رزرو هتل فضاگشت
۵ شهریور ۱۴۰۲

بازار سرپوشیده برازجان

اشتراک گذاری

بازار سرپوشیده برازجان ، از قدیمی‌ ترین بازارهای استان بوشهر است. قیمت مناسب اجناس در این بازار مورد توجه مردم قرار گرفته است. قابل ذکر است بعد از بازار سرپوشیده برازجان، بازار روز مرکز شهرستان دشتستان جزو قدیمی ترین بازارهای استان بوشهر است که از آن به عنوان یک اثر تاریخی می ‌توان نام برد.

بازار سرپوشیده برازجان
بازار برازجان و به ویژه بازار سرپوشیده این شهر، از قدیمی ترین بازارهای دشتستان است. به جرات می توان آنرا در ردیف کهنسال ترین و با سابقه ترین بازارهای استان به شمار آورد. علاوه بر قدمت، به دلیل کیفیت خوب و ارزانی قیمت اجناس، روزانه شاهد رفت و آمد قابل توجهی از همشهریان و حتی شهروندان هم استانی در بازار برازجان هستیم.

اجاره خودرو

بازار سرپوشیده برازجان

تاریخچه بازار سرپوشیده برازجان

اولین بازار برازجان به دستور سالم خان حاکم فهمیده برازجان، در ابتدای محله خسروی ها، کنار حمام عمومی که هم زنانه و هم مردانه داشت. در حال حاضر به جای آن حمام، ایستگاه اهرم می باشد ساخته شد! این بازار که از چند مغازه ای که کنار هم ساخته شده بودند تشکیل شده بود گسترده تر شد. از کنار حمام به سمت مسجد جنت امتداد یافت و دومین و پُر رونق ترین بازار برازجان در آن زمان شد که تا چند سال پیش از آن محل به عنوان بازار استفاده می کردند. ولی اکنون تبدیل به خیابان جنت و ادامه خیابان شریعتی شده و فقط مغازه های عمده فروشی در آنجا فعال است.

سومین بازار برازجان، بازار سرپوشیده جنوبی است. در این بازارچه مغازه های لوازم خانگی، پارچه فروشی، کتابفروشی و … به فعالیت مشغول می باشند. چهارمین بازار، بازار شمالی است که در حال حاضر بعد از بازار روز پر رونق ترین بازار برازجان است. در مورد چگونگی ساخت بازارچه های شمالی و جنوبی، مردم در پشت خانه های خود شروع به ساخت مغازه کردند به طوریکه در پشت هر خانه یک مغازه ساخته شد تا بازارچه ها به شکل فعلی در آمدند.

بازار سرپوشیده برازجان

معماری بازار

در سال ۱۳۳۰ سقف بازارچه ها که از پوشال ساخته شده بودند. به دستور حاج علی برازجانی، شهردار وقت برازجان در آن زمان و با کمک مردم، سقف پوشالی به صورت پلیتی در آمد. که سقفی بسیار مقاوم و زیبا همراه بادگیر و هواگیر با مهندسی دقیق ساخته شد. بازار روز، پنجمین بازار برازجان است. در قدیم رودخانه ای به نام دره ی خِشَمی از وسط این بازار رد می شد و مغازه داران، مغازه های خود را به صورت پلکانی می ساختند. تا آب وارد مغازه هایشان نشود. به مرور زمان که رودخانه خشکید بازار روز هم تغییر شکل داد و به صورت بازار فعلی در آمد که جزء شلوغ ترین و بی نظم ترین بازار شهر است!

متأسفانه بازار روز به دلیل عدم نظارت سازمان های نظارتی بر قیمت کالاها، بهداشت و تمیزی، سد معبرها و … دارای مشکلات بسیار جدی می باشد.

بازار سرپوشیده برازجان

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *