بلیط هواپیما سوئیت تبریز

معرفی بازارهای سنندج

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۶ آذر ۱۳۹۸

شهر سنندج دارای دو بازار بزرگ و عمده به نام‌های بازار قدیمی سنندج و بازار سرتپوله سنندج است. بازار قدیمی دارای پلان مستطیل شکل بوده و پلان بازار سرتپوله به شکل یک مستطیل بزرگ است بازار قدیمی با الهام از بازار پیرامون میدان نقش جهان اصفهان ساخته شده است. در وسط این بازار سراهای مختلفی قرار داشته که متاسفانه بر اثر خیابان کشی در اوایل حکومت پهلوی از بین رفته و به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

بازار 4 معرفی بازارهای سنندج

از چهار دروازه قدیمی بازار سنندج اکنون سه دروازه مدخل ورودی قدیمی باقی مانده است. تاریخ ساخت بازار سنندج به زمان سلیمان خان اردلان برمی‌گردد. وی در سال ۱۰۴۶ هجری قمری به عنوان والی کردستان از طرف شاهان صفوی منصوب و سنندج به عنوان مرکز ایالت کردستان انتخاب شد. سقف راسته بازار قدیمی به صورت طاق و تویزه و طاق و گنبد و سقف حجره‌ها نیز به صورت طاق و تویزه ساخته شده است مصالح مورد استفاده در ساخت بازار، عمدتا سنگ و خشت و آجر است.

بازار1 معرفی بازارهای سنندج

بازار سرتپوله سنندج نیزه در محله‌ای به نام سر تپوله واقع شده است. این بازار از خیابان شهدا آعاز و به ابتدای بازار قدیم متصل می‌شود. این بازار در مسیر راه قدیمی مریوان و سقز به کردستان عراق ساخته شده است. گذر اصلی بازار سرتپوله فاقد سقف است و در پیرامون حجره‌ها و مغازه‌هایی از انواع مشافل مختلف قرار دارد. بازار قدیمی شهر سنندج در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۷۷۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بازار 2 معرفی بازارهای سنندج

بازار 3 معرفی بازارهای سنندج

 

بازار 5 معرفی بازارهای سنندج

بازار معرفی بازارهای سنندج

 

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *