تخت نادر | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

تخت نادر

دسته بندی مطالب بر اساس :
2017-02-23تخت نادر همدان همدان

تخت نادر یکی از دشت‌های کوهستان الوند است که در ادامهٔ مسیر صعود به قله الوند قرار دارد و محوطه‌ای به مساحت تقریبی 1 و نیم هکتار، با شیب کم و پوشش گیاهی چمن‌زار کوهستانی را در بر می‌گیرد. تخت نادر 2900 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
در کوهستان الوند علاوه بر قلل مرتفع و شیب‌دار، دشت‌های کوچکی وجود دارد، که سطح آن‌ها از چمن‌زار پوشیده شده و چشمه‌های بسیار در آن‌ها جریان دارد. با توجه به این که این دشت‎ها نسبتاً مسطح هستند، به صورت جایگاه مناسبی برای استراحت و اتراق کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین این دشتک‌ها میدان میشان ، تخت نادر، چمن شاه‌نظر و تخت رستم هستند.
پيش از آسفالت شدن جاده عباس آباد به گنج نامه و تردد وسايل نقليه موتوري در آن ، علاقمندان صعود به قله الوند از مسير کوچه باغهای عباس آباد به فخر آباد، از نخستين سينه کش کوههاي مشرف به عباس آباد راهي ميدان ميشان مي شدند.
اين مسير از انتهاي کوچه باغها به قله، به هفت قسمت تقسيم شده و هر قسمت با نام تخت مشخص ميگرديد، تخت اول و تخت دوم الي تخت هفتم .
آخرين تخت، تخت نادر است که تخت هفتم ناميده مي شود و قله الوند در بال جنوب غربي آن خود نمايي ميکند .

علت نامگذاری تخت نادر :

در فرهنگ الوند، تخت به معناي زميني هموار و مسطح در کوهستان مي باشد که اغلب پوشيده از چمن و سبزه و گياه است و محلي مناسب براي رفع خستگي و تجديد قواي راهپيمايان است و از قرن ها پيش اين نام در الوند بوده و هست.
عده اي بر اين عقيده اند که ، از زماني که نادر شاه افشار به تخت نادر آمده، آن چمنزار تخت نادر ناميده شده است .
از دیدگاهی دیگر تخت يعني چمنزاري پر آب و سبزه و مسطح و جاي رفع خستگي، و نادر يعني بي مانند، بي نظير و کم ياب.
بنابراين به چمنزار زير قله الوند از اين جهت تخت نادر گفته مي شود که چمنزاري بي نظير و بي مانندست و به راستي تخت نادر در جمع چمنزارها و تخت هاي الوند کوه، چمنزاري بي نظير است.

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.