بلیط هواپیما سوئیت تبریز

امامزاده حمزه دلیجان

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۷ فروردین ۱۳۹۴

به اعتقاد اهالی امامزاده حمزه (علیه السلام) فرزند عون بن علی بن ابی طالب(علیه السلام) است.
چگونگی کشف بقعه متبرکه امامزاده حمزه(علیه السلام) بدین شرح است: درزمان حضورحضرت عبدالعظیم(علیه السلام) درایران سیدجلیل القدری به این منطقه عزیمت نموده و مدفن این بزرگواران را برای عموم مردم آشکارمی سازد و با ورود به سرداب از وجود پیکرمقدس امامزاده حمزه(علیه السلام) و سی تن از شهدای همراه ایشان خبرمیدهد این امر تا سال ۱۳۳۶سینه به سینه نقل شده تا اینکه با دستبرد سارقین به بقعه و سوراخ نمودن سقف سرداب این حقیقت مجددا بر همگان آشکار می شود در سال ۱۳۷۲ هجری شمسی در حین بازسازی بنا به شکل معجزه آسایی با پیکرسپید و محکمی پوشیده شده روبرو می شوند که پیکر مطهر ایشان پس از رویت امام جمعه فرماندار مسئولین اوقاف و پزشک متعدد مجددا با احترام به خاک سپرده شده و این واقعه نیز موجب ارادت هرچه بیشتر مردم به این بزرگوار می گردد.
این بقعه مدفن حضرت حمزه بن عون بن علی ابن ابیطالب و سی تن از یاران باوفای ایشان می باشد.

آستانه امامزاده حمزه(علیه السلام) دربخش مرکزی شهرستان دلیجان، دهستان جاسب، روستای کروگان، در دامان کوه کنار راه واقع شده است.
بنای باستانی ساختمان بقعه مشابه برجی نمودار است که از خارج به شکل مضلع، ولی بدون نبش بنا کرده‌‌اند و در نتیجه مشابه برجی است که جدار آن از سنگ و گچ بنیان گردیده و بدون ایوان می باشد سبک آن به آثار قرون اولیه دوره اسلامی (امویان وعباسیان) نزدیک است. در وسط بقعه مرقدی با بدنه سفیدکاری شده وجود دارد که جلوی آن ضریحی مشبک نصب شده است.
بقعه دارای گنبدی دوپوش می باشد و نمای خارجی گنبد و دوگلدسته کاشیکاری شده است در داخل حرم در زیرسقف گچبری هایی وجود دارد.

آدرس :استان مرکزی- شهرستان دلیجان- بخش مرکزی- شهر دلیجان- دهستان جاسب- روستای کروگان

46 امامزاده حمزه دلیجان

48 امامزاده حمزه دلیجان

49 امامزاده حمزه دلیجان

47 امامزاده حمزه دلیجان

50 امامزاده حمزه دلیجان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *