رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

تخت نادر

تاریخ بروزرسانی :
۱۹ خرداد ۱۳۹۷

تخت نادر یکی از دشت‌های کوهستان الوند است که در ادامهٔ مسیر صعود به قله الوند قرار دارد و محوطه‌ای به مساحت تقریبی ۱ و نیم هکتار، با شیب کم و پوشش گیاهی چمن‌زار کوهستانی را در بر می‌گیرد. تخت نادر ۲۹۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
در کوهستان الوند علاوه بر قلل مرتفع و شیب‌دار، دشت‌های کوچکی وجود دارد، که سطح آن‌ها از چمن‌زار پوشیده شده و چشمه‌های بسیار در آن‌ها جریان دارد. با توجه به این که این دشت‎ها نسبتاً مسطح هستند، به صورت جایگاه مناسبی برای استراحت و اتراق کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین این دشتک‌ها میدان میشان ، تخت نادر، چمن شاه‌نظر و تخت رستم هستند.
پیش از آسفالت شدن جاده عباس آباد به گنج نامه و تردد وسایل نقلیه موتوری در آن ، علاقمندان صعود به قله الوند از مسیر کوچه باغهای عباس آباد به فخر آباد، از نخستین سینه کش کوههای مشرف به عباس آباد راهی میدان میشان می شدند.
این مسیر از انتهای کوچه باغها به قله، به هفت قسمت تقسیم شده و هر قسمت با نام تخت مشخص میگردید، تخت اول و تخت دوم الی تخت هفتم .
آخرین تخت، تخت نادر است که تخت هفتم نامیده می شود و قله الوند در بال جنوب غربی آن خود نمایی میکند .

علت نامگذاری تخت نادر :

در فرهنگ الوند، تخت به معنای زمینی هموار و مسطح در کوهستان می باشد که اغلب پوشیده از چمن و سبزه و گیاه است و محلی مناسب برای رفع خستگی و تجدید قوای راهپیمایان است و از قرن ها پیش این نام در الوند بوده و هست.
عده ای بر این عقیده اند که ، از زمانی که نادر شاه افشار به تخت نادر آمده، آن چمنزار تخت نادر نامیده شده است .
از دیدگاهی دیگر تخت یعنی چمنزاری پر آب و سبزه و مسطح و جای رفع خستگی، و نادر یعنی بی مانند، بی نظیر و کم یاب.
بنابراین به چمنزار زیر قله الوند از این جهت تخت نادر گفته می شود که چمنزاری بی نظیر و بی مانندست و به راستی تخت نادر در جمع چمنزارها و تخت های الوند کوه، چمنزاری بی نظیر است.

97 تخت نادر

98 تخت نادر

99 تخت نادر

100 تخت نادر

101 تخت نادر

102 تخت نادر

103 تخت نادر

104 تخت نادر

105 تخت نادر

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 2]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • الهام حاجی زاده

  اینجا در فصل بهار هم هنوز برف داره و تو تابستون برف ها آب میشه و منطقه سراسط از سبزی و گل های خودرو زیبا میشه .حتما در فصل تابستون برید تا بتونید زیبایی اینجا رو ببینید

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  واقعا مكاني زيبا براي عكاسي و كوه نوردان است البته درفصل بهار زيباتر است

  ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *