بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تنگه زندان دیباج

زمان مطالعه : 6 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱ خرداد ۱۴۰۰

تنگه زندان دیباج از جمله جاذبه های نمونه کوهستانی شهرستان دامغان است که در طی سال گردشگران و طبیعت‌دوستان فراوانی را به سوی دیدنی‌های بی شمار خود جذب می کند. این تنگه در ۱۷ کیلومتری شرق شهر دیباج واقع شده است و دسترسی به آن آسان است.قبل آنکه به تنگه برسید در مسیر دشت گلهای شقایق وجود دارد و جهت اصلی این تنگه رویایی و خیال انگیز جنوبی و شمالی می باشد و در دامنه‌های جنوبی کوه سترگ کهکشان واقع شده است. تنگه دارای دیوارهای صخره ای و سنگی مرتفعی است که بسیار جذاب و سحر انگیز است.

تنگه زندان دامغان

آب بسیار خنک و گوارائی در مسیر تنگه جریان دارد، وجود این آب و فراز و نشیب تنگه، زمینه ایجاد آبشارکها و آبشار زیبایی را فراهم آورده است که بر جذابیت های بی شمار تنگه افزوده است. در بهار و تابستان مسیر تنگه و بیرون آن همه جا مملو از علفزارهای سرسبز و گیاهان دارویی معطر از جمله آویشن، سریشو، اشتلغاز، زرشک کوهی، زیره و رنگارنگ کوهستانی است که بی تردید از دیدن آن همه تنوع و بوهای شامه نواز خیره و مسحور می شوید.

تنگه زندان دامغان

تنگه زندان دامغان

دامغان دارای نقاط گردشگری طبیعی بسیاری است که از جمله می توان به تنگه زندان دیباج و چشمه زیبای قلقل اشاره کرد که چشم نواز مسافران این خطه است.تنگه زندان در ۵۳ کیلومتری شمال شهر دامغان قرار دارد. تنگه ای تنگ با عرض حداکثر ده متر و دیواره هایی سنگی و سخت و بسیار بلند به ارتفاع تقریبی پنجاه متر که زندان نامیدن تنگه را کاملا توجیه می کند.

دیواره های بلند این تنگه دارای حفره ها و خلل و فرج بسیاری است که می تواند مکانی برای زورآزمایی سنگنوردان حرفه ای باشد و کف تنگه که عمدتا سنگی است دارای پوشش گیاهی متنوع و زیبایی است و رود کوچکی نیز در آن جریان دارد که ادامه آبشاری بلند و زیبا در انتهای دو دیواره است.اقلیم منطقه ترکیبی از زمستان های سرد و تابستان های معتدل و مطبوع است. در کف این منطقه آب سرد و گوارای چشمه سارهای بالا دست جریان دارد. از دیگر جاذبه های طبیعی این منطقه آبشار«نسروا» در ۲۰ کیلومتری شمال شرق دیباج است.

تنگه زندان دامغان

در بهار و تابستان مسیر تنگه و بیرون آن همه‌ جا مملو از علف ‌زارهای سرسبز و گیاهان داروئی معطر از جمله آویشن، سریشو، اشتل‌غاز، زرشک کوهی، زیره و گلهای رنگارنگ کوهستانی است که بدون شک از دیدن آن همه تنوع و عطرهای شامه نواز مسحور خواهید شد.آبشارهای زیبای نسروا که بخشی از هدایای الهی به طبیعت و سرزمین کهن دامغان است نیز در منطقع واقع شده اند که در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر دیباج قرار دارند.مسیر مناسب برای دستیابی به آبشارها بدین گونه است که پس از طی ۹ کیلومتر از جاده اصلی دیباج به گلوگاه، نخستین جاده خاکی سمت راست خود را ۱۲ کیلومتر طی میکنید تا به رودخانه و مزرعه سرسبزی برسید. سپس جاده کناره رودخانه را به سمت شرق ۴ کیلومتر ادامه دهید تا به انتهای جاده و به ابتدای ورودی تنگه و دره نسروا با درختان ارس و جریان زلال آب برسید، سپس مسیر روح پرور تنگه و رودخانه را ۴۵ دقیقه پیاده طی خواهید کرد.

تنگه زندان دامغان

بهترین زمان برای دیدن تنگه زندان دامغان

دامغان زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی مطبوع دارد. دلیل هوای مطبوع و نسیم‌های خنک این شهر نیز حضور رشته کوه‌های البرز در نزدیکی این شهر است. بنابراین اگر می‌خواهید در بازدید خود از تنگه زندان دامغان با بهترین هوا مواجع شوید، بهترین زمان سفر اواسط بهار یعنی ماه اردیبهشت است. هوای مطبوع، آفتاب‌های ملایم و نسیم‌های خنک بهاری در اردیبهشت از شما استقبال خواهند کرد.
این هوا تقریباً تا اواسط پاییز یعنی آبان در این منطقه باقی می‌ماند. اما سعی کنید برای دیدن تنگه زندان دامغان دیرتر از این زمان اقدام نکنید. زیرا با مشکلات فصلی مواجه خواهید شد. مشکلاتی از قبیل ریزش سنگ از صخره‌ها، تاریک شدن زود هوا یا بادهای شدید فصلی که استخوان سوز هستند. وجود این مشکلات بالا رفتن از تنگه و قدم زدن در لبه تنگه را برای شما مشکل خواهد کرد.

تنگه زندان دامغان
نحوه دسترسی به تنگه زندان  دیباج

آدرس: استان سمنان، شهر دامغان، ۱۷ کیلومتری دیباج
تنگه زندان دامغان ۷۸ کیلومتر با مرکز این شهر فاصله دارد. اگر مبدأ حرکتتان دامغان باشد باید از این شهر به سمت دیباج بروید. این دو شهر حدود ۶۲ کیلومتر باهم فاصله دارند.
برای رفتن به دیباج از دامغان باید ابتدا وارد جاده ۷۰ آسیا شوید. در این جاده به سمت آستانه بروید. پس از رسیدن به آستانه به یک بریدگی در سمت راست جاده می‌رسید. وارد بریدگی شوید. روستای کلاته را رد کنید و مسیر را به سمت دیباج ادامه دهید.
از دامغان تا دیباج تمام جاده آسفالت و عبور از آن راحت است. بعد از رسیدن به دیباج وارد جاده تنگه زندان دامغان در شمال شرق این شهر شوید. از ابتدای این راه تا خود تنگه تمامی جاده خاکی است. پس سعی کنید با یک خودرو آفرود وارد این مسیر شوید.
اگر مبدأ حرکت شما دامغان نیست، خود را به چشمه علی برسانید. پس از رسیدن به این مکان به یک دو راهی خواهید رسید، دو راهی را به سمت گلوگاه و دیباج ادامه دهید. از شرق دیباج به سمت سرچشمه بروید. پس از طی حدود ۱۴ کیلومتر به ابتدای تنگه زندان دامغان می‌رسید.

تنگه زندان دامغان
راهنمای بازدید از تنگه زندان دامغان

تنگه زندان دامغان جزو طبیعت‌های بکر کشورمان است. این تنگه ارتفاع بسیار زیادی دارد، به همین دلیل سال‌هاست که عشایر و به طور کلی انسان توان عبور از این تنگه را نداشته و ندارند. این موضوع باعث شده طبیعت تنگه زندان دامغان از آسیب‌های انسانی تا حد زیادی جان سالم به در ببرد و دست نخورده باقی بماند. از این رو اکنون طبیعت تنگه زندان دامغان برای طبیعت دوستان جذابیت و اهمیت زیادی دارد.
تنگه زندان دامغان با تمام صخره‌ای بودن، در دل خود گیاهان ظریف و چشمه‌ها و آبشارهایی دارد که آرامش ناب طبیعت را به شما هدیه می‌دهد. اگر کفش مناسب به پا داشته باشید، می‌توانید از این تنگه بالا بروید و بر روی لبه دیوارهای ۵۰ متری آن قدم بزنید.
اگر صخره نورد حرفه‌ای باشید، تنگه زندان دامغان برایتان جذابیت دیگری دارد، زیرا می‌توانید این دیوارها را پایین بروید و به بهشت درون تنگه برسید. بهشتی به عرض ۱۰ متر که همه زیبایی‌های طبیعت کوهستانی را در خود جای داده است.
جاده‌ای که از دیباج به سمت سرچشمه و تنگه می‌رود آسفالت نیست. با نزدیک شدن به تنگه نیز منطقه کوهستانی و پر از سنگ می‌شود. بنابراین بهتر است با یک خودرو آفرود و شاسی بلند از سمت دیباج به تنگه حرکت کنید.
برای دیدن تنگه زندان دامغان بهترین زمان ماه اردیبهشت تا اول مرداد و یا شهریور تا آبان است. در این بازه‌های زمانی هوا بسیار مطبوع است. علاوه بر این، طبیعت نیز روی خوش خود را به شما نشان می‌دهد. اما در اواخر پاییز و زمستان طبیعت با شما یار نخواهد بود. باران‌های شدید، برف‌های سنگین، ریزش کوه، سرمای هوا و… از مشکلاتی است که اگر در این زمان به سراغ تنگه بروید گریبان گیرتان خواهد شد.

تنگه زندان دامغان

تنگه زندان دامغان

تنگه زندان دامغان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *