بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تنگه بوچیر پارسیان

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۹ دی ۱۳۹۸

تنگه بوچیر پارسیان از مناطق دیدنی این شهرستان است که در استان هرمزگان واقع شده است . این تنگه دارای آبشار و چشمه ای می باشد که به نام آبشار و چشمه بوچیر شهرت دارد . وجود دره های باریک و پر آب با عمق ۵۰ متر، قندیل‌ های زیبا، آب سرد و چشم اندازهای طبیعی، بکر بودن زیبایی این منطقه را دوچندان نموده است.
تنگه بوچیر به صورت شکافی در دل کوه است که برای ورود به آن باید به آب زد و از میان این تنگه عبور کرد. اما پیش از پرداختن به تنگه بوچیر ، باید با روستای بوچیر آشنا شد. این روستا قدمتی دیرینه دارد و پیشینه آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد. زرتشتیان، ساکنان اولیه این روستا بوده اند. در واقع این روستا در گذشته مرکز فرمانروایی قوم آلحمادی بوده است.

 

تنگه بوچیر هرمزگان تنگه بوچیر پارسیان

 

در فاصله ۵ کیلومتری از این روستا، چشمه و آبشار با همین نام وجود دارد. این چشمه و آبشار در دره ای به عمق ۵۰ متر از سطح زمین قرار دارد. اما نکته جالب دیگر درباره این جاذبه گردشگری، قرار گیری آن در محیطی کویری است. آب چشمه بوچیر بسیار خنک است. این عمق زیاد از سطح زمین سبب شده تا دمای هوا در دره، گاه به زیر صفر برسد. قندیل های یخ موجود در این تنگه، بیانگر همین امر است.

فضای بکر و دست نخورده این تنگه، سبب جذابیت بیش از پیش آن برای گردشگران داخلی و خارجی شده است. در عمق تنگه بوچیر، هیچ مکانی برای استراحت وجود ندارد. اگر فردی بخواهد که طول تنگه را مشاهده کند، باید تمام مسیر را شنا کند. در سال های اخیر، استفاده از لوازم نظیر قایق بادی، پیمودن مسیر تنگه را برای بازدید کنندگان ساده نموده است. همانطور که پیشتر ذکر شد، آب و هوای تنگه بوچیر، در دل کویر سوزان تابستان، بسیار خنک و مرطوب است.

 

تنگه بوچیر هرمزگان تنگه بوچیر پارسیان

 

تنگه بوچیر در واقع شکافی در دل کوه است. برای ورود به تنگه باید ابتدا وارد محدوده آبی عمیقی شوید که برخی عمق آن را بیش از ۸۰۰ متر تخمین زده اند. چشمه که منبع اصلی آب جاری تنگه است، در انتهای غار و یا شکاف قرار دارد. این شکاف ۱۰۰۰ متری، دارای فراز و فرودهای زیادی است که طی مسیر را دشوار می نماید. در انتهای تنگه می توان چشمه ای را دید که ۳۵ متر عمق دارد.

آب این تنگه محل زندگی ماهی های دکتر فیش است. این گونه جانوری را می توان به وفور در تنگه بوچیر یافت. فصل تابستان، بهترین زمان برای بازدید از این تنگه است. تنگه بوچیر به چله بوچیر نیز شهرت دارد. اگر قصد شنا و بازدید از تنگه را دارید، حتما لوازم ضروری نظیر طناب، کفش مناسب، لباس، جلیقه نجات و غیره را به همراه داشته باشید. یک نکته مهم پیش از ورود به تنگه، اطلاع از بازدید خود به شورای روستا و اهالی آن است.

نحوه دسترسی به تنگه بوچیر

دسترسی به تنگ بوچیر از طریق شهرستان پارسیان (گاوبندی)، روستای بوچیر و سپس جاده خاکی به طول ۵ کیلومتر تا ورودی تنگ امکانپذیر است و بعد به دهانه تنگ میرسید که حدود ۸۰۰ متر ابتدایی آب نسبتا عمیق است و برای عبور از آن باید شنا کرد، در ادامه به دهانه تنگ میرسید که تا انتهایش حدود هزارمتر راه دارید. در بعضی از نقاط تنگ، فقط امکان عبور یک نفر وجود دارد. این منطقه تا مرکز شهر یک ساعت فاصله دارد.

تنگه بوچیر هرمزگان تنگه بوچیر پارسیان

تنگه بوچیر هرمزگان تنگه بوچیر پارسیان

 

 

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *