بلیط هواپیما سوئیت تبریز

اندیمشک

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۶ مرداد ۱۳۹۶

اندیمشک در کنار خرابه‌های شهر قدیم (لور) و (اری‌ترین) احداث گردیده است. لور شهری آباد بود که جغرافی‌نویسانی چون اصطخری و مقدسی از آن نام برده‌اند.

گویا شهر لور تا قرون وسطی از آبادی بهره‌مند بود و پس از آن رو به ویرانی نهاده است. اندیمشک در دوره قاجاریه و در حکومت حاج صالح‌خان مکری با ساختن قلعه‌ای اهمیت پیدا کرد و صالح‌آباد نامیده شد، سپس به اندیمشک تغییر نام یافت. مردم این شهر در گذشته در کپرها، چادرهای ساده و بعدها در خانه‌های گلی زندگی می‌کردند. ولی امروزه رشد و توسعه قابل توجهی یافته است.

مراکز دیدنی

 شهر لورساسانی
 چشمه عین خوش
 چشمه دهلران
 منطقه حفاظت شده کرخه
 دریاچه سد کرخه

کشاورزی و دام داری

شغل اصلی مردم اندیمشک کشاورزی می باشد. محصول عمده این بخش غلات دیمی بوده و گندم، جو، انار، انجیر، سیب، گردو و انگور هم از دیگر محصولات این شهرستان است.

مشخصات جغرافیایی

شهرستان اندیمشک از شهرستان های استان خوزستان است که ازنظرجغرافیایی در ۴۸ درجه و ۲۱ دقیقه ی درازای خاوری و ۳۲ درجه و ۲۷ دقیقه ی پهنای شمالی و در ارتفاع ۱۵۰ متری از سطح دریا واقع شده واز شمال به استان لرستان، از جنوب به دزفول و شوش و از باختر به استان ایلام محدود می شود. این شهرستان در جلگه واقع شده و آب وهوای آن گرم و خشک است. آب آشامیدنی شهر اندیمشک در نمونه آب شناسی در ایران کم نظیر و بی‌مانند شناخته شده و بهترین نوع آب طبیعی و زلال در این سامان وجود دارد.شهرستان اندیمشک از نظر موقعیت راه های شوسه، اصلی و مرکزی دارای اهمیت بوده و راه های آن عبارتنداز:
آزاد راه اندیمشک – دزفول به درازای ۱۰ کیلومتر
جاده آسفالته اصلی اندیمشک – سد دز به درازای ۲۵ کیلومتر
بزرگراه اندیمشک – اهواز به درازای ۱۵۲ کیلومتر
جاده آسفالته اندیمشک – دهلران به درازای ۱۷۰ کیلومتر
جاده آسفالته اندیمشک – پل دختر به درازای ۱۰۵ کیلومتر
جاده آسفالته اندیمشک – دره شهر در استان ایلام به درازای ۱۳۵ کیلومتر
راه آهن سراسری نیز از این شهر عبور می کند.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

اندیمشک که واژگون شده «هندی مشک» است که در کنار خرابه های شهر قدیم «لور» و «اری ترین» ساخته شده است. لور شهری آباد بوده که مورخین نیز از آن نام برده اند، اما از قرون و سطی به بعد از آبادی آن کاسته شده و پس از آن رو به ویرانی نهاده است. در روزگار فتح‌علی‌شاه قاجار شخصی به نام حاج صالح خان مکری(حکمران شوشتر و دزفول) در کنار ویرانه های باستانی شهر لور دژی ساخت و آنرا قلعه «صالح آباد» نامید، تا این که در اواخر دوره قاجاریه روستای صالح آباد در ۲ کیلومتری این دژ بوسیله ایل «سگوند» ساخته شد که شامل سیاه چادرها و کپرهای این ایل و برخی از مهاجران لر بختیاری بود. اما دیری نگذشت که راه آهن سراسری جنوب افتتاح شد و سیاه چادرها و کپرها از میان رفته و صالح آباد، اندیمشک نامیده شد. از این روزگاران اندیمشک راه گسترش و پیشرفت را پیمود. شهر اندیمشک شهری توریستی و از نظر موقعیت راه های شوسه، اصلی و مرکزی مهم می باشد، زیرا تنها شهری است که استان خوزستان، لرستان و کرمانشاهان را به هم ارتباط می دهد. در سمت شمال خاوری شهر، دشتی بایر است که از قدیم مردم به آن لور گفته اند و همان سرزمینی است که به نام ایلام از آن یاد می شود.

 

اندیمشک 1 اندیمشک  اندیمشک اندیمشک

اندیمشک 2 اندیمشک

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  شغل اصلی مردم اینجا کشاورزی هستش مبیشترینی چیزی که کشت میشه غلات دیمی بوده و گندم و گردو و انگور و محصولات دیگره

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  مردم اندیمشک اکثرا کشاورز هستند ولی اخیرا به دلیل کم ابی بیشتر مهاجرت کردن به شهرهای اطراف بزرگتر

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  من واقعا تو اندیمشک بهم خوش گذشت.نخلای سر به فلک کشیده ولی خیابونای سبز و پردرخت.توصیه میشه حتما

  ۲۶ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *