بلیط هواپیما سوئیت تبریز

بندر عسلویه

۲۰ شهریور ۱۳۹۷بندر عسلویه استان بوشهر عسلویه

بندر عسلويه در ۷۰ كيلومتري جنوب شرقي كنگان و ۳۷ كيلومتري شرق بندر طاهري در راس خليج ناويند بين مدار ۲۷ درجه و ۲۸ دقيقه عرض شمالي و ۵۲ درجه و ۳۷ دقيقه طول شرقي واقع شده و فاصله آن تا مركز استان (بو شهر) ۳۰۸ كيلومتر است. درباره نامگذاري بندر عسلویه ،زنده ياد مهندس احمد حامي در كتاب “سفر جنگي اسكندر مقدوني به ايران و هندوسستان بزرگترين دروغ تاريخ است” از عسلويه با حرف اول الف نام برده و اظهار داشته است نام بندر عسلویه  هم مثل بسياري از نام هاي منطقه مثل خارك،لارك،تنب و… يك نام ايلامي است و از دوره ايلامي ها به جا مانده است و كلمه “اسلو” با حرف الف در ابتدا به معناي آبگير، استخر و محل توقف كشتي ها است . آقاي محمد تقي مصطوي نيز در كتاب اقليم پارس اين مطلب را بر اساس كفته مهندس حامي تكرار كرده است. برخي مورخان و محققان متاخر عسلو را داراي چشمه ها و اب هاي شيرين دانسته اند و معتقدند به همين جهت بر آن نام عسلويه نهاده اند.

معرفي فرهنگ و تاريخ عسلويه

بخش عسلویه با وسعت ۹۳۶ کیلومتر مربع در فاصله ۶۰ کیلومتری مرکز شهرستان کنگان واقع شده است که از غرب به بخش مرکزی کنگان و روستای شیرینو ، از شمال به رشته کوههای زاگرس جنوبی ، از جنوب به خلیج نیلگون و خلیج همیشه فارس و از شرق به شهرستان پارسیان استان هرمزگان محدود و در مدار ۳۸و۵۲ طول شرقی و ۲۷ و ۲۴ عرض شمالی قرار دارد.

بخش دارای ۲ شهر بنام های عسلویه و نخل تقی و ۲۱ روستا که طبق سرشماری نفوس و مسکن در سال ۸۵ تعداد ۳۱ هزار نفر جمعیت در شهرها و روستاهای بخش ساکن و حدود ۲۳ هزار نفر نیز نیروی کارگری بوده است که در حال حاضر طبق آمارهای موجود حدود ۳۸ هزار نفر از اقصی نقاط مختلف کشور در تاسیسات و پروژه های منطقه مشغول بکارند.

روستاهای بخش در دو مسیر موازی یکدیگر قرار دارند ؛ بدین صورت که در مسیر جاده اصلی پارسیان – بوشهر بترتیب از شرق به غرب روستاهای بندو ، سهمو جنوبی ، سهمو شمالی ، سواحل ، مروع ، چاه مبارک ، خیارو ، عسکری ، اخند ، دهنو ، کلات ، بزباز و بیدخون با فاصله ی کمی از یکدیگر ( کل مسیر در حدود ۳۵ کیلومتر) و در نزدیکی رشته کوه زاگرس قرار دارند و در جانب دیگر و در کنار ساحل زیبای خلیج فارس روستاهای خره ، کنارخیمه ، بنود ، زبار ، صفیه ، بساتین و هاله در کنار منطقه بکر و شگفت انگیز نایبند قرار دارند.

بندر عسلویه

 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  عسلویه خیلی جای خوبیه ولی وقتی وارد میشی متوجه هوای اونجا میشی یه خورده گرفته س ولی برای کار واقعا جای عالی هستش.

  ۵ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  یه شهر خیلی گرم که منطقه ویژه اقتصادی هم هواشو گرمتر کرده هم آلوده،چسبیده به عسلویه نخل تقی هست که بازار پر رونقی داره بخاطر قیمتای پایینش

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  كه يك شهر است منطقه ویژه اقتصادی حساب ميشود ومذهب مردم بيشتر اهل سنت شافعی است

  ۲۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  خیلی گرمه وقتی از هواپیما پیاده شدم انگار موجی از گرما صورتمو سوزوند

  ۱۲ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • jalil

  سلام
  در شهر عسلویه جاهای دیدنی زیادی داره چرا یه تصویر فقط گذاشتین
  جنگل حرا
  آبشار بیدخون
  آبشار کلات
  سد بستانو
  دشت نایبند(صخره های بزرگ نایبند)
  اسکله بنود
  چشمه های آب شیرین بندو
  آبشار اخند و…

  ۱۲ فروردین, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *