جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

برج کبوتر شاپورآباد

تاریخ بروزرسانی :
۲۹ شهریور ۱۴۰۲

برج کبوتر شاپورآباد ، واقع در شهرستان برخوار شاهکار معماری قاجار است که علاوه برای دیده بانی زیستگاهی امن برای کبوتران بوده است. برج کبوتر شاپورآباد ۶ اسفند ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۷۴۹۱ در فهرست اثار ملی کشور به ثبت رسیده است. تاکنون از ده برج کبوترخانه شهرستان برخوار سه برج به ثبت آثار ملی رسیده است.

برج کبوتر شاپورآباد برج کبوتر شاپورآباد

کبوترخانه ها مکان هایی برای استقرار کبوتران است که به منظور استحصال کود آنها برای استفاده در کشاورزی، احداث شده اند. تاریخچه برج های کبوتر و چگونگی پیدایش آنها به درستی معلوم نیست. با مرورِ نوشته ها و مدارک مستشرقان و جهانگردان در سه قرن گذشته و همینطور اطلاعات ریش سفیدان و سالمندان محلی، می توان گفت که از حدود هفتصد سال پیش برج های کبوتر در اصفهان خرید و فروش می شده و حتی صاحبان آنها به علت درآمد شایان توجه برج ها، هر سـال به دولت های وقت مالیات می پرداخته اند، از اینرو، می توان گفـت که قدمت این برج ها به حدود هفتصد سال پیش می رسد و برای پیش از هفتصد سال مدارک پذیرفتنی در اختیار نیست.

برج کبوتر شاپورآباد شهرستان برخوار شاهکاری معماری قاجار علاوه برای دیده بانی زیستگاهی امن برای کبوتران بوده است. ارزش تاریخی این شاهکار هنری به دوران قاجار بر می گردد و در بافت مسکونی شهر قرار دارد. این برج در سال های گذشته مرمت و بازسازی شده و به شکل معماری استوانه ای بوده و سه طبقه است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *