جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

اردستان

تاریخ بروزرسانی :
۱۳ مهر ۱۳۹۲

شهرستان اردستان با مساحت ۱۱۵۹۱ کیلومترمربع و جمعیتی بالغ بر ۴۵۱۵۰ نفر در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال شرق مرکز استان اصفهان قرار دارد. این شهرستان از ۲ بخش، ۳ شهر، ۷ دهستان و ۳۰۶ روستای دارای سکنه تشکیل گردیده ‌است. مرکز این شهرستان شهر اردستان است. موقعیت جغرافیایی شهرستان اردستان درشمال شرقی اصفهان ودرجنوب دشت کویر واقع است و در ۱۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر اصفهان و بر دامنه های کوه کرکس قرار گرفته است. مساحت آن ۱۴۲۴۰ کیلومتراست. مهاباد شهری است در بخش مرکزی شهرستان اردستان استان اصفهان ایران.

نقشه اردستان

ویژگیهای طبیعی

شمال این شهرستان هموار است و به دشت کویرمربوط می شود. وقسمت جنوب آن کوهستانی است. ازاین رو، پوشش گیاهی ودرجه حرارت شمال و جنوب متفاوت است. شمال منطقه دارای آب و هوای گرم و خشک، جنوب آن معتدل تر است. بطورکلی، آب و هوای اردستان گرم و خشک است و اختلاف دمای شبانه روز و زمستان و تابستان زیاد است.

رطوبت اردستان بسیارکم است، دراین شهرستان دو رود با کانون اتفاقی درشرق و غرب وجود دارد که در بعضی ازسالها جریان می یابند. ازاین رو، تنها منبع آب برای منطقه قناتهای متعددی است که سرچشمه آنها کوهستانهای جنوبی است. درشمال این منطقه، چاههای متعددی حفر گردیده و زمینها زیرکشت رفته است که در آب و هوای منطقه موثر بوده است. بیشترین درجه حرارت در تیر و مرداد، کمترین درجه حرارت در دی و بهمن است که بین نواحی گرم شمالی و ارتفاعات جنوبی که سردتر است حدود ۵ درجه اختلاف دما وجود دارد.

پوشش گیاهی

بعلت طبیعت خشک، خاک سنگلاخی و در شمال نمکزار و شنزار، بارندگی کم، تبخیرزیاد، پوشش گیاهی این منطقه بسیار فقیر و ازنوع استپ بیابانی است.

ویژگیهای انسانی

اردستان، مرکب ازدو کلمه ارد به معنای مقدس و ستان پسوند مکانی است و روی هم رفته به معنای شهرمقدس می باشد. مقدسی در کتاب معروف خود احسن التقاسیم نگاشته است: چون زمین اردستان به سفیدی آرد است، آنجا را آردستان گفته اند و دیگر اینکه بنای این شهر را به دستان سام پدر رستم پهلوان نسبت می دهندوکلمه اردستان تحریف شده ارگ دستان است. شهرستان اردستان درسرشماری سال ۱۳۷۰،۴۹۰۰۰ نفر جمعیت داشته است و این رقم هرروز با مهاجرت روستائیان به شهر و مهاجرت ازشهرهای دیگر، پیوسته درحال افزایش بوده است، زیرا پس از پیروزی انقلاب با ایجاد طرحهای کشاورزی و موج نوسازی کارهای کشاورزی و ساختمانی فراوان شده است و مردم نه تنها، دیگربرای یافتن کارمثل سابق از محل اصلی خود مهاجرت نمی کنند، بلکه عده ای هم که مهاجرت کرده بودند، بتدریج به محل خود بازگشته اند. از بناهای تاریخی این شهرستان مسجد جامع اردستان است که در زمان سلجوقیان ساخته شده است.

ویژگیهای اقتصادی

اقتصاد کشاورزی و باغداری، مهمترین فعالیت مردم اردستان را تشکیل می دهد که بیشتر به روش سنتی انجام می گیرد. مهمترین محصولات آن، گندم و جو و صیفی کاری و دانه های روغنی و انواع درختان میوه مانند انار، انجیر، انگور، سیب، هلو، بادام، پسته و گردو می باشد و انار آن شهرت خاص دارد.

معادن وصنایع اردستان

برای شناسائی و استخراج معادن دراین شهرستان اقداماتی صورت گرفته و منابعی استخراج شده است لیکن به علل عدم مرغوبیت و یا بازدهی کم، بیشتر آنها تعطیل گردیده است. این معادن، عبارتنداز:

۱)معدن سرب و روی بلمچه
۲) معدن منگنز در۲۴ کیلومتری جنوب غربی اردستان
۳) معدن مس کهیاز در ۵۰کیلومتری جنوب شرقی اردستان
۴) معدن سنگ گچ کسوج در۲۸ کیلومتری شمال غربی اردستان.

همچنین منابع نمک درداخل رسوبات رودخانه ای بطور پراکنده وجوددارد. صنایع اردستان منحصر به صنایع دستی، مانند قالیبافی، جاجیم و گلیم بافی و شال بافی، چادر و خیمه و کلاه و دستکش است. اما مهمترین آن صنایع، قالیبافی است که نقش مهمی دراقتصاد مردم این شهر دارد.

راهها- اردستان از نظر ارتباطی چون بر سر راه تهران به چهار استان، یعنی یزد، کرمان، بلوچستان و استان هرمزگان واقع شده، دارای اهمیت است. راههای مهم اردستان عبارتنداز: جاده ای بطول ۱۸۰ کیلومترکه اردستان را از طریق مورچه خورت به اصفهان متصل می کند. راه آسفالته به طول ۱۱۰ کیلومتر که این شهر را از طریق برخوار به اصفهان ارتباط می دهد. راههای فرعی آن بجز راه اردستان به زواره و کچومثقال به اردستان، خاکی و کم عرض می باشند.

شهرستان اردستان، شامل دو بخش مرکزی و زواره و سه مرکز شهری به نامهای زواره، مهاباد و اردستان است. اردستان دارای آب وهوای گرم وخشک است. مسجد جامع و مسجد چهار ایوانی از آثار تاریخی آن بشمار می رود.

اردستان 1 اردستان

اردستان 2 اردستان

اردستان 3 اردستان

اردستان 4 اردستان

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

 • الهام حاجی زاده

  این شهر به دلیل اینکه دقیقا وسط کشور عزیزمون وجود داره محل انبار سلاح های نظامی هست

  ۶ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  چند تا معدن معروف تو این شهرستان وجود داره که فکر می کنم یکیش معدن گچ باشه و یکیش معدن سرب. که یکی از مهمترین معدن کشور به حساب میاد

  ۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *