بلیط هواپیما تور خارجی

برج چهل دختران

تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور, ۱۳۹۲ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۳ خرداد ۱۳۹۶
برج چهل دختران سمنان سمنان

در اواسط خیابان حکیم الهى و بر سر راه شهر به محلات ثلاث (کوشمغان، زاوغان و کدیور) و بین محله کوشمغان و زاوغان سمنان، برج کهنه و قدیمى و نیمه مخروبه‌‌اى وجود دارد که به نام برج چهل دختر یا چهل دختران نامیده مى‌شود. وجه تسمیهٔ این برج چنین است: عده‌اى از مردم سمنان معتقدند برج مذکور را چهل دختر که دست از تعلقات دنیوى کشیده و تارک دنیا شده بودند، با گل و خشت ساخته‌اند.

قدر مسلم این است که تاریخ بناى برج یا آتشکده به زمان قبل از اسلام برمى‌گردد. همان‌طور که از نام کوشمغان (کوشک مغان) و زاوغان (زاویه مغان) که در نزدیکى برج قرار دارد، برمى‌آید و با توجه به مقام مغ که پیشواى زردشتیان بود، مى‌توان اطمینان داشت که برج مذکور زمانى آتشکده و یکى از امان متبرکهٔ زردشتیان بوده است.

این بنا به صورت برج هشت ضلعى است که هر ضلع آن در خارج ۴/۵ و در داخل ۲/۸۰ متر است، ارتفاع برج در بعضى قسمت‌ها ۱۰ متر و در قسمت‌هاى نسبتاً سالم دیگر به ۱۲ متر مى‌رسد. ضخامت دیوار تقریباً ۵۰ تا ۶۰ سانتى‌متر است.

پربازدیدترین ها:

به عقیدهٔ ‌مردم سمنان، برج چهل دختر یکى از بناهاى شوهریاب سمنان است. به این صورت که دختران دم‌بخت براى باز شدن گره‌ بخت خود و پیدا کردن شوهر به داخل برج مى‌روند و سه تا هفت سنگ را از داخل به خارج پرتاب مى‌‌کنند، اگر سنگ به خارج برج بیفتد معتقدند که بخت آن‌ها باز خواهد شد و حتماً همان سال به خانهٔ شوهر خواهند رفت، ‌ در غیر این صورت باید براى بخت‌گشایى تا سال دیگر صبر کنند.

هم اکنون برج مذکور به دلیل توسعهٔ‌ شهرى و احداث مدرسه، داخل حیاط مدرسه قرار گرفته و کماکان ارزش تاریخى خود را حفظ کرده است. سمت‌های نسبتا سالم دیگر به دوازده متر می‌رسد ضخامت دیوار تقریبا ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر است .
برج چهل دختران

برج چهل دختران

برج چهل دختران

برج چهل دختران

PDFPrint

سوئیت تبریز تور
 

نظر کاربران :

 • محمد حسن بیکی

  عکس دوم از بالا متعلق به امامزاده جعفر (ع) و برج چهل دختران شهر دامغان می باشد
  بنای امامزاده بنای بزرگتر و در سمت راست عکس و برج چهلدختران در سمت چپ عکس دیده میشوند.
  این ابنا در مسیر اصلی شهر و در چهار راه بلوار (لاله) قرار گرفته است.

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۲۲:۰۰:۱۲ پاسخ دادن
 • نوشین مقدسی

  من اینجا رفتم . خیلی جای قدیمی و جالبیه. توصیه می کنم یکبار حداقل اینجا رو برین ببینین.

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۰۲:۴۶:۳۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *