بلیط هواپیما تور خارجی

تخت نادر

2017-02-23تخت نادر همدان همدان

تخت نادر یکی از دشت‌های کوهستان الوند است که در ادامهٔ مسیر صعود به قله الوند قرار دارد و محوطه‌ای به مساحت تقریبی ۱ و نیم هکتار، با شیب کم و پوشش گیاهی چمن‌زار کوهستانی را در بر می‌گیرد. تخت نادر ۲۹۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
در کوهستان الوند علاوه بر قلل مرتفع و شیب‌دار، دشت‌های کوچکی وجود دارد، که سطح آن‌ها از چمن‌زار پوشیده شده و چشمه‌های بسیار در آن‌ها جریان دارد. با توجه به این که این دشت‎ها نسبتاً مسطح هستند، به صورت جایگاه مناسبی برای استراحت و اتراق کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین این دشتک‌ها میدان میشان ، تخت نادر، چمن شاه‌نظر و تخت رستم هستند.
پیش از آسفالت شدن جاده عباس آباد به گنج نامه و تردد وسایل نقلیه موتوری در آن ، علاقمندان صعود به قله الوند از مسیر کوچه باغهای عباس آباد به فخر آباد، از نخستین سینه کش کوههای مشرف به عباس آباد راهی میدان میشان می شدند.
این مسیر از انتهای کوچه باغها به قله، به هفت قسمت تقسیم شده و هر قسمت با نام تخت مشخص میگردید، تخت اول و تخت دوم الی تخت هفتم .
آخرین تخت، تخت نادر است که تخت هفتم نامیده می شود و قله الوند در بال جنوب غربی آن خود نمایی میکند .

علت نامگذاری تخت نادر :

در فرهنگ الوند، تخت به معنای زمینی هموار و مسطح در کوهستان می باشد که اغلب پوشیده از چمن و سبزه و گیاه است و محلی مناسب برای رفع خستگی و تجدید قوای راهپیمایان است و از قرن ها پیش این نام در الوند بوده و هست.
عده ای بر این عقیده اند که ، از زمانی که نادر شاه افشار به تخت نادر آمده، آن چمنزار تخت نادر نامیده شده است .
از دیدگاهی دیگر تخت یعنی چمنزاری پر آب و سبزه و مسطح و جای رفع خستگی، و نادر یعنی بی مانند، بی نظیر و کم یاب.
بنابراین به چمنزار زیر قله الوند از این جهت تخت نادر گفته می شود که چمنزاری بی نظیر و بی مانندست و به راستی تخت نادر در جمع چمنزارها و تخت های الوند کوه، چمنزاری بی نظیر است.

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

تخت نادر

PDFPrint
سوئیت تبریز تور رزرو هتل
 

نظر کاربران :

  • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نظر بدید، جایزه ببرید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)