جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

امامزاده سید ابراهیم پهله زرین آباد

تاریخ بروزرسانی :
۱۸ شهریور ۱۴۰۲

امامزاده سید ابراهیم ، فرزند امام محمد باقر است و در جنوب شرق شهرستان دهلران در پهله زرین آباد قرار دارد. بنای تاریخی این امامزاده دارای قدمتی مربوط به دوره سلجوقی است. این بنا دارای گنبد هرمی و نمایی با گره چینی و آجرچینی های زیباست. در کنار حرم، مرقد فرزندش سید محمد (ع) و قبر خواهرش سیده بی ‌بی زینب (س) قرار دارد. این امامزداه در منطقه به “سوارهم” یا سید ابراهیم معروف است.

امامزاده سید ابراهیم امامزاده سید ابراهیم پهله زرین آباد
سیدابراهیم فرزند امام محمد باقر (ع) است و مزار وی در روستای بردی زرین آباد از توابع شهرستان دهلران واقع شده است. به روی مزار این امامزاده بارگاهی بنا شده که قدمت آن به دوران سلجوقی می رسد. مداخله ‏های اساسی در آن صورت نگرفته و قدیمی ترین بنای استوار و بدون تخریب استان ایلام است. در بنای امامزاده قبور “بی بی زینب” خواهر ایشان و “سید محمد” پسر امامزاده سید ابراهیم به صورت دو بخش مجزا در اتاق های کنار قرار دارند. این بنا در گذشته به دست سادات این منطقه و دوستداران اهل بیت ترمیم شده و به مرور زمان زیر نظر میراث فرهنگی ایلام قرار گرفته است.

معماری بنای امامزاده سید ابراهیم

این بنا با پلانی مربع شکل به مساحت ۶۲۵ متر در منتهی الیه بخش جنوبی حیاط ساخته شده است. ورودی بنا مانند اکثر بناهای مذهبی رو به شمال است. ورودی گنبد خانه این بنا کوتاه بوده و بدلیل اینکه برای ورود، افراد به حالت احترام وارد گنبد خانه شوند. این سبک معماری اجرا شده است. این نوع معماری، خاص اماکن مذهبی دوره اسلامی است. سه طاق هلالی کوچک در گنبد خانه دیده می ‌شود. ارتفاع گنبد خانه حدود پنج متر تا زیر جداره اول گنبد بوده که مزین به طاق نماهای بسیار ساده و گوشواره ‌هایی در اضلاع آن است.

در زیر گنبد خانه تعداد چهار دریچه بصورت طاق هلالی باز تعبیه شده است. که علاوه بر تامین نور گنبد خانه کار تهویه هوا را نیز انجام می ‌دهد. درون حیاط و در کنار بنای اصلی به همان سبک معماری در ابعاد بسیار کوچک مدفن “سید محمد” فرزند سید ابراهیم بصورت جداگانه و منفک از بنای اصلی قرار دارد. این بنا بصورت یک اتاق با گنبد تک جداره‌ ای از نوع “رک” است.

امامزاده سید ابراهیم1 800x600 امامزاده سید ابراهیم پهله زرین آباد

نحوه دسترسی

امامزاده سید ابراهیم علیه السلام در زبان محلی آن منطقه معروف به “سوراهم” در ۸ کیلو متری شهر پهله زرین آباد و جنوب شرقی روستای بردی از توابع شهرستان دهلران واقع شده است.

امامزاده سید ابراهیم2 امامزاده سید ابراهیم پهله زرین آباد

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.