بلیط هواپیما سوئیت تبریز

اجرای برنامه های حفاظت از تالاب شادگان تسریع شود

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳۱ شهریور ۱۳۹۴

تاریخ خبر :۱۳۹۴/۰۶/۳۱-به گزارش ایرنا علی نظری دوست در حاشیه سفر هیات بین المللی متشکل از سفیران و نماینده سازمان ملل در ایران، در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به تدوین برنامه مدیریت تالاب بین المللی شادگان، مهمترین اولویت برای احیای این تالاب بین المللی را تامین آب مورد نیاز آن دانست.
وی با اشاره به طرح انتقال آب به تالاب شادگان برای تامین بخشی از حقابه آن، افزود: برنامه هایی برای احیای تالاب در حال اجراست اما حجم مشکلات این تالاب به اندازه ای است که این اقدامات به تنهایی کافی نیست و لازم است همه برنامه های طرح اجرایی شود.
نظری دوست اظهار کرد: در راستای توسعه گردشگری و ایجاد معیشت پایدار همکاری های مسولان و جوامع محلی شکل گرفته و مرکز بازدیدکنندگان و اسکله های گردشگری کوچک راه اندازی شده است.
به گفته وی، تجربه برنامه مدیریت تالاب شادگان با وجودی که هنوز تکمیل نشده در کشور در حال تعمیم است و این مدل اکنون در تالاب های ارومیه و پریشان نیز اجرا شده است.
وی اظهار کرد: سازمان ملل ۱۵ سال است که در دریاچه ارومیه کار می کند اما هنوز وضع آن مناسب نیست.
رییس گروه انرژی و محیط زیست سازمان ملل همچنین با اشاره به شناسایی و بررسی مشکلات مشابه رودخانه کارون در سایر کشورها افزود: با دولت محلی ژنو در سوییس هماهنگی شده و قرار است که هیاتی از این شهر آبان ماه امسال از رودخانه کارون بازدید کنند.
وی تصریح کرد: این اقدام البته همه مشکلات رودخانه کارون را مرتفع نمی کند و به صورت نمونه آزمایشی خواهد بود که در صورت موفقیت تعمیم داده می شود.
نظری دوست،بررسی کارشناسی مشکلات کارون را پیش نیاز حل مشکلات آن و انجام پروژه های مشترک بین المللی دانست و اظهار کرد: برای اجرایی شدن این برنامه قطعات دولت نیز باید پشتیبانی لازم را انجام دهد.
به گفته وی، دعوت از هیات نروژی بعد از هماهنگی با استانداری، اداره کل حفاظت محیط زیست و سازمان آب و برق بوده و دولت نیز به دنبال حل مشکل رودخانه کارون است.
بر اساس این گزارش،در دومین سفر گری لوییس نماینده مقیم سازمان ملل در ایران به خوزستان در اردیبهشت ماه امسال، نظری دوست پیشنهاد اجرای طرح ‘باز طبیعی سازی’ رودخانه کارون را با استفاده از تجارب موفق بین المللی همچون ژنو مطرح کرده بود.
نخستین گردهمایی حامیان بین المللی حفاظت از تالاب های ایران یکشنبه شب در هتل پارس اهواز برگزار شد. در این نشست معاون سفیر اتریش، سفیر استرالیا، سفیر بلژیک، سفیر سوئد، سفیر نروژ و جمعی از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار خوزستان حضور داشتند.
این هیات بین المللی دوشنبه در دومین روز سفر خود، از تالاب بین المللی شادگان بازدید کرده و سفر خود را با دیدن آبادان به پایان برد.
برنامه عمران سازمان ملل با همکاری سازمان حفاظت از محیط زیست، از سال ۸۸ برنامه مدیریت و طرح حفاظت از تالاب شادگان را آغاز کرده است. این طرح بعد از تدوین در پنج ساله اول، اکنون وارد مرحله دوم و بخش اجرایی شده است.
تالاب بین المللی شادگان، با وسعت بیش از ۵۰۰ هزار هکتار در جنوب خوزستان، بزرگترین تالاب بین المللی کشور است. این تالاب به دلیل مشکلات بسیار همچون کمبود آب، آلودگی و تغییر کاربری اراضی بیش از ۲۰ است که در لیست تالاب های در معرض خطر قرار دارد.

1738 اجرای برنامه های حفاظت از تالاب شادگان تسریع شود

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز عکس : 2 مگابایت.