بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تخت نادر

۱۹ خرداد ۱۳۹۷تخت نادر استان همدان همدان

تخت نادر یکی از دشت‌های کوهستان الوند است که در ادامهٔ مسیر صعود به قله الوند قرار دارد و محوطه‌ای به مساحت تقریبی ۱ و نیم هکتار، با شیب کم و پوشش گیاهی چمن‌زار کوهستانی را در بر می‌گیرد. تخت نادر ۲۹۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
در کوهستان الوند علاوه بر قلل مرتفع و شیب‌دار، دشت‌های کوچکی وجود دارد، که سطح آن‌ها از چمن‌زار پوشیده شده و چشمه‌های بسیار در آن‌ها جریان دارد. با توجه به این که این دشت‎ها نسبتاً مسطح هستند، به صورت جایگاه مناسبی برای استراحت و اتراق کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین این دشتک‌ها میدان میشان ، تخت نادر، چمن شاه‌نظر و تخت رستم هستند.
پيش از آسفالت شدن جاده عباس آباد به گنج نامه و تردد وسايل نقليه موتوري در آن ، علاقمندان صعود به قله الوند از مسير کوچه باغهای عباس آباد به فخر آباد، از نخستين سينه کش کوههاي مشرف به عباس آباد راهي ميدان ميشان مي شدند.
اين مسير از انتهاي کوچه باغها به قله، به هفت قسمت تقسيم شده و هر قسمت با نام تخت مشخص ميگرديد، تخت اول و تخت دوم الي تخت هفتم .
آخرين تخت، تخت نادر است که تخت هفتم ناميده مي شود و قله الوند در بال جنوب غربي آن خود نمايي ميکند .

علت نامگذاری تخت نادر :

در فرهنگ الوند، تخت به معناي زميني هموار و مسطح در کوهستان مي باشد که اغلب پوشيده از چمن و سبزه و گياه است و محلي مناسب براي رفع خستگي و تجديد قواي راهپيمايان است و از قرن ها پيش اين نام در الوند بوده و هست.
عده اي بر اين عقيده اند که ، از زماني که نادر شاه افشار به تخت نادر آمده، آن چمنزار تخت نادر ناميده شده است .
از دیدگاهی دیگر تخت يعني چمنزاري پر آب و سبزه و مسطح و جاي رفع خستگي، و نادر يعني بي مانند، بي نظير و کم ياب.
بنابراين به چمنزار زير قله الوند از اين جهت تخت نادر گفته مي شود که چمنزاري بي نظير و بي مانندست و به راستي تخت نادر در جمع چمنزارها و تخت هاي الوند کوه، چمنزاري بي نظير است.

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

 

نظر کاربران :

 • الهام حاجی زاده

  اینجا در فصل بهار هم هنوز برف داره و تو تابستون برف ها آب میشه و منطقه سراسط از سبزی و گل های خودرو زیبا میشه .حتما در فصل تابستون برید تا بتونید زیبایی اینجا رو ببینید

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  واقعا مكاني زيبا براي عكاسي و كوه نوردان است البته درفصل بهار زيباتر است

  ۲۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *