بلیط هواپیما سوئیت تبریز

امامزاده شاهزاده ابراهیم دشتستان

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۴ مرداد ۱۳۹۸

امامزاده شاهزاده ابراهیم دشتستان در بخش مرکزی، دهستان حومه، روستای نی نیزک قرار دارد و قدمت آن به سدهٔ ۴ هجری قمری بر می گردد. امامزاده شاهزاده ابراهیم دشتستان همچنین یکی از امامزاده های معروف بوشهر به شمار می رود. امامزاده شاهزاده ابراهیم دشتستان (نینیزک برازجان) در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۷۱۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.در زمان خلافت مامون (۱۹۸ه.ق ۲۱۸ه.ق)هفتمین خلیفه عباسی زمانی که امام رضا(ع) به ولایتعهدی منصوب شد نامه ای برای برادران خود به مدینه ارسال نمود و آنان را به خراسان دعوت کرد،آنان پس از تحمل سفری دور و دراز وارد ایران گردیدند اما دیرزمانی از ورود آنان به ایران نگذشته بود که خبر شهادت امام رضا(ع) به وسیله مامون عباسی را دریافت نمودند وچون پس از به شهادت رسیدن حضرت امام رضا(ع) دستگاه خلافت و عمال عباسی درصدد تعقیب و اذیت و آزار اهل بیت عصمت و طهارت(ع) برآمد لذا امام زادگان از بیم مخالفان خود در سرزمین پهناور ایران متفرق شدند.

-شاهزاده-ابراهیم-دشتستان امامزاده شاهزاده ابراهیم دشتستان

در این میان امام زاده ابراهیم با چند تن از همراهان خود مورد تعقیب عمال عباسی قرار گرفت و در حین تعقیب دو تن از دست نشاندگان خلافت به نام های رئیس حسین و رئیس اسکندرباچند صد نفر جنگجو به تعقیب و زد و خورد با امام زاده ابراهیم و همراهان وی برآمدند تا آن که جنگ به دامنه کوه له له پرچین کشیده شد و این جنگ چند شبانه روز درآن محل ادامه داشت ولی چون عده دشمن زیاد بود آخرالامر امام زاده ابراهیم به دست دشمن به شهادت رسید و پس از شهادت مومنین و ارادتمندان وی به سرپرستی شخصی به نام (الیاس) جسد مبارک آن حضرت بروی تپه ای بلند و مشرف بر نهری بخاک سپردند و این واقعه در سال۲۰۴هجری قمری بود.

در سال ۱۳۶۸ ه.ش توسط اداره‌ اوقاف و امور خيريه بوشهر و با كمک‌های مردمی اتاق قبلی تخريب و بنای فعلی احداث شد. اين بنا دارای شكلی چهارگوش و وسط آن جهت نگهداری سقف و گنبد، ۱۴ ستون دارد كه از سطح زمين به ارتفاع ۹۰ سانتی‌متر با سنگ‌های تزئينی مزين شده و سفيدكاری و رنگ‌آميزی شده است. كف بقعه نيز موزائيک‌كاری و مفروش به قالی است.

بقعه دارای دو در ورودی آلومينيومی، يكی ويژه آقايان و ديگری ويژه بانوان، به عرض ۹۰/۱ است كه سمت ايوانی ستون‌دار كه در ضلع جنوبی قرار دارد، باز می‌شوند. بر فراز بقعه، گنبدی طلايی رنگ قرار دارد و زير گنبد، ضريح مشبّكی به طول ۴۵/۲، عرض ۷۶/۱ و ارتفاع ۲/۲ كه در سال ۱۳۸۲ ه.ش توسط هيئت‌های امنای امامزاده و اداره‌ اوقاف و امور خيريه شهرستان دشتستان ساخته شده بر روی قبر شاهزاده كه مستطيل شكل و به ابعاد ۶۰ در ۳۰/۱ نصب شده است.
در حاشيه‌ بالای ضريح، اسامی پنج ‌تن و ابياتی از هفت بند معروف محتشم كاشانی ديده می‌شود و ديواره‌های بيرونی اتاق شاهزاده ابراهيم، به استثنای ضلع جنوبی كه دارای آجرنماست، پوشش سيمان سفيد دارد.

بقعه‌ شاهزاده ابراهيم دارای حياطی وسيع، مفروش به موزائيک و مشجر است كه در سمت جنوبی آن، تعداد ۱۷ حجره و هفت غرفه جهت استفاده‌ زائران و مراجعان ساخته شده و دارای خادم و از خدمات رفاهی‌ مانند تلفن، جاده‌ آسفالته، آب لوله‌كشی بهداشتی، سيستم روشنايی و خنک‌كننده، سرويس بهداشتی مردانه و زنانه و كتابخانه‌ برخوردار است.
منابع:بزنیم بیرون-ویکیپدیا

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *