رزرو هتل ایران بوم گردی

باغ و عمارت چوکام رشت

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۶ آذر ۱۴۰۰

باغ و عمارت چوکام رشت در محوطه ای زیبا و قدیمی در روستای چوکام خمام و در فاصله ۱۵ کیلومتری از شهر رشت واقع شده است . مساحت این باغ ۴۱۹۸۹ متر مربع می باشد. این بنا از آثار بجا مانده از دوران قاجار است.این باغ و عمارت داخل آن در تاریخ ۲۲/ ۵ / ۱۳۸۴ به شماره ۱۳۲۲۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . یکی از مکانهای تاریخی _ فرهنگی ، طبیعی بسیار زیبا در استان گیلان می باشد .

این منطقه ی زیبا با درختان کهنسال و بلند که ارتفاع بسیاری از آنها بالغ بر ۵۰ متر بوده و با شاخ و برگ های خود منطقه ی وسیعی از زمینهای اطراف خود را پوشش می دهند. همچنین عمارتهای داخل آن ( قابل ذکر است که عمارت قدیمی دیگری و جدا از عمارت اصلی در داخل باغ و به فاصله تقریبی۶۰ متری از عمارت اصلی قرار دارد . که محل سکونت فعلی مالکین می باشد ) و رودخانه پر آب کنار این باغ ، دارای زیبایی های خاص فرهنگی _ تاریخی ، طبیعی و گردشگری است.

باغ و عمارت چوکام رشت

تاریخچه بنا

این باغ و عمارت متعلق به ناصر الملک نائب السلطنه احمد شاه قاجار بوده که آنرا به فرزندش حسینقلی خان قراگوزلو واگذار می نماید. وی پس از ازدواج با همکاری تیمور تاش، حاکم گیلان، عمارت فعلی را در باغ احداث کرد.این بنا از آثار بجا مانده از دوران قاجار است که سال احداث آن بطور دقیق در دست نیست. اما طبق اظهار اهالی منطقه و تحقیقات به عمل آمده سال شروع احداث بنا را می توان حدود سالهای ۱۲۸۸ و ۱۲۹۰ هجری شمسی تخمین زد.

باغ و عمارت چوکام رشت

معماری بنا

این بنا با دو طبقه و با دیوارهای آجری به قطر ۶۰ سانتی متر از سطح زمین ارتفاع یافته است. ایوان زیبا و مزین به ستونها ، سرستونها و نرده ها در دو طبقه به سمت جنوب منظره دلپذیر میان بنا و محیط اطرافش بوجود آورده است. در دو ضلع شرقی و غربی کریدورهایی با شیشه بند های چوبی به عنوان حائل میان درون و بیرون بنا قرار دارد. نرده ها بصورت لوزی و با دستک به ارتفاع ۶۰ سانتی متر ،ستونها به صورت دوبل و با فاصله تقریبی ۱۵ سانتی متر از یکدیگر قرار دارند. ورودی اصلی ساختمان در مرکز ضلع جنوبی آن قرار گرفته و با ستونهای تزئینی و سقف سفال پوش آراسته گردیده است.

در دو ضلع شرقی و غربی کریدورهایی وجود دارد. که با شیشه بند های چوبی به عنوان حائل میان درون و بیرون بنا قرار دارد. سه طرف باغ رودخانه است و ارتفاع درختان که دور تا دور باغ قرار دارد ۵۰ متر است. سال دقیق ساخت این بنا در دست نیست. اما طبق گفته اهالی و تحقیقات انجام شده حدوداً ۱۰۰ سال قدمت دارد. اهمیت تاریخی این بنا به دلیل حمل و نقل محموله های تجاری از مسیر چوکام به انزلی و برعکس می باشد.

باغ و عمارت چوکام رشت

نحوه دسترسی

برای دسترسی به این باغ ابتدا از رشت به خمام رفته. و سپس به سمت پیربازار شده و بعد از طی مسیری به این باغ زیبا خواهید رسید.

2234 باغ چوکام

2235 باغ چوکام

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

  • محمد

    متاسفانه نمیشه داخل شد و دید ، ملک اختلاف ورثه داره ظاهرا

    ۹ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    جاباما