رزرو هتل فضاگشت
۶ تیر ۱۴۰۳

جاهای دیدنی شهر تسوج

اشتراک گذاری

شهر تسوج در شمال دریاچه ارومیه ودر غرب استان آذربایجان شرقی و مرکز بخش تسوج واقع شده است. این شهر در ۴۰کیلومتری غرب شبستر، ۵۵کیلومتری شرق شهرستان سلماس و۱۴۰ کیلومتری شمال شهرستان ارومیه و ۱۱۰ کیلومتری غرب تبریز و ۷۲۱ کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده‌است.

جاهای دیدنی شهر تسوج

اجاره خودرو

ریشه نامگذاری

نام تسوج عربی‌شده تسوگ فارسی است که در زمان ساسانیان به معنای شهرستان بوده‌است. حمدالله مستوفی در قرن هشتم هجری به علت زیاد بودن جمعیت تسوج در آن دوران، یکی از نام‌های قدیمی دریاچه ارومیه را دریای شور طسوج نام برده و دربارهٔ این شهر می‌نویسد:

طسوج قصبه‌ای است بر دو مرحلهٔ تبریز به جانب غربی و در شمال بحیرهٔ چیچست افتاده‌است، باغستان بسیار دارد، میوه‌هایش بسیار و نیکوست، از تبریز گرم‌تر و به جهت نزدیکی به بحیره به عفونت مایل است وآبش از رودی که از آن جبال آید و از چشمه تأمین می‌شود، ساکنانش از ترک و تاجیک ممزوجند، حقوق دیوانیش کمابیش پنج هزار دینار به دفتر درآمده‌است و به وقف ابواب‌البر ابوسعیدی تعلق دارد.

جاهای دیدنی شهر تسوج

آثار تاریخی تسوج

مسجد جامع تسوج و چنار واقع در حیاط آن

مسجد یادگارشاه

حمام بازار تسوج

کاروان سرای شاه عباسی مسیر تسوج – مرند

زیارتگاه علمدار

کول تپه(روستای قره تپه)

آتشکده در نزدیکی قره تپه

مقبره سادات ملکی

مزار علی حسین خان قلعه‌ای از بزرگان مشروطه آذربایجان

مزار پیر وردی در شمال شرق تسوج

تسوج اسکی (تسوج قدیمی)

سنگ آسیاب، نگهداری شده در میدان شهر داری تسوج و آسیاب قدیمی منطقه در نزدیکی روستای الماس

جاهای دیدنی شهر تسوج

جاذبه های گردشگری شهر تسوج

حمام بازار تسوج

حمام عمومی بازار «تسوج» یکی از همان آثار تاریخی واقع در بافت بازار این شهر است که سه‌گانه «مسجد، حمام، بازار» را کامل می‌کند. موقعیت قرارگیری آن در کنار مسجد جامع و بازار قدیمی، هویت افزونی بر آن بخشیده است. حمام بازار تسوج که به گفته برخی از کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، قدمت قسمتی از آن به بیش از هفتصد سال قبل بر می‌گردد، اکنون کاربری سابق خود را از دست داده و به اثری بلااستفاده تبدیل شده است. هر چند که مرمت و بازسازی‌های سال‌های اخیر نوید آن را می‌دهد که به عنوان یک اثر تاریخی و یا موزه نگهداری اشیاء قدیمی این منطقه تبدیل شود.

برای آشنایی بیشتر با معماری و تاریخچه حمام لطفا به صفحه حمام بازار تسوج مراجعه بفرمایید.

جاهای دیدنی شهر تسوج

مسجد جامع تسوج

مسجد جامع تسوج یکی از این مکان‌های مذهبی زیباست که در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و به عنوان یکی از دیدنی های تسوج همه روزه افراد زیادی را برای بازدید و یا راز و نیاز با معبود خویش به خود فرا می‌خواند. این مسجد که در خیابان امام خمینی و محله بابا هدایت قرار دارد، به راحتی قابل دسترسی است و می‌توانید خود را به آنجا برسانید. تاریخچه مسجد جامع تسوج شبستر به دوران تیموری برمی‌گردد و اگر حین بازدید خود به ورودی آن دقت کنید، کتیبه‌ای می‌بینید که با خط ثلث تاریخ ۹۸۹ هجری قمری برآن حک شده است.

جاهای دیدنی شهر تسوج

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *