بلیط هواپیما سوئیت تبریز

ترخینه

۲ مرداد ۱۳۹۳

تَُرخينَه : به دو طريق و مزه و طعم مختلف تهيه ميشود . كه انواع آن دوئينَه و شُمينه است .

ترخینه

طرز تهيه : ابتدا سبزي از نوع شَلََم را كه مخصوص تهيه اين غذا است به قطعات بسيار ريز و ريشه آن را خرد كرده و به همراه گوجه فرنگي رسيده و رنده شده كه بهتر است از نوع گوجه محلي باشد و آب انار با هم مخلوط كرده مقداري سبزيجات معطر از قبيل ترخن ، تعناع ، و … و همچنين پياز و فلفل و زردچوبه و مايه خمير را به آن اضافه كرده و به مدت چهار روز مايه تهيه شده را دور از آفتاب قرار داده و سپس گندم خرد

شده را به آن اضافه كرده به صورت خمير درآمده و تا تقريباٌ پنج روز ديگر نيز رسيده ميشود و همه مايه به خورد گندم ميرود و ماده خوشبو و خوش طعم تهيه ميشود سپس پينُه ( پونه ) كوهي را روي سطح پاكي در محل سربسته اي پهن كرده و ماده آماده شده را به شكل و قطعات مختلف روي آن قرار داده تا خوب خشك شود البته بنا به ذائقه افراد عده اي ماده را به شكل خمير مربوط را در يخچال نگهداري مي كنند …..

اين غذا معمولاً در فصل سرما پخت ميشود و با توجه به مواد متشكله آن حاوي ارزش غذايي بسيار بوده و غذاي مناسب جهت سرما خودگي ميباشد .در ضمن تقريباً يكماه قبل از شروع فصل سرما ماده آن آماده ميشود و در هنگام پخت مدت زمان كمي را مي طلبد تا آماده شود . به اين طريق كه چند دانه خشك شده از ترخينُه را داخل ماش پخته شده و پوست كنده شده به همراه آب جوش به مدت ۲۰ دقيقه جوشانده و سپس پياز داغ كرده و ميل ميكنند . البته بنا به ذائقه افراد ميتوان بدون ماش هم آن را پخت كرد .

نوع دوم : تهيه ترخينُه دوئينَه است كه بسار ترش مزه بوده و فقط حاوي دوغ و گندم پوست كنده شده ميباشد و مقداري سبزيجات معطر و نمك و فلفل به آن اضافه كرده و تقريباً به مدت ۷ روز آماده ميشود.

 

تریخینه 1

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفیع

  این غذا یا بهتر بشه گفت سوپ رو برای گرم شدن در فصل های سرد استفاده میکردن این رو بخاطر داشته باشید در ایام قدیم ایلام ( ۵۰ سال پیش به قبل) زمستان تا انتهای فروردین ادامه داشته و زمین پوشیده از برف میشد. این غذا رو ما معمولا تند و گرم همراه با پیازداغ و نعاع داغ سرو میکنیم و برای زمستان فوق العاده است.
  البته برای کسی که زکام یا سرماخوردگی داره بدون روغن تجویز میشه

  ۲۴ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  ترخینه بیشتر در فصل سرما پخته میشه و میشه گفت حکم سوپ رو واسه بیماران داره

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *