جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

بیمارستان قدیمی فیروزکوه

تاریخ بروزرسانی :
۱۶ تیر ۱۴۰۲

بیمارستان قدیمی فیروز کوه مربوط به دوره پهلوی است و در فیروز کوه، ایستگاه راه آهن واقع شده است. این بنا که تلفیقی از معماری سنتی ایران و معماری آلمانی است در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۲۸۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در اواسط و سمت چپ خیابانی که میدان معلم شهر فیروزکوه را به ایستگاه راه آهن متصل می کند. ساختمان بیمارستانی وجود دارد که در حدود سال ۱۳۱۰ هجری شمسی و همزمان با احداث راه اهن سراسری ایران در یک طبقه ساخته شده است.

بیمارستان قدیمی فیروزکوه بیمارستان قدیمی فیروزکوه

معماری بیمارستان قدیمی فیروزکوه

سبک معماری بیمارستان تلفیقی از معماری سنتی ایران و معماری آلمانی است. ورودی بیمارستان در سمت جنوب واقع شده و شامل ایوانی با سه ستون مربع شکل است که دارای سر ستون هایی با تزئینات گچبری است. ترکیب کلی بیمارستان مستطیل شکل و در جهت شرقی-غربی احداث شده است. سقف آن با شیروانی که دارای خرپای چوبی است پوشیده شده . در لبه ازاره زیر بام و کنار پنجره ها از سنگ های تراشیده شده به عنوان تزئین استفاده شده است. در و پنجره های بنا چوبی و در تعمیرات سال های بعد تغییراتی در آنها و در فضای داخلی بیمارستان ایجاد شده است. بر پیشانی بنا کتیبه ای با کاشی وجود دارد که در قسمت بالای آن کلمه “بیمارستان” و در زیر آن جمله “سرّ کارها تندرستی بود” نوشته شده است. بنای تاریخی بیمارستان فیروزکوه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نحوه دسترسی

آدرس: استان تهران ، شهر فیروزکوه ، میدان معلم

از دوستان و هموطنان عزیز ساکن فیروزکوه تقاضا داریم در صورت داشتن تصویری از این بیمارستان قدیمی آنرا برای ما ارسال بفرمایید.قبلا از همکاری شما برای معرفی این جاذبه تاریخی سپاسگزارم.

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *