بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تالاب لنگور مازندران

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۳۱ شهریور ۱۳۹۷

تالاب لنگور مازندران در موقعیت جغرافیایی N363626 E524513 در استان مازندران واقع است. این آبندان با مساحتی در حدود ۷۰۰ هکتار یکی از بزرگترین آبندان های استان مازندران است. ارتفاع تالاب لنگور از جاهای دیدنی مازندران از سطح دریا -۹ متر، طول آن ۲۸۰ متر و عرض آن ۱۳۰ متر است. از این آبندان به عنوان منبع ذخیره آب جهت استفاده در صنعت کشاورزی استفاده می شود. روستای لنگور از روستا های توابع شهرستان بابل و در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرقی این شهر واقع است که از شمال با روستای عزیزک (از توابع شهرستان بابلسر) ، از شمال شرقی با روستای سرخدشت (از توابع شهرستان بابلسر) ، از غرب با روستای برجخیل (از توابع شهرستان قائمشهر) ، از جنوب با روستای رمنت و روستای بالا بیشه سر و از شرق با روستای پائین بیشه سر همسایه است.

 تالاب لنگور مازندران
روستای لنگور از جاهای دیدنی مازندران از روستا های توابع شهرستان بابل و در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرقی این شهر واقع است که از شمال با روستای عزیزک (از توابع شهرستان بابلسر)، از شمال شرقی با روستای سرخدشت (از توابع شهرستان بابلسر)، از غرب با روستای برجخیل (از توابع شهرستان قائمشهر)، از جنوب با روستای رمنت و روستای بالا بیشه سر و از شرق با روستای پائین بیشه سر همسایه است.

 تالاب لنگور مازندران
مهمترین جانوران نیز انواع حلزون، سوسک آبی، قورباغه، مار آبی، لاک پشت خزری و از پرندگان قو، سرسبز، سرحنایی، اردک تاجدار، خوتکا، چنگر، حواصیل خاکستری، چنگر نوک سرخ، کشیم کوچک، حواصیل ارغوانی، غاز خاکستری، سیاه کاکل، اردک بلوطی و گیلدر هستند.
آبندان لنگور از جاهای دیدنی مازندران یکی از بهترین شکارگاه های منطقه می باشد به صورتی که کمتر شکارچی رو می توان پیدا کرد که این شکارگاه را نشناسد هر ساله می توان در فصل زمستان انواع پرنده های مهاجر را در این آبندان مشاهده کرد از جمله پرندگان نادر مثل قو و درنا ولی متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل شکار بی رویه از تعداد آنها کم شده است. از همه دوستانی که از شکار لذت می برند دعوت می کنم که از این محیط فوق العاده لذت ببرند.
یک نکته ی جالب در ارتباط با تالاب لنگور از جاهای دیدنی مازندران وجود پرنده ای عجیب در آن است. طاووسک پرنده ای زیبا به رنگ آبی با جلای سبز و از خانواده یلوه هاست. این پرنده در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارد، اما متاسفانه به گفته محلی ها همچنان شکار آن ادامه دارد.

 تالاب لنگور مازندران
یکی دیگر از جاذبه های این روستا امامزاده محسن است. این امامزاده از نوادگان موسی کاظم (ع) می باشد. مردم لنگور اعتقاد قابل توجهی به این امامزاده دارند.
مهمترین گیاهان تالاب لنگور از جاهای دیدنی مازندران را آلاله آبی ، علف هفت بند ، نی ، بارهنگ آبی ، گوشاب ، عدسک آبی ، آزولا ، سازیل ، شال تسبیح ، لاله مردابی ، نیلوفر آبی ، قمیش ، لویی ، اسپرغان ، علف حصیر ، هزارنی ، تیرکمان آبی ، زنبق مردابی ، علف شاخی و اویارسلام تشکیل می دهند. مهمترین جانوران نیز انواع حلزون ، سوسک آبی ، قورباغه ، مار آبی ، لاک پشت خزری و از پرندگان قو ، سرسبز ، سرحنایی ، اردک تاجدار ، خوتکا ، چنگر ، حواصیل خاکستری ، چنگر نوک سرخ ،کشیم کوچک ، حواصیل ارغوانی ، اگرت سفید کوچک ، ماهی خورک ، غاز خاکستری ، سیاه کاکل ، اردک بلوطی و گیلدر هستند .

منبع : مازینه

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  طبيعت زيبا و البته پرندگان رنگارنگ اين محيط كه ديدني است و البته قايق سواري در تلاب كه بسيار خوشايند است و لذت بخش

  ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  یکی از زیباترین تالاب هاست .این تالابم هر ساله میزبان پرندگان مهاجر زیادی هست ک متاسفانه مورد بی رحمی مردم قرار میگیرن و شکار میشن

  ۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  از این آبندان به عنوان منبع ذخیره آب در مصارف کشاورزی هم استفاده میشه

  ۲۵ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *