریخی که در سال ۱۰۲۷ توسط یکی از امرای تیموری احداث شده است و در نزدیکی بازار بزرگ مشهد و میدان ۷۲ تن قرار دارد. این مجموعه تاریخی سال هاست وقف حرم رضوی گشته و به موزه تغییر کاربری داده است. این محل مکانی مناسب برای علاقه مندان به تاریخ و وسایل و ابزار آلات قدیمی می باشد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

باغ پرندگان مشهد

باغ پرندگان مشهد بزرگترین و تنها مجموعه پرندگان در شرق کشور است که در منطقه گردشگری سپاد، نزدیک به میدان خیام واقع شده است. این مجموعه تفریحی و دیدنی با گرد هم آوردن انواع گونه های کمیاب پرندگان آفریقایی، آسیایی توانسته است از دیدنی ترین مکان های تفریحی در شهر مشهد قرار گیرد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی مشهد از بزرگ ترین مکان های تجمع انواع گونه گیاهان و گل ها می باشد. این مکان زیبا در شهر مشهد بلوار جمهوری در نزدیکی پل غدیر واقع شده است. این مجموعه ۲۵ هکتاری با بیش از ۱۵۰۰۰ اصله درخت و درختچه و بیش از ۲۵۰۰۰متر مربع گل های دائمی و فصلی از زیباترین مکان های شهر مشهد می باشد که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.
جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

امامزاده سید محمد (گنبد خشتی)

امامزاده سید محمد معروف به گنبد خشتی (جنس گنبد این امامزاده از خشت است)، این امامزاده واجب التعظیم که از نوادگان موسی بن جعفر(ع) می باشد در شهر مشهد در خیابان طبرسی در کوچه ای با همین نام واقع شده است که از جمله آثار ملی ایران انتخاب شده است.
جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

مقبره پیر پالاندوز

در خیابان نواب صفوی شهر مشهد در ضلع شرقی حرم مطهر در نزدیگی هتل سهند مشهد، مقبره ای زیبا منصوب به محمد عارف عباسی معروف به پیر پالاندوز از عرفای قرن دهم هجری بنا شده است. این بنا که از دوران صفویه بجا مانده است و به دستور سلطان محمد خدابنده ساخته شده است، با معماری زیبا و کاشی کاری های خوش نقش خود چشم هر گردشگری را مجذوب خود می کند.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

کلیسای مسروپ قدس

کلیسای زیبای مسروپ مقدس که در میدان دهم دی شهر مشهد واقع شده است در سال ۱۹۴۱ توسط ارامنه ساکن در این شهر ساخته شد. این کلیسای زیبا با معماری منحصر به فرد خود مکانی دیدنی را بوجود آورده است. مدرسه ارامنه کنار آن، برج ناقوسخانه بلند و زیبای آن هر کدام با ظرافت خاصی ساخته شده اند.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

پارک ملت مشهد

بوستان زیبای ملت مشهد در کنار بزرگراه وکیل آباد در تقاطع آزادی واقع شده است. این بوستان زیبا و بزرگ قدیمی ترین بوستان شهر مشهد در سال ۱۳۴۲ ساخته و طرح ریزی شده است. اولین شهر بازی مشهد در این بوستان ساخته شده و در کنار درختان سر به فلک کشیده و هوای دل انگیز خود می تواند لحظات خوبی را برای هر گردشگری به وجود آورد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

خانه ملک

یکی دیگر از مکان های تاریخی و دیدنی شهر مشهد «خانه ملک» است که از دوران قاجاریه به جای مانده است. این بنای زیبا در ضلع شرقی خیابان امام خمینی روبروی اداره دارائی واقع شده است. بنایی زیبا که با نقوش منبت کاری و مشبک کاری های خود هنر دست ایرانیان زمان خود را به رخ می کشد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

موزه نان مشهد

موزه نان مشهد نیز یکی دیگر از مراکز دیدنی و فرهنگی واقع در مشهد مقدس است. این موزه که اولین موزه نان در کشور است کلیه فرایند و ابزار آلات مرتبط با نان، از کاشت و برداشت گرفته تا پخت انواع نان که همه بر گرفته از فرهنگ ایرانی و احترام ویژه ای که همگان به نان به عنوان غذای اصلی و برکت سفره از قدیم تاکنون می دانسته اند را گرد آوری و به نمایش گذاشته است. این موزه زیبا در بزرگراه آسیایی بعد از سه راه فردوسی در کوچه شهید یزدی واقع شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

پارک علمی پروفسور بازیما

سرزمین پروفسور بازیما اولین پارک علمی ایران در مشهد و سومین در جهان است. در این پارک شگفت انگیز، سوار بر ماشین زمان به نقطه اولیه آفرینش بر خواهید گشت و سفری علمی و جذاب را تجربه خواهید نمود . با زیردریایی بازیما به اعماق دریا می روید.
در بخش ابتدایی بازدید شما در اولین نقطه شروع داستان آفرینش قرار خواهید گرفت. و بعدبا دنیای کانی ها آشنا میشود. وجود یک غار و تجربه نزدیک به واقعیت غار نوردی شما را به وجد خواهد آورد.پس از این تجربه به تونل آفرینش قدم خواهید نهاد واز ابتدایی ترین و ساده ترین موجودات کره زمین بازدید خواهید کرد و از نمونه های واقعی دنیای مهره داران دیدن خواهید کرد. سپس با پستانداران زیست بوم خراسان آشنا خواهید شد. در ادامه شما وارد بدن یک انسان غول پیکر می شوید و از شکل کلی و نحوه کارکرد اندامهای انسان باخبر می شوید.
این مجموعه در منطقه گردشگری سپاد و طبقه چهارم مجتمع وصال واقع شده است.

 جاهای دیدنی مشهد در نوروز

کارالند

شهر مشاغل کودکان کارالند در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع در طبقه سوم برج آرمیتاژ گلشن واقع شده است. کارالند با شبیه سازی ۲۰ شغل فرصت یک تجربه شگفت انگیز را برای کودکان ۳ تا ۱۳ سال مهیا نموده است تا در کنار بازی و تفریح، استعداد ها و علایق آن ها نیز شناسایی شود. شهر مشاغل کودکان کارالند با فراهم آوردن بیش از ۲۰ شغل متفاوت در فضایی متناسب و سازگار با روحیه کودکان و با هدف ایجاد فرصتی نو این امکان را فراهم کرده است که کودکان با هر شخصیت و علاقه ای شغلی را تجربه کنند که انتخاب خود آن هاست.
اینکه به چه شغلی تمایل بیشتری نشان می دهند قسمت اعظمی از گرایش کودکان را در آینده آشکار می سازد. آیا تمایل دارند کارهای هنری و ظریف تر را انجام دهند یا تمایل به هیجان بیشتری دارند و پلیس یا آتش نشان می شوند. کودک همه شغل ها از جمله کلانتری، خلبانی، آشپزی و پزشکی را به زبان ساده و در قالب بازی فرا می گیرد و نشان می دهد که به چه شغلی گرایش بیشتری دارد. تحقق رویای کودکی بچه ها در ایفای نقش بزرگترها و تقویت روحیه کار تیمی یکی از اهداف مهم شهرمشاغل کارالند است.
این مجموعه در بلوار ۷ تیر مشهد و طبقه سوم مجتمع تجاری آرمیتاژ واقع شده است.

 جاهای دیدنی مشهد در نوروز

پارک های آبی مشهد

علاقه مندان به تفریحات آبی می توانند در شهر مشهد از سرزمین موج های آبی واقع در بلوار اندیشه، سرزمین موج های خروشان واقع در ابتدای جاده شاندیز، پارک آبی ایرانیان واقع در بلوار حجاب و پارک ساحلی آفتاب واقع در بلوار خیام میدان بهارستان دیدن و استفاده کنند که از بهترین پارک های آبی در ایران و خاور میانه می باشند.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

پارک و باغ وحش وکیل آباد

پارک وکیل آباد واقع در منطقه خوش آب و هوای وکیل آباد در جنوب مشهد از مناطق سرسبز با آب و هوایی خوش و میزبان مسافران و زائران و مردم بومی خود در دل طبیعت می باشد. این منطقه زیبا و سر سبز در دل خود باغ وحشی بزرگ و زیبا را نیز جای داده است که طی سال خانواده ها و به ویژه کودکان زیادی از این مکان بازدید می کنند. این پارک زیبا در انتهای بلوار وکیل آباد قرار دارد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز
باغ خونی

باغ خونی از دیگر مکان های زیبا و تاریخی و دیدنی شهر مشهد است که پذیرای گردشگران و مسافران زیادی می باشد. این باغ مربوط به دوره قاجاریه بوده و در دل خود چشمه ای را جای داده و در کنار سه عمارت آن که البته دو عمارت تخریب شده اند گویای هنر معماری آن دوران است. این باغ در خیابان هفده شهریور خیابان عنصری واقع شده است.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

باغ ملی

در خیابان امام خمینی(ره) در کنار بازار جنت یکی از قدیمی ترین پارک ها و باغ های مشهد بنا شده است. این باغ زیبا در مرکز شهر قرار گرفته و در گذشته محلی برای برگزاری مراسمات فرهنگی و اجتماعی بوده. اگر محیطی آرام در مرکز شهر را می خواهید تجربه کنید حتما سری به این باغ زیبا بزنید.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

مناطق دیدنی و تفریحی خارج از مشهد

همانند دیگر نقاط کشور هر استانی جاذبه های زیبایی را در اطراف شهرهای خود و خارج از شهر دارند. استان خراسان رضوی نیز مکان های بسیار زیبایی را در دل خود جای داده که در این مقاله سعی شده مسافران را با مکان های داخل شهر مشهد بیشتر آشنا کنیم. با سفر به بیرون از شهر مشهد می توان از مناطق زیبایی از جمله: شهر توس و آرامگاه فردوسی، پارک هفت حوض، غار زیبای مغان، بند گلستان، سد چالیدره، دهکده شاندیز، طرقبه مشهد، گنبد هارونیه دیدن کرد که در مقاله ای دیگر به صورت جامع به آن پرداخته خواهد شد.

جاهای دیدنی مشهد در تعطیلات نوروز جاهای دیدنی مشهد در نوروز

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین