بلیط هواپیما سوئیت تبریز

امامزاده عبدالمطلب زرندیه

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۱ اسفند ۱۳۹۸

بقعه امامزاده عبدالمطلب در چهار کیلومتری روستاى پیک از  توابع شهرستان زرندیّه و در کیلومتر چهل اتوبان ساوه ـ تهران واقع شده است.این بنا بسيار بديع‌تر و شاخص‌تر از ساير بناهای روستا بوده و به سبب جايگاه اعتقادی و مذهبی آن در بين مردم محل بسيار مورد توجه مي‌باشد. زيارتگاه ”امامزاده عبدالمطلب” در حاشيه جنوب غربی روستا و تقريبا در فاصله يك كيلومتری آن و در ميان تپه ماهورهای كم ارتفاع حومه روستای ” پيك” واقع شده که توسط يك جاده خاكی به روستا مرتبط می گردد.

بخش های تشکیل دهنده مجموعه امامزاده

بناي امامزاده عبدالمطلب در برگيرنده مجموعه امامزاده حسينيه، انبار، غسالخانه، اتاق‌هاي اقامتي، سرويس بهداشتي و اتاق کفش‌کن است.

شکل ظاهری

از داخل به صورت یک مربّع چهار ضلعى به ابعاد حدود ۵/۸×۷ متر است که از بیرون از پى به ارتفاع حدود ۳ متر چهار ضلعى و بعد از آن به ارتفاع ۷۰/۱ به صورت هشت ضلعى است و بر روى آن، گنبد به صورت مخروطى از داخل و هرمى ۱۲ ترک از خارج احداث شده است.در طرفین حرم، دو اتاق به ابعاد ۷۰/۲×۲۰/۳ در حدود سال ۱۳۳۰ ساخته شده و روى آن‏ها نیز دو اتاق کوچک احداث شده است. در زمان قاجاریّه و در حدود سال ۱۲۵۰ هـ. ق، ایوان با شکوهى به بقعه الحاق شده که ارتفاع آن ۵/۶ متر است.زيارتگاه تك ايوانه مذكور به طور كلي داراي يك صحن با پلاني مربع شكل مي‌باشد كه گنبد اصلي بر روي آن واقع شده و تك ايواني نيز در سمت شمال آن قرار دارد.

در طرفين اين ايوان، تك حجره‌هايي دو طبقه وجود دارد كه راه ورودي به بام از داخل حجره شرقي است. گنبد بنا از جمله گنبدهاي هرمي شكل تركدار است كه به صورت دوازده وجهي بوده و به صورت دوپوشه و با خيزي كم در گنبد فوقاني اجرا شده است. نحوه اتصال گنبد بيروني به گنبد دروني در اين بنا بسيار زيبا و چشمگير مي‌باشد.

گنبد بنا، هرمى ۱۲ ترک به ارتفاع حدود ۱۵ متر از کف زمین است که با کاشی‌هاى فیروزه رنگ به ابعاد ۸×۱۸ سانتى متر هنرمندانه و بسیار زیبا طرّاحى شده بود. دیوارهاى بقعه با آجرهاى ۲۲×۲۲ و به قطر ۷۰/۱ متر پوشش یافته و
سقف بقعه به صورت ضربى اجرا شده است. در صحن بزرگ بقعه، تعداد ۱۳ اتاق به ابعاد تقریبى ۵۰/۴×۱۰/۳ متر به عنون زایر سرا ساخته شده و قبور ۶ شهید دوران جنگ تحمیلى زینت بخش آن است.

این بنا نيز همانند عمده بناهاي تاريخي موجود در محل، از ساخته‌هاي دوره صفويه مي‌باشد.

عمده تزئينات اين بنا شامل مقرنس كاري‌هاي ساده در كنج‌هاي قصاي صحن بوده و همچنين كاشي‌كاري‌هاي معقلي فيروزه‌اي ساق و روي گنبد نيز از ساير آرايه‌هاي معماري موجود در اين زيارتگاه مي‌باشند. ضلع شمالي امامزاده به وسيله ديوار محصور شده و در داخل حياط، محليان اقدام به دفن مردگان خود كرده‌اند. قرار گرفتن امامزاده در محلي منفرد و وجود تپه ماهورهاي كوتاه باعث شده است كه اطراف اين بنا خالي به نظر برسد و اين خود سبب الهام معمار بنا شده تا با نگاهي دقيق به اطراف شكل اصلي گنبد را همانند قله كوه دماوند كه در شمال بنا قرار دارد بسازد. اين منبع الهام باعث به وجود آمدن گنبد منحصر به فردي شده كه خود جاي بسي مطالعه دارد. شيب گنبد همانند شيب كوه مي‌باشد. بناي يادشده در سال ۱۳۸۰ از سوي اداره ميراث فرهنگي استان مركزي مورد مرمت قرار گرفته است كه در اين طرح نماي بيروني بنا شامل: گنبد، پشت بام و نماي بيروني ديوارهاي زيارتگاه مورد مرمت قرار گرفت. طرح مرمت كامل اين بنا نيز از سوي نهاد مذكور در حال پيگيري است.

وضعیت مرمت

محورشرقي-غربي بخش جلويي بنا مربوط به ۲۰۰سال پيش است. در بخش پيشاني بنا نيز دو اتاق در دوره قاجار افزوده شده است .هر سه دوره موجود در بناي امامزاده عبدالمطلب حفظ و دوباره بازسازي مي‌شوند.طراحي بدنه بناي امامزاده نيز انجام شده است. در طراحي بدنه کارهايي چون؛ تعويض درهاي آهني به شکل درهاي قاجاري و هماهنگي با ساير بخش‌هاي بنا و طراحي جديد براي درهاي ورودي انجام گرفته است.

از ديگر اقدامات مرمتي در اين طرح مي‌توان به محوطه سازي و بهسازي اشاره کرد.آجرنماي بنا در برخي از بخش‌ها پوسيده و دربخشي نيز شوره زده که آجر برخي بخش‌ها تعويض و در برخي ديگر شستشوي بدنه انجام مي‌شود.

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *