رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۹ دی ۱۴۰۲

امامزاده عبدالله نطنز

اشتراک گذاری

امامزاده عبدالله نطنز، یکی از اماکن مذهبی گردشگری نطنز است که در منطقه باغستان قرار دارد. در اصل نسب این امامزاده به حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) می رسد. این منطقه بسیار زیبا به خاطر برخورداری از باغات و درختان فراوان به باغستان شهرت یافته است. بقعه اين امامزاده نیز بر فراز تپه‌ای بلند، در بین انبوهی از درختان بلند بید و چنار و باغ‌ های سبز و خرم قرار گرفته است. برج تاریخی دوره سلجوقی نیز بر اهمیت تاریخی آن افزوده است.

امامزاده عبدالله نطنز

باغشهر نطنز

نطنز شهری تاریخی و دیدنی است. گنبدی فیروزه ای نیز بر فراز بلندی های این شهر دیده میشود. حرم امامزاده عبدالله (ع) در کوی علیاء، در منطقه باغستان شهر نطنز واقع شده است. از گذشته های دور مردم این شهر از سر ارادت و احترام، این امامزاده را شاهزاده عبدالله نامیده اند.

امامزاده عبدالله نطنز

معماری بنا

ساختمان امامزاده بنایی است با قدمت ۱۰۰۰ ساله که به مرور مرمت گردیده و گنبدی فیروزه ای رنگ و کاشیکاری شده روی بقعه قرار دارد. مساحت صحن و محوطه زیبای امامزاده به ۵۰۰۰۰ متر می رسد که به دلیل داشتن فضایی فرحبخش و زیبا موجب استقبال زائرین شهر و شهرستان قرار دارد. مساحت زیر بنای بقعه امامزاده عبدالله (علیه السلام) به حدود ۱۰۰ متر مربع می رسد. داخل بقعه و حرم ضریحی فلزی در ابعاد ۲/۵× ۱/۵ روی سنگ مزار امامزاده قرار دارد. بقعه فوق فاقد تزئینات است.

امامزاده عبدالله نطنز

برجهای سلجوقی

در مجاورت این زیارتگاه برجی قدیمی که تاریخ آن به دوران سلجوقیان می رسد قرار گرفته که مرمت و بازسازی شده است. گفته می شود نظیر این برج سه برج دیگر نیز در چهار طرف زیارتگاه قرار داشته که به مرور زمان تخریب شده است. تنها همین برج باقی مانده است. مجموعه ساختمانهای این بقعه مذهبی-تاریخی به صورت پلکانی و در ارتفاعهای متفاوتی بنا شده است. در خیابان اصلی مجاور حرم پس از عبور از سالن اجتماعات جدید الاحداث و تماشای منظره زیبای شنای مرغابی ها در استخر پر آب. از پله های درب شرقی مجموعه وارد صحن اول امامزاده می شویم.

امامزاده عبدالله نطنز

صحن اصلی

طرفین این صحن را برج دیده بانی از دوران تاریخی سلجوقیان و اتاقهایی در بر گرفته است، سپس پله های دیگری را بالا می رویم تا به صحن دوم یا همان صحن اصلی برسیم. از رواقهای کوچک و تو در تو با طاقهای گنبدی شکل و گچبری ساده آنها عبور می کنیم تا به ضریح حرم امامزاده عبدالله (ع) برسیم. ضریح فلزی بسیار زیبای بقعه بر روی دیواره سنگی به ارتفاع تقریبی یک متر قرار دارد. گنبد فیروزه ای امامزاده با کاشیکاری ساده در قسمت فوقانی و کتیبه ای از آیات قرآنی و ذکر لا اله الا الله با خط کوفی در بدنه تزئین شده است.

ضلع شمالی حرم را نیز بنای خشتی عظیم و مرتفع با معماری سنتی زیبا و تاریخی احاطه کرده، البته در اتاقها و محوطه اطراف بقعه، آرامگاه ‌های بسیاری به چشم می‌ خورد که متعلق به اموات اهالی منطقه باغستان است. محوطه و فضای سبز امامزاده توسط هیئت امنای این بقعه و با استفاده از کمکهای اهالی و خیرین منطقه به طرز بسیار زیبا و دلنشینی بازسازی شده، کف تمامی صحن ها و فضاهای اطراف بقعه با آجرهای خشتی و با طرحهای سنتی فرش شده است.

امامزاده عبدالله نطنز

طراوت درختان سرو، کاج و بید در محوطه امامزاده، روح هر بیننده‌ای را نوازش می ‌دهد. وجود جاذبه های فراوان گردشگری در شهر نطنز، معماری سنتی و موقعیت مکانی منحصر به فرد امامزاده عبدالله (ع) در دل باغهای شهر تاریخی نطنز و از همه مهمتر فضای سبز بسیار زیبا و امکانات رفاهی این مکان باعث گردیده که هر سال زائران و گردشگران زیادی از دیگر شهرهای ایران دراین مکان مذهبی-تاریخی توقف کرده بهره مند شوند.

امامزاده عبدالله نطنز

امامزاده عبدالله نطنز

امامزاده عبدالله نطنز

امامزاده عبدالله نطنز

امامزاده عبدالله نطنز

امامزاده عبدالله نطنز

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *