رزرو هتل فضاگشت
۱۵ شهریور ۱۳۹۴

تفرجگاه بند

اشتراک گذاری

روستای سرسبز و خوش آب وهوای بند در فاصله تقریبی سه کیلومتری و در جنوب غربی شهر ارومیه و در کوهپایه یک کوه قرار دارد.امروزه روستا بند تقریبا شکل روستایی خود را از دست داده و آن را به عنوان یک منطقه تفریحی محبوب به حساب می آورن.این روستا قدمت سه هزار ساله دارد و یکی از روستاهای قدیمی منطقه به حساب می آید.

بند یک روستای کوهپایی است و دریک منطقه کوهستانی قرار دارد و دارای مناظر دیدنی عالی است که این تفرجگاه را به جاذبه طبیعی برای شهرستان ارومیه تبدیل کرده رود شهر چای از وسط این روستا میگذرد و همچنین سد شهرچایی که یکی از زیباترین سدهای ایران می باشد درغرب این روستا قرار دارد و به زیبایی مناظر این منطقه می افزاید. از روستاهای اطراف تفرجگاه میتوان به روستا میر آباد در شمال آن و همچنین روستاهای نوشان سفلی ونوشان علیا درغرب و روستا شملکان در جنوب تفرجگاه اشاره کرد.

پیشرفت ساخت وساز در جنوب شهر ارومیه باعث شده که فاصله شهر ارومیه از تفرجگاه بند بسیار کم شود و همین امر سبب شده که مردم به این مکان تفریحی گرایش بیشتری داشته باشند.

مردم روستای بند اغلب کرد زبان هستند و شغل اصلی آن ها زراعت ودامداری است اما در طی سال های اخیر به دلیل افزایش گردشگران و مسافران در این منطقه،تعداد زیادی ازاین روستایان برای ارائه ای خدمادت به این گردشگرا ن تغییر شغل داده وهمین امر سبب شده که رستوران ها وغذا خوری های و کبابی های مختلف در تفرجگاه بند ساخته شوند که هم اکنون در میان مردم شهر ارومیه بسیار محبوب هستند.تفرجگاه بند مکان مناسبی برای مسافرانی است که به امید دیدن مناظر و لذت بردن از آن به شهر ارومیه سفر میکنند و شاید همین دلیل مناسبی باشد که در ماه های نوروز و ایام تعطیلات تفرجگاه میزبان مسافران زیادی از بسیاری از استان های دیگر است.

از جاذبه های فرهنگی و رسوم روستای بند میتوان به مراسم چهارشنبه سوری و شب یلدا و عید نورز اشاره کرد.که امروزه باپیشرفت این روستا و تغیرات فرهنگی جوامع آداب و رسوم وحتی فرهنگ این منطقه نیز دست خوش تغیرات شده است.

991 تفرجگاه بند

           
 

نظر کاربران :

 • یاشاسین روستای بند

  مردم‌ روستای بند اکثرا ترک زبان شیعه هستند و نیز ترک زبان اهل سنت هم تو روستا زندگی میکنن .
  در ضمن غذاها و رستوران های ترکی بند زبان زده همه هستش میتونید تشریف بیارید و از نزدیک ببینید.

  یاشاسین روستای بند
  یاشاسین آذربایجان

  ????

  ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • یاشاسین آذربایجان یاشاسین اورمیه

  آنچه عیانه چه حاجت به بیانه :

  اکثر و بیشتر اهالی روستای بند ترک زبان و ترک سنی هستن و کمتر از ۱۰ درصد روستا کرد هستند

  ۱۵ تیر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • @shop_simorgh2020

  بله بسیار زیبا بود

  ۳ فروردین, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • اورمیه قلب آذربایجان

  اورمیه قلب آذربایجان
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین
  یاشاسین آذربایجان یاشاسین اورمیه

  ۶ آبان, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • حمید

  سلام من بعنوان یکی از اهالی بند خواستم این موضوع را بیان کنم که جمعیت تفرجگاه اکثرا ترک زبان واهل تسنن هستند که این موضوع به اشتباه بیان میکند که جمعیت بند بیشتر کرد هستند هرچند همه باهم و درکنار هم زندگی ترامی داریم و برادران کرد نیز اکثرا از روستاهای اطراف بخصوص بعد ار احداث سد شهر چای به بند کوچ کردند

  ۸ فروردین, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *