آسیاب آبی رباط کریم | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

آسیاب آبی رباط کریم

دسته بندی مطالب بر اساس :
2015-04-14آسیاب آبی رباط کریم تهران رباط کریم

آسیاب آب رباط کریم یکی از منحصر به فردترین آسیاب های تهران از نظر معماری و وسعت بوده و در صورت تغیر کاربری می تواند سند زنده ای از چگونگی نحوه آبیاری و انتقال آب به اراضی اطراف دوره قاجار باشد و از سوی دیگر عامل موثری در جذب گردشگری به شهرستان رباط کریم گردد. این آسیاب دارای تزئینات آجرکاری بسیار هنرمندانه و منحصر به فرد می باشد.
از گذشته آب شهری که در زمین های رباط کریم جریان داشته وارد مجرایی با ارتفاع 25 سانتی متر می شده و به این ترتیب، چرخ آسیاب را به حرکت درآورده و سپس توسط مجراهایی به خارج از آسیاب برای آبیاری زمین های اطراف انتقال داده می شده است. این آسیاب آبی با شماره ثبت 10812 در میراث فرهنگی استان به ثبت رسیده است.
موقعیت: در طول جغرافیایی ً8/54، 27َ، 35 درجه و عرض جغرافیایی ً4/11، 5َ، 51 درجه و ارتفاع 1058 متر از سطح دریا در جنوب شرقی محله بازارک قرار دارد.
قدمت: قاجاریه
فضای داخل آسیاب شامل دو اتاق و یا انباری و درگاه ورودی با دیوارهای آجری می باشد. در انتهای جبهه شمال غربی فضای مرکزی تنوره آسیاب که در عمق زمین تعبیه شده است. در ضلع غربی بنا یک منبع ذخیره آب به صورت مدور با عمق 80/2 مدور وجود دارد، که محل ذخیره سازی آب و استفاده برای انداختن سنگ آسیاب می باشد.
مصالح بکار رفته در ساختمان آسیاب بیشتر شامل آجر در ابعاد 4×20×20 سانتی متر است که قسمتهای عمده بنا از دیوارها گرفته تا طاق و قوس ها و فضای مرکزی و دیوار مخزن ذخیره آب و تزئینات آجرکاری را دربرمی گیرد و از خشت در پوشش سقف های اطاق های درگاه ورودی و در بخش های محدودی از دیوار بیرونی آسیاب استفاده می شده است که ملاط بکار رفته در بنا شامل گِل، آهک، گچ و ساروج می باشد.

آسیاب آبی رباط کریم

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.