بلیط هواپیما سوئیت تبریز

امامزاده علی شکرناب

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ بهمن ۱۳۹۹

بنای امامزاده علی شکرناب در ۳۰ كيلومتری شمال شرق قزوين و در كنار گورستان قديمی روستای شكر ناب – كه اينک از توابع شهرستان آبيک به شمار می رود –واقع شده است . این بنا متعلق به قرن هشتم و نهم هجری است . گزارش مورخ بزرگ حمد ا… مستوفی در سال ۷۳۰ ه . ق درباره آن چنين است . ” … مشهدی پيدا شده كه از فرزندان علی كرم الله وجهه يكی آنجا مدفون است . نامش علی بن عون بن مرتضی عليه السلام و آن مزار را هيبتی عظيم است “.
حرم طرحی هشت ضلعی دارد كه طول هر ضلع آن ۸۰/۲متر است . در نمای خارجی بنا روی جرزهای هشت گانه طاق نماهايی قابسازی شده و در زير تيزه قوس های بالا طاقنما ها يک طرح هندسی تزيينی به صورت قطار بندی دندانه دندانه به وجود آمده است . از روی اين قطار بندی كم عرض ، ديوارهايی به ارتفاع هشتاد سانتی متر بالا رفته و از آنجا به نرمی به طرف داخل شكسته شده در نتيجه گنبد هرمی هشت ضلعی را شكل داده است .

امامزاده علی شکرناب
در دوره های بـعد يك شبــستان هشت ضلعی كه جلو خانی سر پوشيده دارد و پوشش آن به وسيله سه گنبد آجری كوتاه صورت پذيرفته به بنای حرم افزوده شده است .سر در ورودی كه از تزيـينات كاشی و آجر برخوردار است ، كاشی های كف پوش معروف به “ابر وباد ” و يك كتيبه سنگی مورخ ۸۸۴ از ويژگی های ديگر اين بنا محسوب می شود .

نحوه دسترسی به امامزاده علی شکرناب

آدرس :استان قزوین ـ شهرستان آبیک ـ بخش مرکزی ـ شهر آبیک ـ دهستان کوهپایه غربی ـ روستای شکرناب.

امامزاده علی شکرناب

امامزاده علی شکرناب

 

امامزاده علی شکرناب

امامزاده علی شکرناب

امامزاده علی شکرناب

امامزاده علی شکرناب

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داغ ترین ها