رزرو هتل فضاگشت
۴ تیر ۱۴۰۳

آیا بلیط هواپیما مشهد تهران لحظه آخری ارزان است؟

اشتراک گذاری

استفاده از هواپیما یکی از بهترین روش‌ها برای سفرکردن در مسیر مشهد ـ تهران است. با هواپیما سریع و بی‌دردسر به مقصد می‌رسید. با بلیط‌های لحظه‌ آخری هم امکانات جالب و جذابی در اختیارتان قرار می‌گیرد. احتمالاً این اصطلاح به گوشتان خورده و شاید اطلاعاتی هم درباره‌اش داشته باشید. مثلاً اینکه چنین نوعی از بلیط‌ها ارزان‌تر از موارد دیگر هستند. باید بگوییم که این اطلاعات درست است، اما کامل نیست. پس اجازه بدهید که درباره بلیط لحظه آخری مسیر مشهد تهران برایتان توضیح بدهیم و بگوییم که چنین بلیطی ارزان است یا خیر.

هواپیما

بلیط لحظه آخری مشهد تهران نوعی بلیط چارتری است

بلیط‌های هواپیما به دو دسته چارتری و سیستمی تقسیم می‌شوند. بلیط‌های سیستمی نرخ و تاریخ حرکت مشخصی دارند. بلیط‌های چارتری نوعی از بلیط‌اند که از سوی شرکت‌های چارترکننده یعنی آژانس‌های هواپیمایی یا گردشگری به‌طور یک‌جا خریداری می‌شوند. برای مثال، یک آژانس گردشگری تصمیم می‌گیرد که کل بلیط‌های یک پرواز یا بخش بزرگی از آن را به‌طور یک‌جا پیش‌خرید کند. در این صورت، بلیط‌هایی را که خریده با میل خود (در زمان و با نرخ دلخواهش) در اختیار مسافران قرار می‌دهد. اگر این بلیط‌ها در نزدیکی زمان پرواز به‌فروش برسند، به آن‌ها لحظه آخری گفته می‌شود. در واقع، بلیط‌های لحظه آخری نوعی از بلیط‌های چارتری‌ هستند. بلیط هواپیما مشهد تهران لحظه آخری جزو پرطرفدارترین بلیط‌های هواپیما هستند. اما علت چیست؟

بلیط لحظه‌آخری مشهد تهران پرطرفدار است

مسیر هوایی مشهد تهران همیشه پر از مسافر است. مسافران مختلف و پرشمار برای زیارت یا امور دانشگاهی و تجاری در این مسیر در تردد هستند. برای همین، تقاضای زیادی برای بلیط مشهد تهران وجود دارد. همین موضوع باعث می‌شود که بلیط‌های لحظه آخر هم در دسته پرطرفدارترین‌ها قرار بگیرند.
پرسش اینجاست که آیا چنین بلیط‌هایی ارزان‌تر هم هستند؟ قیمت و نرخ این بلیط‌ها پایین‌تر از موارد معمولی است؟ احتمالاً چنین تصویری درباره بلیط‌های لحظه آخری دارید که تاحدود زیادی هم صحیح است. اما این تمام ماجرا نیست.

بلیط لحظه آخری مشهد تهران ارزان است یا گران؟

پاسخ به این پرسش ساده نیست. در واقع، بلیط‌های لحظه آخری مشهد تهران هم ارزان‌ هستند و هم گران. عجیب است، نه؟ در شرح این پاسخ باید به شما بگوییم که همه‌چیز وابسته به تقاضای مسافران برای پرواز در این مسیر است.
بلیط‌های لحظه‌آخری در بسیاری از موارد ارزان‌تر از حالت عادی هستند. دلیل این است که شرکت چارترکننده بلیط را تهیه کرده، اما نتوانسته تمام بلیط‌ها را به‌فروش برساند. در این وضعیت، پرواز با صندلی‌هایی خالی به سوی مقصد انجام می‌شود.
چارترکننده برای تکمیل ظرفیت پرواز و جلوگیری از متضررشدن، قیمت بلیط‌ها را پایین‌تر می‌آورد و آن‌ها را در اختیار مسافران قرار می‌دهد. در چنین موقعیتی، امکان دارد که بتوانید بلیط مشهد تهران را بسیار ارزان‌تر از حالت معمولی بخرید.
گاهی‌اوقات هم بلیط‌ها در زمان پیش از پرواز از سوی چارترکننده به‌فروش نرفته‌اند، اما تقاضا برای خریدشان در نزدیکی پرواز بسیار زیاد است. در چنین موقعیت‌هایی، هزینه خرید بلیط کمتر از حالت معمولی نخواهد بود. حتی امکان دارد که نرخ آن به‌خاطر درخواست بسیار زیاد، بالا و بالاتر هم برود.

چه عواملی روی نرخ بلیط لحظه آخری مشهد تهران اثر دارند؟

تقاضای مسافران برای سفر روی نرخ بلیط لحظه آخری اثر می‌گذارد. هرچه تقاضا کمتر باشد، قیمت هم پایین‌تر می‌آید. در واقع، شرکت چارترکننده می‌خواهد با کاهش هزینه بلیط، مانع از پرواز هواپیما با ظرفیتی کمتر از توانش شود.
اما اگر به‌دلایل زیر، تقاضا برای پرواز بالا باشد، بلیط‌های لحظه آخری هم گران‌تر از حالت معمولی به‌فروش می‌رسند:
⦁ اعیاد و مناسبت‌های مذهبی؛
⦁ نوروز و تعطیلات پشت‌سر هم؛
⦁ ساعت‌های مناسب پرواز؛
⦁ روزهای مطلوب هفته.

۱. اعیاد و مناسبت‌های مذهبی

در روزهای عیدهایی مانند عید قربان یا غدیر، درخواست برای خرید بلیط هواپیما مشهد تهران بسیار بالا است. بسیاری از افراد می‌خواهند راهی مشهد شوند و در آنجا، عید را بگذرانند. زیارت امام رضا در مناسبت‌های مذهبی هم طرفداران پرشماری دارد. در چنین موقعیت‌هایی، تقاضا برای تهیه بلیط هواپیما بالا می‌رود. بدیهی است که درخواست بیشتر، با گران‌ترشدن بلیط همراه است.

۲. نوروز و تعطیلات پشت سر هم

در روزهای تعطیلات نوروز و پیش از آن یا اوقاتی که تعطیلاتی طولانی در هفته وجود دارد، درخواست سفر به مشهد بالا می‌رود. مسافران می‌خواهند از فرصت تعطیلات برای رساندن خود به مشهد استفاده کنند. مشهد همیشه به‌عنوان شهری مذهبی و سیاحتی هواخواهان زیادی داشته و دارد. برای همین، نرخ بلیط‌های آن، حتی موارد لحظه آخری هم بالاتر از حد معمولی می‌رود.

۳. ساعت‌های مناسب پرواز

در برخی از ساعت‌های شبانه‌روز، پروازها شلوغ‌تر هستند. برای مثال، در ساعات پایانی شب یا صبح خیلی زود، معمولاً افراد کمتری راغب به سفرکردن هستند. رساندن خود به فرودگاه در برخی از ساعت‌ها سخت‌تر است. از همین رو، شمار مسافران پروازها در بعضی از ساعت‌ها پایین‌تر می‌آید. با چک‌کردن این موضوع و بررسی نرخ بلیط‌ در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز، امکان تهیه بلیط لحظه آخری با قیمت مناسب‌تر وجود خواهد داشت.

۴. روزهای مطلوب هفته

روزهایی از هفته مانند آخر و اول آن، برای سفر پرطرفدارتر هستند. روزهای میانی هفته معمولاً با استقبال کمتری روبه‌رو می‌شوند. با درنظرگرفتن چنین مواردی، می‌توانید بلیطی لحظه آخری با قیمتی مناسب‌تر در اوقات میانی هفته پیدا کنید. در واقع، روزهای سفرکردن در طول هفته هم می‌توانند باعث بالارفتن یا پایین‌آمدن نرخ بلیط‌های لحظه آخری شوند.

بلیط لحظه آخری

بلیط لحظه آخری مشهد تهران بخریم؟

با توجه به نکاتی که گفته شد، بلیط‌های لحظه آخری مشهد تهران لزوماً ارزان‌تر از گزینه‌های دیگر نیستند. در واقع، گاهی‌اوقات حتی قیمت آن‌ها بالاتر از نرخ معمول هم می‌رود. باید ببینید که این بلیط‌ها تحت چه شرایطی در لحظه آخر به‌فروش می‌رسند. اگر به‌واسطه تقاضای کمتر، قیمت آن‌ها پایین بیاید، خریدشان مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. این را هم در نظر بگیرید که بلیط‌های لحظه آخری مناسب افرادی هستند که برنامه سفرشان منعطف است. در واقع، اگر بتوانید با آگاهی از وجود بلیطی در لحظه آخر، سریع باروبندیل را جمع کنید و راهی فرودگاه شوید، این گزینه انتخاب خوبی خواهد بود. اگر همسفران پرشماری در کنار خود دارید یا با کودک به مسافرت می‌روید، شاید چنین انتخابی برایتان مناسب نباشد.
با بررسی نرخ و زمان بلیط‌های چارتری از نوع لحظه آخری در اپلیکیشن‌های مختلف می‌توانید به‌راحتی از وضعیت فروش این بلیط‌ها مطلع شوید و اقدام به خریدشان کنید.

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *