بلیط هواپیما سوئیت تبریز

برج مدور مراغه

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۷ شهریور ۱۳۹۷

برج مدور

برج مدور مراغه از بناهای ساخته‌شده در دورهٔ سلجوقیان می‌باشد که در فاصلهٔ ده متری شمال گنبد کبود قرار گرفته‌است. بر روی کتیبهٔ برج به خط کوفی تاریخ احداث بنا سال ۵۶۳ هجری می‌باشد؛ ولی دربارهٔ نام بانی و مدفون داخل آن هیچ‌گونه اطلاعی در دست نیست و مزاری کاملا ناشناخته‌ است.برج مدور مراغه , برجی است مدوری‌شکل با ظاهری ساده که با گنبدی دوپوش پوشیده شده‌بود؛ ولی از گنبد و سقف آن در اثر مرور زمان چیزی برجای نمانده‌ است. برای جلوگیری از خرابی بنا، سقف پوششی با شیروانی برروی آن احداث نموده‌اند.
سردر ورودی برج مدور دارای قاب و تاقی هلالی‌شکل بوده که درگاه را احاطه کرده و در بالا و زیر تاق هلالی، کتیبه‌ای به‌خط کوفی با نقوش پیچیده‌ای از آجر و کاشی‌های فیروزه‌ای به‌چشم می‌خورد.
ارزش بنا در این است که ترقی و تکامل نمای مینایی را طی دوران کوتاه میان تاریخ احداث این بنا و تاریخ ساخت گنبد سرخ نشان می‌دهد. این بنای آجری بروی سکوی بلندی از سنگ که سردابی در میان دارد، قرار گرفته‌است.

بنای گنبد مدور مراغه ظاهری‌ ساده‌ دارد و نظیر نوعی‌ برج‌ دفاعی‌ است‌ که‌ فاقد تزیینات‌ است. فقط‌ درب‌ ورودی‌ آن‌ با نقوشی‌ مشابه‌ نمای‌ اصلی‌ گنبد سرخ‌ آذین‌ شده‌ است‌.در فاصله ده متری گنبد مدور، برج ده ضلعی بسیار زیبایی خودنمایی می‌کند که به گنبد کبود مراغه یا مقبره مادر هلاکو معروف است.

gonbad modavar برج مدور مراغه

برج مدور برج مدور مراغه

برج مدور برج مدور مراغه

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • نسرین.فرید

  متاسفم برای اداره میراث فرهنگی و شهردار مراغه

  ۱۱ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  وضع زياد خوب نيست نياز به توجه و مرمت داره ولي بازهم چشم نواز و ديدني هست

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  بهترین آثار ایرانه ولی قدرش رو نمیدونن..فقط باید تاسف خورد اصلا قدر اثار ملیمونو نمیدونیم

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *