رزرو هتل ایران بوم گردی

برج چهل دختران

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳ خرداد ۱۳۹۶

در اواسط خیابان حکیم الهی و بر سر راه شهر به محلات ثلاث (کوشمغان، زاوغان و کدیور) و بین محله کوشمغان و زاوغان سمنان، برج کهنه و قدیمی و نیمه مخروبه‌‌ای وجود دارد که به نام برج چهل دختر یا چهل دختران نامیده می‌شود. وجه تسمیهٔ این برج چنین است: عده‌ای از مردم سمنان معتقدند برج مذکور را چهل دختر که دست از تعلقات دنیوی کشیده و تارک دنیا شده بودند، با گل و خشت ساخته‌اند.

قدر مسلم این است که تاریخ بنای برج یا آتشکده به زمان قبل از اسلام برمی‌گردد. همان‌طور که از نام کوشمغان (کوشک مغان) و زاوغان (زاویه مغان) که در نزدیکی برج قرار دارد، برمی‌آید و با توجه به مقام مغ که پیشوای زردشتیان بود، می‌توان اطمینان داشت که برج مذکور زمانی آتشکده و یکی از امان متبرکهٔ زردشتیان بوده است.

این بنا به صورت برج هشت ضلعی است که هر ضلع آن در خارج ۴/۵ و در داخل ۲/۸۰ متر است، ارتفاع برج در بعضی قسمت‌ها ۱۰ متر و در قسمت‌های نسبتاً سالم دیگر به ۱۲ متر می‌رسد. ضخامت دیوار تقریباً ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر است.

به عقیدهٔ ‌مردم سمنان، برج چهل دختر یکی از بناهای شوهریاب سمنان است. به این صورت که دختران دم‌بخت برای باز شدن گره‌ بخت خود و پیدا کردن شوهر به داخل برج می‌روند و سه تا هفت سنگ را از داخل به خارج پرتاب می‌‌کنند، اگر سنگ به خارج برج بیفتد معتقدند که بخت آن‌ها باز خواهد شد و حتماً همان سال به خانهٔ شوهر خواهند رفت، ‌ در غیر این صورت باید برای بخت‌گشایی تا سال دیگر صبر کنند.

هم اکنون برج مذکور به دلیل توسعهٔ‌ شهری و احداث مدرسه، داخل حیاط مدرسه قرار گرفته و کماکان ارزش تاریخی خود را حفظ کرده است. سمت‌های نسبتا سالم دیگر به دوازده متر می‌رسد ضخامت دیوار تقریبا ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر است .
40دختران 1 برج چهل دختران

40دختران 2 برج چهل دختران

40دختران 3 برج چهل دختران

40دختران برج چهل دختران

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

 • محمد حسن بیکی

  عکس دوم از بالا متعلق به امامزاده جعفر (ع) و برج چهل دختران شهر دامغان می باشد
  بنای امامزاده بنای بزرگتر و در سمت راست عکس و برج چهلدختران در سمت چپ عکس دیده میشوند.
  این ابنا در مسیر اصلی شهر و در چهار راه بلوار (لاله) قرار گرفته است.

  ۳۰ مهر, ۱۳۹۲ پاسخ دادن
 • نوشین مقدسی

  من اینجا رفتم . خیلی جای قدیمی و جالبیه. توصیه می کنم یکبار حداقل اینجا رو برین ببینین.

  ۳۱ شهریور, ۱۳۹۲ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما