رزرو هتل فضاگشت
۱۲ فروردین ۱۳۹۳

تبدیل خانه تاریخی فاضلی به کلکسیون صنایع دستی

اشتراک گذاری

تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۱/۱۲ – خانه تاریخی فاضلی در یزد یکی از خانه های تاریخی این استان است که هر گردشگر نوروزی حتما سری به آن هم می زند چون این خانه که در بافت تاریخی و نزدیک مسجد جامع واقع شده برخلاف بیشتر بناهای تاریخی این شهر به عنوان کلکسیون صنایع دستی تغییر کاربری داده شده نه رستوران و سفره خانه سنتی!

IMG18084734 تبدیل خانه تاریخی فاضلی به کلکسیون صنایع دستی

اجاره خودرو

به گزارش خبرنگار مهر، خانه تاریخی فاضلی در استان یزد تنها خانه تاریخی در این شهر است که مانند بقیه خانه ها به سفره خانه، رستوران و هتل سنتی تبدیل نشده بلکه مالک آن از ۱۴ سال پیش این خانه را با اصالت تاریخی اش حفظ کرده و صنایع دستی و آثار قدیمی را در آن به نمایش گذاشته تا هم نمایشگاهی از صنایع دستی ایران برپا کرده باشد و هم فروشگاهی برای تهیه سوغاتی هر شهری از ایران . از گلیم و فرش های ابریشمین گرفته تا الماس ها و یاقوت های گرانبهای ایرانی و خارجی.

این خانه کلکسیون و نمایشگاهی از اشیای قدیمی و صنایع دستی همه شهرهای ایران است که در گوشه ای از بافت تاریخی یزد آنهم در خیابان مسجد جامع همیشه درش به روی بازدیدکنندگان باز است. تا جایی که کارشناسان سازمان یونسکو به معرفی آن به عنوان یکی از گزینه های پیشنهادی برای بازدید گردشگران ورودی به کشور پرداخته اند به همین علت اغلب تورهای گردشگری ورودی، بازدید از این خانه تاریخی را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری سفر به یزد در برنامه خود دارند.

اجناس و آثار قدیمی موجود در این خانه تاریخی نیستند بنابراین خرید و فروش آنها مجاز است. این اشیا خانه به خانه، دست به دست شده است تا اینکه فاضلی مالک این خانه، آنها را خریده و به مجموعه خود اضافه کرده است و اکنون شمارش اجناس موجود در خانه تاریخی فاضلی بسیار سخت شده است اما با این حال می توان حدس زد که بیش از یک میلیارد تومان ارزش مالی دارند.

IMG18085472 تبدیل خانه تاریخی فاضلی به کلکسیون صنایع دستی

گردشگران در این خانه می توانند آثار قدیمی را مانند کاشی های سردر خانه های قدیمی در کنار صنایع دستی هنرمندان معاصر مانند مینیاتورها و لباسهای محلی عشایر ببینند.

از دست بندهای طلاکاری صد سال پیش گرفته تا عکسهای دوره قجری و ناصری و مینیاتورهای استادان معاصر، سنگ های قیمتی و فرشهای کاشان و تبریز تا لباس های محلی و کاشی های میمند و نایین همه در کنار هم دور تادور دیوارهای خانه از بالا تا پایین، چسبیده به در و پنجره و کنار درهای چوبی و دور حوض و روی نیمکتها و پله های این عمارت چیده شده اند تا گردشگرانی که از بافت تاریخی یزد دیدن می کنند سری هم به مجموعه آثار تاریخی و صنایع دستی جمع شده از سرتا سر ایران بزنند.

IMG18084975 تبدیل خانه تاریخی فاضلی به کلکسیون صنایع دستی

کنار حوض وسط حیاط این خانه تاریخی مجسمه هایی از برنج و سفال قرار داده اند تا در کنار سفالهای میبد، صنایع دستی هر شهری را کنار شهر دیگر گذاشته باشند و آن را به گردشگران معرفی کنند.

دادستان یزد در این خانه زندگی می کرد

خانه تاریخی فاضلی پیش از واگذاری به مالک فعلی آن متعلق به یکی از دادستان های معروف شهر یزد بود. این خانه هنوز اصالت خودش را حفظ کرده و شیشه های رنگی و درهای چوبی و تمام متعلقاتش با اینکه چند سال پیش توسط استادکاران یزدی مرمت شد اما هنوز دست نخورده باقی مانده است. طبقه زیرزمین این خانه نمایشگاهی از سنگ های قیمتی و نفیس است که سید جواد میربابایی آن را اداره می کند.

وی به گرانترین سنگ ها که برای گردنبند و گوشواره تراش خورده اند اشاره می کند و می گوید: یک جام قهوه خوری و دو گلدان آن که ارتفاع آن تقریبا ۳۰ سانتی متر است ساخت هنرمندان تایلندی است که با استفاده از سنگ های گران قیمت و اصل به قیمت ۱۶ میلیون تومان فروخته می شود.

بابایی می گوید که نرخ اجناس این خانه به خصوص قیمت طلا و نقره های آن به براساس قیمت دلار محاسبه می شود به همین دلیل نمی توان روی اجناس برچسب قیمت نصب کرد.

دفتر کار دختر دادستان یزد که فاطمه خانم نام داشته در طبقه بالای این خانه قرار دارد که اکنون به کلکسیونی از فرشهای شهرهای مختلف کشور از ابریشم تا گلیم و جاجیم تبدیل شده است. بالاتر از این نمایشگاه یعنی روی پشت بام خانه فاضلی، بافت شهر خشتی یزد هویداست.

این خانه به رغم تمام ویژگی هایش بین گردشگران خارجی بیشتر شهرت دارد تا گردشگران داخلی! بیشترین بازدید کنندگان این نمایشگاه و فروشگاه گردشگران خارجی هستند که با راهنمایان تور خود به اینجا می آیند اما اگر برخی از گردشگران ایرانی برای بازدید به این خانه بیایند بیشتر بازدید کننده هستند تا خریدار.

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *