رزرو هتل ایران بوم گردی

امامزاده داوود کلاته مزار زیرکوه

۱۲ مهر ۱۴۰۱

امامزاده داوود کلاته مزار زیرکوه ،در شهرستان زیرکوه، بخش زهان، روستای کلاته مزار واقع شده است. این امامزاده که از نوادگان حضرت ابالفضل (ع) است به دليل قرار گرفتن در مسير جاده ارتباطی قاين، بيرجند و مجاورت با چندين روستا در اكثر ايام سال پذيرای زائرين است.ارتفاع تقریبی مزار بقعه نسبت به روستاهای مجاور حدود ۳۰۰ متر است که به دلیل همین ارتفاع زیاد از چشم انداز جغرافیایی بسیار زیبایی برخوردار است. امامزاده داود (ع) از جمله مزارهای معتبر در شهرستان زیرکوه است كه با اسامی مختلف در متون تاریخی از آن ذكر شده است، این امامزاده به نام های مزار فوداب، مزار شیرگ ، مزار امامزاده داود، مزار شاه سلیمان رضا، شاهزاده داود و سلطان حسین نیز مشهور بوده است.

امامزاده داوود کلاته مزار

معماری بنا

بنای قبلی امامزاده داوود کلاته مزار به شكل مربع بود كه روی آن گنبدی ساده و بدون تزئین ۱۷ متر طول و ۷ متر پهنا داشت، مزار دارای دو درب ورودی در جهات شرقی و غربی بود. عمده مصالح ساختمان از سنگ لاشه و نوعی ملات ساروج بود و در قسمت شمالی مزار تعدادی زائرسرا با مصالح سنگ و خشت برای استراحت زوار ساخته شده بود. در كنار درب شرقی حوضی جهت ذخیره آب بود كه بیشتر به عنوان انبار استفاده می ‌شد، در وسط مقبره ضریح فلزی امامزاده قرار داشت كه نذورات زائرین در داخل آن نگهداری می‌ شد، این مجموعه در زلزله ۱۳۷۶ كاملاً تخریب شد و در حال حاضر بنایی زیبا بر فرازکوه فداب با منظره‌ ای دلگشا ایجاد شده است.

تور اروپا

به هنگام بازسازی بعد از زلزله در حین عملیات تسطیح، جنازه‌ ای نسبتاً سالم از بین دیوار ساختمان قبلی پیدا كه سبب حیرت همگان شد كه تاریخ دفن یا هویت جنازه مشخص نشده است. این بقعه در روزهای پنج شنبه و جمعه بیشترین زائر را دارد كه عمدتاً از روستاهای منطقه برای زیارت مشرف می‌ شوند. در ایام خاصی از سال همچون تاسوعا، عاشورا، بیست و یكم ماه مبارك رمضان، و بیست و هشت صفر، هیئتهای عزاداری در محل امامزاده به عزاداری می‌پردازند كه گاهی جمعیت به پنج هزار نفر می ‌رسد. در قسمت شمالی و در دامنه کوه، هفت اطاق و یک مسجد برای زوار احداث شده و نیز در سمت جنوب یک آشپزخانه و سرویس بهداشتی وجود دارد که مورد استفاده زائرین قرار می ‌گیرد.

 

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین