بلیط هواپیما سوئیت تبریز

تابلو تاریخی صف سلام فتحعلیشاه در معرض تماشاست

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۹ فروردین ۱۳۹۶

تهران- ایرنا- نقاشی های گچی صف سلام فتحعلی شاه قاجار( نقاشی همه فرزندان و نوه های شاه) در باغ نگارستان به نمایش درآمده است.
تابلو تاریخی صف سلام فتحعلیشاه در معرض تماشاست
به گزارش روز جمعه ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بازدید کنندگان علاوه بر دیدن این نقاشی های دیواری می توانند از فضای زیبا و سرسبز باغ نگارستان در میدان بهارستان لذت ببرند.
در قصه خلق این اثر هنری آمده است که در زمان فتحعلی‌ شاه و به دستور وی خانه‌ای با نام «عمارت شاهی» در کنار حرم حضرت معصومه (س) ساخته شد و طی وقف نامه ای مورد استفاده زایران و شخصیت‌های خاص قرار گرفت. در بخش مخصوص پادشاه تالاری ساخته شد و چهره‌ی بیش از صد تن از شاهزادگان قاجاری توسط «محمد علی نقاش‌ باشی» کشیده شد.
در سال ۱۳۳۸ هنگام احداث مسجد اعظم قم، این عمارت تخریب می‌شود. اما قبل از آغاز تخریب، این تقاشی‌های گچی، با یک تکنیک خاص توسط گروه «ایزمئو» ایتالیا که از حدود ۱۳۱۵ وارد ایران شده و بسیاری از آثار تاریخی را مرمت کرده بودند، با ایجاد یک بستر گچی در قالب ۵۵ قطعه از دیوار جدا می‌شوند و به مقبره‌ «شاه سلیمان» منتقل می‌ شوند.
در سال ۱۳۵۲ این اثر مورد بازدید خاندان رژیم پهلوی دوم قرار می گیرد.
در سال ۱۳۵۳ دستور انتقال آن به موزه‌ نگارستان (موزه‌ قرآن کنونی در تهران) داده می شود. یک قطعه از ۵۵ قطعه در مقبره‌ شاه سلیمان باقی می ماند که در سال‌های بعد به موزه‌ آستانه حضرت معصومه (س) منتقل می‌ شود.
اثر به پایتخت منتقل و در مجلس شورای ملی انبار می ‌شود و پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ به کاخ گلستان منتقل می شود.
در یک تفاهم‌نامه بین دانشگاه تهران و سازمان میراث فرهنگی و ارزیابی‌های کمیته‌ فنی سازمان، این اثر در سال ۱۳۹۴ به باغ نگارستان منتقل شد و پس از مرمت های انجام شده و آمادگی در جهت شرایط بازدید، از نوروز ۱۳۹۶ مورد بازدید عموم علاقه مندان قرار گرفت.
این دیوارنگاری بسیار زیبا و ارزشمند هم اکنون در باغ موزه نگارستان در میدان بهارستان نگهداری می شود که با پرداخت بلیت چهار هزار تومان امکان بازدید از آن فراهم است.

 تابلو تاریخی صف سلام فتحعلیشاه در معرض تماشاست

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *