بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تالاب کچی نمکزار

۲۲ دی ۱۳۹۴تالاب کچی نمکزار خراسان جنوبی نهبندان

تالاب کجی و دریاچه نمک در شمال غربی روستای چاه دراز و در ۷۵ کیلومتری شهرستان نهبندان و در حاشیه محور ارتباطی بیرجند به زاهدان قرار گرفته است. وسعت تالاب ۲۲۷۶۵ هکتار است. این تالاب یک پدیده منحصر بفرد در شرق کشور است. با توجه به آبگیری خوب تالاب در سال ۱۳۸۹، ۱۴ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی از قبیل مرغابی سرسبز و فلامینگو به این تالاب مهاجرت کرده اند. از پرندگان بومی منطقه میتوان به زاغ بور، هوبره و عقاب طلایی، از خزندگان میتوان به مار قیطانی، مار شتری، مار پلنگی و تیر مار و بزمجه بیابانی اشاره کرد.

حاشیه تالاب زیستگاه ۱۴ گونه پستاندار از قبیل، خرگوش، روباه، کفتار، گرگ، پایکا، پامسواکی،زرده بر و تشی است. آب تالاب به واسطه املاح معدنی موجود در آن دارای خواص درمانی برای بیماریهایی نظیر آرتروز، رماتیسم و بیماریهای مفاصل است.

تالاب زیبای کجی نمکزار نهبندان با ۲۲ هزار هکتار وسعت یکی از مناطق گردشگری خراسان جنوبی است که با وجود خشکسالی های پیاپی همچنان زنده است. تالاب کجی نمکزار، شوره زاری وسیع است که به دلیل پایین بودن سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف محل تجمع زهاب منطقه است. این پدیده با توجه به شوری بیش از حد خاک آن به دریاچه نمکی تبدیل شده و مامن زندگی پرندگان و حیوانات زیادی است. هر چند در سال های اخیر به دلیل خشکسالی از میزان آب تالاب کاسته شده ولی به طور کلی در فصول پاییز و زمستان همواره آب دارد و محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی محسوب می شود.

این قابلیت باعث شده است هر سال تعداد زیادی از پرندگان مهاجر چون اردک سرسبز، کشیم گردن سیاه، حواصیل خاکستری، سلیم طوقی و غیره به این پناهگاه مهاجرت کنند زیرا در آن پوشش گیاهی مناسب برای تخم گذاری پرندگان وجود دارد.

گز و تاغ نیز از گیاهان این تالاب است و زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی، پرستو، کبک و کلاغ سیاه نیز از پرندگان بومی و روباه، خرگوش، پامسواکی کوچک و موش خانگی هم از پستانداران موجود در تالاب کجی نمکزار شهرستان نهبندان محسوب می شود. این تالاب تنها آبگیری است که به روخانه و حتی آبراه ‌ها وصل نمی‌ شود و در تابستان خشک و در زمستان با جوشیدن آب آبگیری و پذیرای پرندگان و حیوانات مختلفی است.

طبق آمار بیش از پنج هزار پرنده مهاجر هر ساله به این منطقه مهاجرت میکنند. در این میان پرنده ای به نام زاغ بور که گونه‌ ای نادر در دنیا است را فقط در حاشیه کویرهای ایران در استان‌های سمنان، یزد و خراسان جنوبی می ‌توان یافت که البته بیشتر این نوع پرنده در خراسان جنوبی و آن هم در فقط در تالاب کجی نمکزار زندگی می‌ کنند و محل اصلی زندگی آنان در قیچ ‌زارها است. از آن جا که در فصول پاییز و زمستان این تالاب دارای آب است محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی محسوب می شود و با داشتن برآمدگی ها خشکی و پوشش گیاهی، محل مناسبی برای تخم گذاری پرندگان است.

حيات وحش

منطقه کجي نمکزار نهبندان پرندگان متنوعي را در خود جاي داده است و هر ساله خصوصاً در فصل مهاجرت پرندگان آبزي و کنار آبزي، گونه هاي مختلفي از پرندگان در آن به چشم مي خورند. از حيات وحش موجود در منطقه به موارد زير مي توان اشاره کرد:
پرندگان: عقاب طلايي، دال، پيغوي کوچک، جغد کوچک، بلدرچين معمولي،کبوتر، زاغ بور، زاغ نوک قرمز، زاغي، گنجشک درختي، دم جنبانک ابلق، چکاوک کاکلي، چکاوک پنجه کوتاه، پرستو، هدهد، سبزه قبا، کفتار، هوبره، کوکر شکم سياه، دودک، سليم طوقی و …. . خزندگان: مار پلنگی، مار جعفری، لاک پشت مهميزدار بالغ، بزمچه بيابانی خاکستری و…. . پستانداران: گرگ، روباه، تشی، خرگوش، خارپشت و ….

پوشش گياهي

از گياهان غالب در منطقه در حال حاضر در مناطق دشتي قيچ، گز و تاغ مي باشد که از پوشش نسبتاً خوبي برخوردار مي باشد و در حاشيه تالاب بوته هاي گز، آتريپلکس، قليا و ني به چشم مي خورد. همچنين از ديگر گياهان منطقه مي توان به موارد ذيل اشاره کرد: درمنه، خارشتر، چرخه، کما، اشنان، هندوانه ابوجهل، سئودا و اسپند. نيزارها نيز سطح قابل توجهي از سطح منطقه را به خود اختصاص داده اند. بطور کلي چون منطقه در ناحيه خشک و نيمه خشک قرار گرفته است و از طرفي خشکسالي هاي چند ساله اخير بر منطقه حکمفرماست، پوشش گياهي آن فقير مي¬باشد. همچنين چراي بي¬رويه و بهره¬برداري بدون در نظر گرفتن ظرفيت مراتع بيش از پيش باعث تخريب مراتع موجود گرديده است.

تالاب 1

تالاب 2

تالاب 3

تالاب

 

منبع : کویرها و بیابانهای ایران

 

منبع : بیابانهای ایران

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • عادل الماسی

  اساتید محترم لطفا اصلاح بفرمایید :
  عنوان تالاب کجی (KAJI)میباشد.
  به اشتباه گچی تایپ شده است.

  ۱۸ دی, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با تشکر از شما متن اصلاح شد .

   ۲۲ دی, ۱۳۹۴

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *