جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

تونل برفی

تاریخ بروزرسانی :
۲۱ دی ۱۳۹۲

تونل برفی بصورت طبیعی در برف ویخ های دامنه زیبا وسر به فلک کشیده اشترانکوه در منطقه کمندان شهرستان ازنا بوجود آمده است که طول این تونل بالغ بر ۸۰۰ متر وارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین ۵/۲ تا ۳متر می باشد .

این پدیده، همه ساله به ویژه در فصل تابستان، پذیرای خیل عظیم گردشگران و دوستداران طبیعت است.

تونل برفی ازنا متشکل از دالان ها و دهلیهای یخی و برفی است که سالیان درازی از عمر آن ها می گذرد. یکی از دره های منتهی به اشترانکوه، در فصل زمستان مملو از برف های باقی مانده از سال های قبل و همچنین برف تازه می شود.

در فصل بهار و تابستان با گرم شدن نسبی هوا، آب از زیر برف ها و کف این دره جاری می شود. با ذوب تدریجی برف و یخ ها، حفره ها بزرگ تر و طولانی تر می گردد که اصطلاحا به آن تونل برفی می گویند.

رودخانه خروشانی که از زیر این لکه برفی بزرگ سرازیر است، از آب های این یخچال سرچشمه گرفته و از دهانه تونل برفی بیرون می آید. منظره ای بسیار زیبا در این منطقه وجود دارد که آب های ناشی از ذوب برف های بالاتر، تونلی را به عرض ۱۰ متر و ارتفاع سه متر در زیر یخچال ها ایجاد کرده است.

تونل برفی تا بالای سراشیبی دره امتداد یافته و ۸۰۰ متر طول دارد تا به برف های بالاتر از خود متصل شود. داخل تونل هوا بسیار خنک می شود که بر اثر حرکت رود و وزش باد، حس فوق العاده ای در فرد به وجود می آورد.

تونل 1 تونل برفی

تونل 2 تونل برفی

تونل 3 تونل برفی

تونل 4 تونل برفی

تونل برفی تونل برفی

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 3 میانگین: 3.7]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *